ח'כ נחמן שי: השבוע שהיה כך היה: הממשלה הכריזה מלחמה על העולם

השבוע שהיה כך היה: הממשלה הכריזה מלחמה על העולם

 

 

בהודעה הקודמת נפלו מספר טעויות, להלן המסר התקין:

 

חברות וחברים,

 

בסוף השבוע הזה השלימה ישראל את מטרתה: היא הצליחה לריב תוך שבוע אחד גם עם ארצות הברית וגם עם אירופה. לאחר ההתקפה חסרת התקדים של שר הביטחון, יעלון, בעמיתו מזכיר המדינה האמריקאי, הוסיף ראש הממשלה זרדים למדורה ויצא כנגד ההתנהגות האירופית ויחסה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. במקום לתקן בפומבי את דברי שר הביטחון ולהחזיר במהירות לתיקונם את יחסי ישראל-ארה"ב, הוא בחר לקרוא לאירופאים צבועים משום שאינם מסתייגים מדברי הסתה ברשות הפלסטינית.

 

הנה אני מפתיע: יתכן ששניהם צודקים והתכניות האמריקאיות להסדר ביטחוני הן מגוחכות, ואולי גם האירופאים מייסרים שלא בצדק, אולי. אבל מנהיגות נבונה יודעת לבחור בצירי פעולה שקטים, יעילים ופוריים, מבלי לחסוך מחלוקות ולשבש לחלוטין את יחסי החוץ, הכלכלה, הביטחון, התרבות ועוד ועוד של ישראל. זה היה שבוע רע מבחינה מדינית.

 

אני רוצה להוסיף כי ההסדר בינינו ובין הפלסטינים הוא מחויב המציאות. אי אפשר בלעדיו. עלינו לעכל את המציאות המחייבת לסיים סוף סוף את הסכסוך הארוך הזה. אנחנו חייבים זאת גם לילדנו ולנכדינו, אסור לנו להוריש להם את הירושה הקשה הזו. אלו הדברים שאמרתי בתכנית ערב חדש (דקה 08:57) ביומן הבוקר של קול ישראל,הכל דיבורים (דקה 01:45:52)

 

בהצעה דחופה לסדר העליתי בכנסת לדיון את מצבם הקשה של הגימלאים ושל האזרחים הוותיקים. סקר של הקרן לידידות גילה כי 23% מאוכלוסיות אלה חוסכות בהוצאות החימום כי אינן יכולות לעמוד בהן. היו גם נתונים קשים אחרים על ההוצאות הרפואיות, הבדידות וההתעלמות של הממשלה מצרכיהן. האוכלוסייה המבוגרת, מעל לגיל 65, הולכת וגדלה. היא תעמוד בשנת 2030 על 16% מהאוכלוסייה. זהו ציבור עצום, שיוצא לפרק הזה בחייו כשמצבו יותר קשה מהפרקים הקודמים וכפי שכבר נחשף בדו"חות אחרים, בשלב זה ישראל מתדרדרת לתחתית הרשימה של ה-OECD. העוני בישראל בקרב האוכלוסייה הוותיקה עלה בשנה האחרונה ב-3%. האמת היא שחוץ מדיונים בכנסת אינני רואה מה נעשה, זה עתה החליטה הממשלה להקטין את ההוצאות לחינוך ולרווחה והתוצאה תהיה שהעוני והמצוקה, גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך רק יגברו. נאומי במליאה, יומן הבוקר של קול ישראל.

 

לבסוף, טיפה של הנאה, ט"ו בשבט הוא חגה של הכנסת. היא אירחה השבוע במשכן למעלה מ-4,000 אורחים, מילדי הגן ועד אזרחיה הוותיקים. אני הזמנתי את כיתה א' בבית הספר "בלוך" בתל אביב, שם לומדת נכדתי מיקה. גם לאחותה, עלמה, הרשו להצטרף. ב"שעת סיפור" סיפרתי להם על "אריה הסיפריה", סיפור מקסים שמדבר על כללים ומתי אפשר לחרוג מהם. דיברנו על דמוקרטיה ואיך מתקבלות החלטות בדמוקרטיה ונראה לי שדור העתיד שלנו כבר מתכונן להיכנס לזירה. הילדים, פיקחים כדרכם, הציעו כמה הצעות חוק שאולי אשתמש בהן בעתיד...

 

מכל מקום, תענוג היה לראות את הברק בעיניים של הילדים ושל האורחים בכלל, ברגע יפה בחייה של הכנסת.

 

חג שמח,

נחמן

 

פרק נוסף בסדרה "מלחמדיה" מתוך האוניברסיטה המשודרת בגלי צה"ל, והשבוע: אירוע א-דורה באינתיפאדה השנייה


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית