שנה אזרחית טובה ועדכונים מח"כ עמר בר-לב

   

חברים וחברות,

   

לרגל סוף השנה האזרחית ואמצע מושב החורף של הכנסת, אני שמח לשתף אתכם/ן בנגיעות מהעשייה הציבורית שלי. כשליח ציבור, אשמח לשמוע פידבקים, רעיונות ותובנות.

בידידות,

עמר בר-לב        

Inline image 8


התחום המדיני- ביטחוני:

   

המשא ומתן הישראלי-פלסטיני:

  

לפני כחודשיים פרסמתי את הצעתי ליוזמה מדינית - "זה בידיים שלנו". מאז אני מציג אותה  בפורומים שונים, עונה על שאלות, שומע ביקורת, הערות, הארות והרבה פידבקים חיוביים ותמיכה. אני נפגש עם חברי כנסת, שרים, פורומים מקצועיים,  מובילי דעה, אנשי תקשורת, שגרירים, נציגים של פורומים בינלאומיים, חברי מפלגה ואפילו בני נוער ומציג להם את התכנית תוך שימת דגש על העובדה כי מדינת ישראל צריכה לקחת את גורלה בידיה, להוביל ולא להיות מובלת. זו תמיד היתה דרכה של הציונות וזו הדרך היחידה לתת תקווה להמשך קיומנו כמדינה דמוקרטית בעלת רוב יהודי מובהק. אני מזמין אתכם לצפות במספר ראיונות בהם הצגתי את עמדתי גם בנושא סידורי הביטחון וגם בהקשרים נוספים של המשא ומתן, כאן בראיון מצולם ונרחב אצל דוד בן בסט ברדיוס,  בראיון מקיף באנגלית בערוץ i24  ובטור שנכתב על התכנית שלי בניו יורק טיימס.

   

בהקשר הזה, בביקור בראשותו של יו"ר המפלגה החדש בוז'י הרצוג  הצגתי ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, את עיקרי תפיסת הביטחון של מפלגת העבודה. להפתעתי, אבו מאזן לא שלל על הסף (בלשון המעטה) את רוב העקרונות שהצגתי. הנה ראיון שלי בתכנית "פוליטיקה" בו אני מנסה לשבור חלק מהמיתוסים של הסכנות הביטחוניות בהגעה להסדר וראיון נוסף בג'רוזלם פוסט בו אני מרחיב בנושא הסדרי הביטחון והפגישה עם אבו מאזן.

Inline image 1

בתמונה- אני ואבו-מאזן במסגרת הביקור

  

ההסכם בז'נבה בין המעצמות לאיראן:

  

ראש הממשלה שגה פעמיים באופן בו התמודד והוביל את ישראל בעניין הסכם הביניים עם איראן, בראש ובראשונה כלפי הציבור בישראל. נתניהו, נתן לציבור את התחושה כאילו אנו עומדים בפני אפשרות גרועה (הסכם שהציעו המעצמות) בעוד שקיימת אפשרות אחרת טובה.  ברור שגם אני הייתי שמח לו בשתי גיחות של רביעיית או שמיניית מטוסי קרב, היינו יכולים למחוק לחלוטין את היכולות הגרעיניות של איראן, אך זה לא המצב וצריך לומר זאת לציבור. האמת שהיה על ראש הממשלה לומר לציבור הישראלי היא שעומדות בפנינו שתי אפשרויות לא טובות, או כדבריי בנאום בכנסת (מצורף כאן בהמשך) "כמו בבחירה בין דבר לכולירע". לכן, בעת הנוכחית ולאחר ההצלחה חסרת התקדים שהסירה מעלינו כמעט לחלוטין את האיום בנשק כימי מכיוון סוריה, צריך לפעול באופן קונסטרוקטיבי יחד עם האמריקאים והקהילה הבינלאומית להשגת הסכם קבע טוב יותר לישראל. אובמה הוכיח לנו שהוא אומר את האמת ושם אותה על השולחן ואני מאמין לדבריו בפורום סבן, כי זו כיום האופציה הטוב ביותר. אמרתי זאת שבועיים לפני כן במליאת הכנסת וכך אני חושב גם היום. הנה לינק לנאום שלי במליאה וראיון בנושא מהתכנית "ערב חדש" מול סגנית השר ציפי חוטובולי מהליכוד.

  

הטעות השניה של נתניהו הייתה באופן בו הוביל את המהלך הישראלי הבינלאומי או במילים קצת פחות נעימות (ושוב ציטוט מנאומי בכנסת) "הזובור שעשה לנשיא ארה"ב" וזאת במקום להתמקד בדיפלומטיה חשאית עם שותפינו האסטרטגיים ועל כך לא נרחיב.

 


  

ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בצה"ל:

  

במהלך החודשים האחרונים, אני נכנס לעובי הקורה במספר נושאים ותהליכים קריטיים שקורים בצבא במסגרת תפקידי כיו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש והכשרות בוועדת החוץ והביטחון. בין השאר, אני מלווה את תהליך הפיטורים  מצה"ל ונכנס לעומק לסוגיית הנשר במהלך שירות החובה של חיילים/ות בכלל ובפרט של חיילים/ות בני ובנות העדה האתיופית ולהשתמטות נשים מצה"ל על בסיס הצהרת דתיות. הנה כתבה מעיתון "הארץ" על נתונים שנחשפו אצלי בדיון אודות הנשר אצל חיילים בני העדה האתיופית וכתבה נוספת מ"הארץ" בעקבות דיון שקיימתי בנושא דו"ח אכ"א על נתוני הגיוס ובהם השתמטות נשים. בהקשר זה, אני פועל במהלך החודש האחרון במספר מישורים בכדי להביא לראשונה לכינוסה של הוועדה שהוקמה לבחינת הפטור מטעמי דת לנשים בה אני חבר בראשות יו"ר הקואליציה יריב לוין, שלא כונסה לא בכנסת הזו ולא בכנסת הקודמת ממניעים קואליציוניים.

  


 

השוויון בנטל- לאן?

 

במהלך חצי השנה האחרונה לקחתי חלק בעשרות שעות של דיונים פורמלים ולא פורמלים בחוק השוויון בנטל. גם היום, אין לי ספק שלולא הקמפיין האגרסיבי של "יש עתיד" כנגד החרדים, היינו יכולים להגביר משמעותית את השוויון ובצורה חלקה וטובה יותר. עם זאת, במצב העניינים הנוכחי, אני עוסק בעיצוב החוק ובהפיכתו למה שיותר שוויוני וישים ומה שפחות פופוליסטי. אפשר לקרוא לזה בקרת נזקים. מלבד שינויים בסוגיות מהותיות של בקרה וניסוח, בכוונתי להיאבק על 4 אלמנטים מרכזיים בחוק שההצבעות עליו בוועדה החלו השבוע וימשכו בחודש הקרוב:

א. לא לפגוע "בחוק שירות ביטחון" משנת 1949 הקובע עמדה עקרונית כי צה"ל הוא צבא העם וקיימת חובת גיוס לכל.

ב. התנגדות להסכמה הקואליציונית בהובלת "הבית היהודי" על פיה  חיילי ישיבות ההסדר ישרתו 17 חודשים בלבד ללא מכסה.

ג. טיפול בהשתמטות  משרות של קרוב ל-10% מהנשים  שחלקן הגדול מצהירות הצהרת שקר על דתיותן באמצעות הוועדה המשותפת לחוץ וביטחון וחוק חוקה ומשפט .

ד. לתת תוכן ומשמעות אמיתיים לשירות האזרחי לחרדים בנוסף לשירות הצבאי, תוך דגש מיוחד "לשירות האזרחי-בטחוני" על פני השירות האזרחי האחר.

   

במקביל, אני פועל מול הייעוץ המשפטי של הוועדה על מנת לוודא כי לשר הביטחון תהיה הסמכות להכיר גם בישיבות חילוניות (לצורך מתן תקציבים כמובן ולא לצורך מתן פטור משירות).

   


 

פעילות כיו"ר משותף בשדולה החקלאית:

 

-          על הדבש ועל העוקץ:

לאחרונה, החליט משרד החקלאות באופן חד צדדי על רפורמה בנושא חלוקת הקצאת הקרקע לרעיה עבור מגדלי הדבורים (דבוראים) אשר עוררה התנגדות חריפה בקרב החקלאים העוסקים בתחום. לאחר שצללתי לעומק הדברים, נפגשתי עם שר החקלאות יאיר שמיר והבאתי לידיעתו כמה מהבקשות והטענות של הדבוראים, כולל דעתי האישית לאחר שבחנתי מספר סוגיות הקשורות בהצעות משרד החקלאות ואף הצגתי לו נייר עמדה מנומק בנושא.  בעקבות הפגישה, נמסר לחברי מועצת הדבש כי תתקיים הידברות בנושא ולשם כך ידחה הגשת חוק הדבש בחודש.

-           הסדר הביניים לבנייה בקיבוצים ובמושבים:

אני ממשיך להוביל ביחד עם נציגי התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, את המאבק בהקפאת הבנייה בקיבוצים ובמושבים. בעקבות החלטות מועצת רשות מקרקעי ישראל שפורסמו בשבוע שעבר, כינסתי השבוע את מנהל המנהל בנצי ליברמן ואת ראשי תנועות ההתישבות לדיון סגור שבעקבותיו הוצאתי בשם  ראשי שדולת ההתישבות החקלאית בכנסת, מסמך עם ההמלצות שלנו להתאמת הההחלטות לצורכי ההתישבות העובדת.  

 

Inline image 2

בתמונה, אני וחברי לשדולה ח"כ זבולון כלפה יחד עם ראשי תנועות ההתיישבות אצל ראש רשות מקרקעי ישראל

-          בנוסף לנושאים אלו, אני מלווה סוגיות נוספות הרלוונטיות להתיישבות העובדת בוועדת הכלכלה, ביניהן הרפורמה במשק החלב, מכסי המגן לענף הזית ותקנות הייבוא של דגי האמנון.

 


פעילות כיו"ר השדולה למען שלוב האוכלוסייה הבדואית בחברה הישראלית:

לאחר סיורים בדרום, ישיבות עם גורמי המקצוע ודיונים שנערכו בוועדת הפנים, הגעתי למסקנה שאין צורך בחקיקת מה שמכונה "חוק בגין" להסדרת התיישבות הבדואים בנגב  בעיתוי הזה. הנחת המוצא שיש לחוקק את החוק כעת איננה נכונה משום שכל תכליתו של החוק היא להסדיר את סכסוכי הבעלות על הקרקע בעוד שלא הוצגה לבדואים כל תכנית לגבי עתידם. יתרה מכך, ההתנגדות הגורפת בקרב האוכלוסיה והמנהיגות הבדואית, נובעת מחוסר אמון מוחלט במדינה שהקימה בעשור האחרון 11 יישובים בדואים שחלקם גם לאחר עשור עדיין חסרים  תשתיות בסיסיות של מים וחשמל. לשמחתי, קיבל השר לשעבר בגין את העקרונות אותם הובלתי מראשית המאבק והציע לראש הממשלה  להקפיא את החקיקה ולהתמקד ראשית בקידום האוכלוסיה הבדואית בנגב מתוך כוונה לבנות אמון בינם לבין המדינה. בכוונתי לפעול  לחיבור כלל הכפרים המוכרים לתשתיות של מים וחשמל והשקעת תקציבים לקידום האוכלוסיה הבדואית. רק כך, נוכל להביא לאמון של הבדואים במדינה ונוכל לפתור את הבעיה האסטרטגית הזו שעומדת לפתחנו.

להבנתי, אין בסכסוך הזה צודקים ולא צודקים מכיוון ששני הצדדים צודקים בטיעונים שלהם, אבל יש בהקפאת החוק הרבה חוכמה של המדינה שכעת תיבחן ביכולת הקידום של כל שאר הדברים. הנה ראיון שלי בנושא ביחד עם עטייה אלעצם, ראש מועצת הכפרים הבלתי מוכרים, שמוליק ריפמן ראש המועצה האזורית שער הנגב ודורון אלמוג, ראש מנהלת ההסדרה, עוד לפני הקפאת החוק.

Inline image 3

בתמונה- מדבר בפאנל של תא אופק בבן גוריון על תכנית בגין

  


  

השדולה לפנסיה הוגנת:

  

יש לכם מושג מכמה כסף תחיו כשתזדקנו? לפי הלמ"ס כ- 60% מהציבור לא יודע מה צפויה להיות הפנסיה שלו. ידעתם שלכ-52%  מהקשישים אין הסדר פנסיה?  ששמינית מהקשישים בעלי ההסדר חיים מפנסיה של פחות מ-2,000 שקלים? וכיצד ייתכן של-42% מהעצמאיים אין הסדר פנסיוני?

ישנם נתונים מדאיגים רבים לגבי מצב החיסכון הפנסיוני שלנו. השוני בהסדר הפנסיוני, דמי הניהול הגבוהים, אפיקי ההשקעה בשוק ההון התנודתי ותופעת התספורת הן רק קצה קצהו של קרחון בו אנו יודעים מעט ומפסידים הרבה.

לכן, אני פועל כיו"ר משותף של השדולה ביחד עם חברתי לסיעה, ח"כ מיכל בירן, שהיא מומחית בתחום הפנסיה, לקידום הצעת חוק להקמת קופת פנסיה ציבורית. קיימנו בכנסת כנס השקה של השדולה למען פנסיה הוגנת אליו הגיעו מומחים בנושא ואנחנו ממשיכים לפעול במיוחד עבור הדור הצעיר שאינו מודע לבעיה שעומדת לפתחו.

ואם עוד לא ראיתם את  ההרצאה המרתקת של  כתב כלכליסט שאול אמסטרדמסקי, אני ממליץ לכם בחום ללחוץ כאן ולצפות ב-12 דק' של הרצאה שתסביר לכם על הבעיה.

  


  

פעילות פרלמנטרית נוספות:

  

במסגרת פעילותי הפרלמנטרית העלתי על סדר היום מספר נושאים נוספים,  אני מזמין אתכם ללחוץ על הלינקים הבאים להרחבה:

האפליה כלפי העדה הדרוזית באיסור הכניסה של החיילים הדרוזים לכור בדימונה.

המחסור בקרקעות לבנייה בכפרים הדרוזים.

קצבאות הנכות בישראל שאינן מאפשרות מחייה בכבוד (אני עובד בימים אלו על תיקון לחוק קצבאות הנכות).

בנוסף, אני מזמין אתכם לצפות בחלק מעימות ביני לבין מנכ"ל אל-על הפורש אליעזר שקדי במסגרת ועידת "מעורבים" באילת בנושא הפערים בחברה הישראלית.

  


  

פעילותי במסגרת הסיעה:

   

אני שמח שהבחירות לראשות מפלגת העבודה מאחורינו. בסופו של יום, בוז'י זכה ואני מברך אותו ועומד מאחוריו כיו"ר המפלגה. אני סמוך ובטוח שבוז'י ידע לחבר אותנו כמפלגה ושכעת, נחזור לעבוד כסיעה מלוכדת. באותה הנשימה, אני מאוד מעריך את שלי, על ההנהגה והעשייה שלה כיו"ר המפלגה ואפילו עוד יותר מעריך אותה לנוכח התייצבותה לצידו של בוז'י לאחר מכן. כעת, הגיע הזמן שכולנו נשים את המחנאות מאחורינו ונחזור לעבוד למען המטרה שבשמה נבחרנו לכנסת- יצירת אלטרנטיבה לשלטון בכל ההיבטים. זו המשימה והשליחות האמיתית שלנו.

   


כמה מילים לסיום

   

בחודשים האחרונים פניתי אליכם  באמצעות מייל ובכנסים שונים וביקשתי להתייעץ ולעדכן אתכם בעשייה שלי. שמחתי לגלות התעניינות אצל רבים מכם בעשייה תגובות,  עצות מועילות ובקשות. אני שמח על הקשר הזה ואשמח להמשיך בו. הוא מסייע לי להישאר כל הזמן עם היד על הדופק ולמלא את תפקידי כשליח ציבור. אם עוד לא הצטרפתם/ן לרשימת הדיוור האישית שלי, אני יותר מאשמח אם תשלחו לי את כתובת המייל שלכם ותצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי, בו תוכלו לקבל עדכונים שוטפים.

   

אני כאן לשירותכם ומתנצל מראש שלעיתים לוקח לי זמן לענות על מאות הפניות שמגיעות אלי.

כתובת המייל שלי: obarlev@knesset.gov.il

עוזריי הפרלמנטריים שעומדים לרשותכם:

אמיר קורן (פוליטי ודוברות)- 054-4557244

שיר סגל (פרלמנטרי) - 052-8799551

 

אנא שימרו על קשר ושתהיה לכולנו שנה אזרחית טובה, של עשייה ותרומה.

עמר בר-לב.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית