ח'כ שלי יחימוביץ': חרדה? דיכאון? אולי אתם מגיבים נורמלי למציאות כלכלית לא נורמלית? תשובה מארגן באין מפריע מונופול נצחי על הגז. האם ארץ ישראל נקנית בנבוט? ושוברים שגרה ופותחים בקובי אוז שר איינשטיין

12.1.2014

חרדה? דיכאון? אולי אתם מגיבים נורמלי למציאות כלכלית לא נורמלית? תשובה מארגן באין מפריע מונופול נצחי על הגז. האם ארץ ישראל נקנית בנבוט? ושוברים שגרה ופותחים בקובי אוז שר איינשטיין

  
בואו נשבור שגרה ונפתח בכמה שניות של קובי אוז שר אריק איינשטיין בהופעה שהייתי בה השבוע, אצלו בבית. אני צילמתי אז סליחה על האיכות. חוץ מזה שהוא יוצר וזמר מוכשר ואינטליגנטי עד אין קץ, קובי הוא אדם ערכי עם חשיבה אידיאולוגית עצמאית, מתקן עולם בלתי נלאה. לשמוע אותו ואת החבורה המוכשרת שמנגנת ושרה אתו עושים אריק איינשטיין עם הרבה כבוד אבל עם טוויסט יחודי, זאת חוויה אמיתית.
 
 
 
המונופול הפרטי רב העוצמה ביותר שהיה כאן, על אוצרות הטבע שלנו, נוצר ממש בימים אלה - לתמיד. יצחק תשובה מקבל כעת מהמדינה שפע מתנות, שמה שדנקנר קיבל נראה לעומתן כמו פיצוחים. אחת מהן ודרמטית במיוחד היא המתנה שדייויד גילה, הממונה על ההגבלים העיסקיים, מתכוון כנראה לתת לתשובה ושותפיו, בכך שיכנע ללחצים שלהם וימנע מלהגדיר את השותפות של תמר ולוייתן כהסדר כובל. זו החלטה שתקבע את מבנה המשק מעתה ואילך. זה סותר את האינטרס הציבורי, יוצר מונופול רב כוח, מונע תחרות, מקפיץ את מחירי הגז כבר עכשיו, ויקפיץ אותם באופן פרוע עוד יותר בעתיד. הפעל סמכויותיך וצור תחרות, כתבתי לו. 
גילה הוא הרגולטור שאמור להגן עליכם, על הציבור. אבל המפגשים שלו להסדר עם תשובה הם לא עם נציגי ציבור, אלא רק עם תשובה, שותפיו, פרקליטי הצמרת המצויינים שלו, ועוד ועוד. תשובה נהנה עכשיו בדיוק מאותה מעטפת הגנה שדנקנר נהנה ממנה בשעתו.
אני יודעת שהנושא מסובך, לא סקסי, אבל הוא דרמטי ברמה הלאומית. תשובה ונובל משקיעים עכשיו המון המון כסף כדי להיות מונופול. מול זה אתם מאוד חיוניים. השקט עכשיו, והמשת"פיות  של שרי הממשלה ושל הרגולטורים עם תשובה, מזכירים מאוד את השקט שהיה שנים מול נוחי דנקנר. זו זירה מורכבת אבל בשביל זה אנחנו כאן. הנה מכתב ששלחתי השבוע לדייויד גילה, תוכלו ללמוד בו קצת על אחד ההיבטים של מסלול תשובה אל המונופול, כתבה בכלכליסט בעניין, ואני אנסה להנגיש עבורכם את כל הזירות שבהן עטוף תשובה בצמר גפן. 
 
 
טיל רעל מרני רהב. איך עובדת השיטה ואיך מפחידים עיתונאים מלעסוק בבעלי הון, גם כשהעיתון שלהם מאפשר להם לעשות את זה, שרון שפורר תיעדה במגזין דמרקר את מסע האיומים של רני רהב בשם לקוחותיו. הנה קטע:
 
האם אתם מרגישים לפעמים כך?
או כך?
או אולי כך?
 
אם זה מדבר אליכם, יכול להיות שאתם סובלים מדכאון, חרדה, או תעוקה נפשית אחרת, לפעמים חולפת ולפעמים תמידית. אלה מחלות אמיתיות שמדע הרפואה המציא להן תרופות אפקטיביות ומצילות חיים על כל המשתמע מכך, והן חוסכות סבל רב מהחולה וממשפחתו. אבל חבר שלי, פסיכיאטר מסור ערכי, שיתף אותי בתובנות שלו, ואמר לי שלפעמים הוא חושב שבגלל הציפרלקס אין מהפכה חברתית. שבאיזשהו מקום הוא מבין שבשיכוך הכאב הנורא של הנפש, הוא משתף פעולה עם השיטה שהכאב הוא רק סימפטום שלה. 
שמצבם הנפשי של מטופליו הוא לפעמים תגובה הגיונית למציאות בלתי הגיונית.
מציאות שבה הכלכלה אינה משרתת יותר את האדם, אלא משעבדת אותו כדי לעמוד ביעדי החוב.
השחיקה הזאת מספיק דומה לדכאון ולחרדה, כדי להצדיק תרופות כקביים שיאפשרו להמשיך ללכת עוד קצת, למרות הכאב.
החבר הפסיכיאטר שלי עובד במרפאה ציבורית לבריאות הנפש, ואחרי העבודה, שהיא במשכורת מגוחכת, אין לו ברירה אלא לתת עוד כמה שעות טיפול בקליניקה פרטית. בימים קשים, כדי לעמוד בזה, הוא לוקח קונצרטה. עוד על זה בבלוג שלי.
 
החוק לאיסור על עובד להיות חולה. מתברר שכל העובדים בישראל רמאים, ושר הכלכלה בנט כבר יטפל בהם: הוא ידאג שימררו את חייכם גם כשאתם חולים, כי מי יודע, אולי אתם משקרים. וגם אם ישבתם בתור בקופת חולים וקבלתם אישור - המעסיק יוכל לשלוח אתכם לרופא נוסף, מטעמו. זה המהלך שבנט הודיע עליו. לשפשף את העיניים כדי להאמין: חצי מהעובדים מרוויחים פחות מ-6000 שקלים ונשארים עניים, כמות עובדי הקבלן המזנקת, פערי ההכנסות הגדולים במערב, הבכירים ממשיכים להרוויח מליונים, עסקים קטנים ובינוניים קורסים, ובנט מצא את התשובה לחוליי המשק: בדיקה נוספת אצל רופא כדי לוודא שאתם חולים. קראו עוד בבלוג שלי
מוזמנים להאזין לראיון על זה אצל קרן נויבך ברשת ב'. כמובן שלא ניתן לזה לקרות.
 
עוד כמה מאירועי השבוע
כינוס מצויין ומרתק בכנסת של השדולה למאבק בשחיתות בראשות חברי הכנסת מיקי רוזנטל ומשה מזרחי שממש מחוייבים לעניין החשוב הזה. אני בחרתי להתייחס לשחיתות הלא-פלילית. זו שמתנהלת בראש חוצות, כחוק, ומעבירה נכסים של כולנו למעטים, בלי שזה יחשב פלילי. 
 
מפגש עם בנות חכמות ואיכפתיות ממכינת עלמה למנהיגות נשית, באופקים, המכינה הקדם-צבאית החילונית הראשונה לקידום מנהיגות נשית. הזדמנות מצויינת לצעירות עם פוטנציאל מנהיגות גבוה מהפריפריה הכלכלית והחברתית - לפרוץ ולתרום:
 
תג מחיר. "נמאס מהמטומטמים שחושבים שארץ ישראל נקנית בנבוט, בקופסת גפרורים ובפרובוקציות. נמאס מהבריונים היהודים רעולי הפנים שפוגעים בחיילים, בשוטרים ובערבים חפים מפשע..." מה לא אמרתי כאן על תג מחיר? עבריינות גזענית, מסוכנת, מופקרת, שמסכנת את יסודות הדמוקרטיה. אז את הדברים האלה אומר לא אחר מאשר לא אחר מאשר דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, לאתר "כיפה", אחרי הארוע בקוצרה, שם נתפסו שני צעירים מהמאחז הבלתי חוקי "אש קודש" בידי פלסטינים בזמן שניסו לבצע פעולת "תג מחיר", הוכו, וגם חולצו ונצלו בידי פלסטינים. ועוד אומר דיין: "... אומרים שבנס לא קרה אסון. אם אכן היה נס, מעבר לקב"ה היו לו שני שותפים, ואלו שאותם בריונים אוהבים לקלל ולשנוא. השותף הראשון הם קציניו וחייליו של ניצן אלון שחילצו את הבריונים המוכים והמפוחדים מתוככי הכפר והשותף השני הם חבורת ערבים טובים, בני אדם טובים, שמנעו פגיעה ביהודים. כן, מסתבר שיש ערבים טובים שאינם ערבים מתים", אומר דיין בציניות. "איזו אירוניה. מי יגיד להם תודה כמו שצריך?" 
 
ולסיום, מאבק מקומי: למה המחירים של שופרסל בשכונות ובפריפריה צריכים להיות גבוהים בעשרות אחוזים ממחירי שופרסל במרכזי הערים? פעילים ירושלמים מרכזיים שלנו מקריית יובל, שיצאו למאבק נגד אחד הסניפים היקרים בארץ של שופרסל. המטרה: השוואת מחירים בסניף למחירים של שופרסל במקומות אחרים בירושלים, ואיגוד התושבים לקנייה מוזלת של מוצרי יסוד כדי שאיש לא יצטרך לשלם מחירים מופקעים. וזה בלי לפגוע בעובדים בסניף. רוצים לקחת חלק במאבק? כתבו לboycott.supersal@gmail.com. ואת התמונה הזאת אני לא לוקחת באופן אישי:
 
שבת שלום,
שלכם,
שלי

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית