עדכונים בנושאי ההתיישבות העובדת מח"כ עמר בר-לב

12.1.2014

חברים וחברות שלום רב,

 

ברצוני לעדכן אתכם ולשמוע מכם פידבקים על מספר נושאים שאני מקדם ועוסק בהם בנושא ההתיישבות העובדת. בהזדמנות זו, אני מבקש מכם להעביר אלי במייל חוזר את שמכם  המלא ואת שם הקיבוץ בו אתם גרים בכדי שאוכל לדעת לעדכן אתכם במידה ויהיו סוגיות ספציפיות שרלוונטיות עבור הקיבוץ שלכם וגם על מנת שאוכל סופסוף "לחבר שם למייל".

 

הסדר הביניים לבנייה בקיבוצים ובמושבים:

 

ב-31.12.13 דנו במועצת מקרקעי ישראל בהחלטת המועצה מס' 447 העוסקת בהסדר הביניים לזכויות הבנייה בקיבוצים. לקראת דיון זה, יזמתי פגישה עם ראשי תנועות ההתיישבות, חבריי ללובי החקלאי ומנהל רשות מקרקעי ישראל, בה סיכמנו על מספר שינויים וניסינו להגיע להבנות לגבי חלק מסעיפי ההחלטה. אני מצרף כאן את המסמך שהגשנו ביחד לראש רשות מקרקעי ישראל בשבוע שעבר. אמנם, החלטות המועצה שהתקבלו לבסוף עוד לא פורסמו בנוסחן הסופי, אך ידוע לנו כי חלקן התקבלו וכי ישנם לא מעט הישגים בהחלטה. אמשיך לעקוב ולבחון אחר ההחלטות ולראות כיצד נוכל לשפר את הסדר הביניים.  במקביל, אמשיך לתת רוח גבית למאבק הקיבוצים עד להגעה להסדר קבע שיביא לסיומה של הקפאת הבניה. 

בתמונה: הישיבה ברשות מקרקעי ישראל עם ראשי השדולה, ראשי תנועות ההתיישבות וראש רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן משבוע שעבר.

 

הרפורמה בענף הדבש

 

לאחרונה, החליט משרד החקלאות באופן חד צדדי על רפורמה בנושא חלוקת הקצאת הקרקע לרעיה עבור מגדלי הדבורים (דבוראים) אשר עוררה התנגדות חריפה בקרב החקלאים העוסקים בתחום. לאחר שצללתי לעומק הדברים, נפגשתי עם שר החקלאות יאיר שמיר והבאתי לידיעתו כמה מהבקשות והטענות של הדבוראים, כולל דעתי האישית לאחר שבחנתי מספר סוגיות הקשורות בהצעות משרד החקלאות ואף הצגתי לו נייר עמדה מנומק בנושא שבו אני מבקש להשאיר את פעילות מועצת הדבש על כנה ולהביא לפתיחת השוק באופן מדורג שמביא בחשבון גם את ותק וגודל העיסוק של הדבוראי.  בעקבות הפגישה, נמסר לחברי מועצת הדבש כי תתקיים הידברות בנושא ולשם כך ידחה הגשת חוק הדבש בחודש. אני מצרף לכם כתבה בנושא "מידיעות הקיבוץ".

 

בנוסף לנושאים אלו, אני מלווה סוגיות נוספות הרלוונטיות להתיישבות העובדת בוועדת הכלכלה, ביניהן הרפורמה במשק החלב, מכסי המגן לענף הזית ותקנות הייבוא של דגי האמנון ואף נכחתי בשבוע שעבר בדיון העוסק בסוגיית העובדים הזרים לחקלאות, נושא חשוב ורגיש שיש לטפל גם בו בתבונה. כמו כן, ביום חמישי האחרון, התכנסנו בבארות יצחק, חבריי השדולה החקלאית ביחד עם ראשי הארגונים, בכדי לדון בסוגיות נוספות ובשילוב כוחות לקידום ההתיישבות העובדת והיעדים שהצבנו לעצמנו.

 

אשמח לשמוע את דעתכם ורעיונות נוספים, כנציג שלכם, חברי הקיבוצים בכנסת ובשדולה החקלאית.

 

שבוע טוב,

ח"כ עמר בר-לב

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית