על מנהיגות קבלת החלטות והמוסר היהודי - ניוזלטר מיצחק הרצוג

 

 

 

 

שבת שירה, אותה נציין בסוף השבוע, היא שבת חגיגית במיוחד. קוראים בה שתיים מהשירות המפורסמות בתנ"ך- שירת הים ושירת דבורה. זוהי שבת שמסמלת שמחה ואף חופש, עם ישראל משתחרר מעול המצרים ומתחיל לגבש זהות עצמאית במדבר סיני.

 

אני לוקח מפרשת השבוע דווקא את דמות המנהיג. משה, שמוציא את עם ישראל ממצרים, ונאלץ לקבל את אחת ההחלטות הקשות בחייו. בזמן שהוא נתון בין אימת המצרים לים, הוא מחליט להוביל את אחד המהלכים המורכבים בהיסטוריה ולהוליך את עם ישראל כולו בחרבה שנפערה בים סוף.

 

מנהיגות נמדדת בדיוק ברגעים בהם המציאות סוטה ממסלולה הרגיל ומחייבת אותנו לקחת סיכונים. נזכרתי בזה השבוע כשעמדתי בכנסת מול שרי הימין בהצבעה על חוק שתי המדינות שהעלה חברי חיליק בר. הדבר האחרון שראיתי שם זה מנהיגות . ראיתי בעיקר פופוליזם זול. הימין אינו מסוגל לקרוא את המציאות. יכולת ההסתכלות שלהם לעבר העתיד מצומצמת עוד יותר ולעיתים מסתכמת בפגישה הקרובה עם חברי הלובי של מועצת יש"ע.

 

אמרתי לאותם שרים, שהם מזכירים לי את הימין שלפני הסכמי השלום עם מצרים. גם אז הייתה התנגדות עזה מימין לראש הממשלה מנחם בגין. היום, בזכות אותו הסכם, אנחנו מציינים כבר למעלה מ-40 שנים של שקט בגבולנו הדרומי. אנחנו מגיעים לרגע של אמת שבו הממשלה תצטרך לקבל החלטות. רק התנתקות מהפלסטינים תדאג לביטחון מעלה אדומים וגוש עציון. אם הם לא ינצלו את ההזדמנות הזו עכשיו, הגורל ישפוט אותם. ההיסטוריה תשפוט אותם. אם הם לא יתעלו מעל האינטרסים הפוליטיים הצרים הם מועלים באינטרסים של מדינת ישראל ובערכי התנועה הציונית. אין מנהיג ישראלי שיושב על כסא ראש הממשלה שלא מבין שאין לו ברירה אחרת. אם הממשלה לא תענה לאתגר ההיסטורי נחליף אותה ואנחנו נענה לאתגר ההיסטורי.

 

באותו נושא, פגשתי בתחילת השבוע עם ג'ון קרי, מזכיר המדינה האמריקאי, שעדכן אותי בפרטי המו"מ. אני מתרשם שלמרות הפערים הניכרים בין הצדדים בהחלט יש סיכוי לצמצומם עד כדי הגעה להסכמה. וכאן, אנחנו חוזרים לנושא מנהיגות. הכדור כעת בידיים של נתניהו ואבו מאזן. האם נתניהו יהיה מסוגל להוביל את עם ישראל בחרבה או שיבחר לחזור לשומים והבצלים במצרים.

 

ושוב החיבור בין ערכים יהודים למציאות של ימינו - השבוע השקנו ביחד, חברתי ח"כ ד"ר רות קלדרון ואנוכי, פרויקט חברתי חדשני במסגרת השדולה להתחדשות יהודית בכנסת שאנו עומדים בראשה. מטרת השדולה היא לתרגם את ערכי יסוד של היהדות לערכים מודרניים. כך לדוגמה, ערך השמיטה. ערך השמיטה הוא ערך חברתי גדול, ובכוונתנו לעסוק בסוגיית שמיטת חובות לאנשים שנקלעו למשבר חובות בשל מצוקות שונות ונפלו לתהום של עוני. השדולה השיקה פרויקט שמטרתו לעזור למשפחות שנקלעו למשבר - לחובות או פשיטת רגל - ולצאת מהמעגל המכושף שהם אינם יכולים לצאת ממנו. לעיתים, למרות שגייסו את כל משאביהם לשם כך. לעיתים הדבר נובע מכוח עליון כמו מחלה, אסון, פיטורין או נסיבות קשות אחרות. הרעיון הוא לפעול, יחד, משרדי הממשלה, עמותות שונות (כדוגמת ידיד, פעמונים ועוד) המטפלות במשפחות הללו, הבנקים והאפוטרופוס הכללי וגורמים פילנטרופיים וולנטריים בכדי לסייע לכ-10,000 משפחות לצאת מפשיטת הרגל והחובות. יש כאן סיכוי גדול לבוא ולחולל שינוי, ויש משפחות שזהו הסיכוי האחרון שלהם לצוף מעל פני המים. מן הראוי לסייע להם ולתת להם את הכלים לצאת מהמערבולת שאליה נקלעו. אתם מוזמנים לקרוא מאמר שכתבתי בנושא הצרת תקציב המדינה שפורסם בעיתון דה מרקר.

 

לסיום, בתחילת השבוע התקיימה ועידת מפלגת העבודה. הועידה החלה בהייד פארק רעיוני בו השתתפו עשרות מחברי המפלגה מכל הגילאים וכל העדות והדתות. זה היה אירוע ססגוני. ישבתי מרותק לדברים שנאמרו, ואני מודה שלמדתי והשכלתי מרבות מההרצאות. בנאומי, שחתם את הועידה, הכרזתי על פתיחת קמפיין המפלגה לבחירות. אנחנו נמצאים בתקופת מפקד. החברים הם הנכס האמיתי של המפלגה - הם השליחים שלנו והכח שלנו. אני קורא לכל מי שמאמין בכלכלה צודקת ששמה את האזרח במרכז, ומבין את ההכרח בפתרון מדיני, שיתפקד ויצטרף אלינו בדרך להחלפת השלטון בישראל.

 

שתהיה שבת שירה נעימה לכולנו.

 

יצחק בוז'י הרצוג

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית