היום (21/7) נערך כנס החירום בכנסת של הלובי החקלאי לאור הפגיעה המתמשכת בחקלאות
היום נערך כנס החירום של הלובי החקלאי בכנסת בראשות חברי הכנסת איתן ברושי, דניאל עטר, חיים ילין עמר בר לב ויצחק וקנין.

 

הכנס היה במעמד שר החקלאות ח"כ אורי אריאל ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. הכנס נערך לאור הפגיעה המתמשכת בענף החקלאות ולקראת הנחת תקציב המדינה. בכנס לקחו ראשי רשויות, ראשי המגזר החקלאי ומעל למאתיים חקלאים מכל ענפי החקלאות השונים.

 
שר החקלאות ופיתוח הכפר אורי אריאל: ״החקלאות היא קודם כל היא ערך שעליה התבססה הקמת המדינה. מי שהוביל את הערך הזה הם החקלאים והתפקיד שלי הוא לעזור להם. אנחנו לא צריכים לדבר במושגים של הישרדות. אנחנו צריכים, יכולים וחייבים להתפתח, לגדול לצמוח ולייצר יותר כדי לאפשר לחקלאים להתפתח. אנחנו הצענו רפורמות שכל החקלאים יכולים לברך עליהם לצערי האוצר הגישו רפורמות משלהם בלי לתאם. אני אומר לכם כאן- לא יעברו רפורמות בתקציב בלי תיאום אתנו ועם החקלאים. השר אריאל התייחס גם למיסוי על החקלאים בנושאי העובדים הזרים: ״המיסוי על עובדים זרים הוא גזל ואנחנו נוריד את זה. מדובר החלטה היסטורית שגויה. אבן שזרק טיפש אחד גם 1000 חכמים לא יכולים להוציא אותה אבל אנחנו נוציא״.

 
ח"כ איתן ברושי: "ענף החקלאות נמצא במשבר חמור בשנים האחרונות ועלינו לעשות הכל כדי לשנות זאת. אנו צריכים לצאת למאבק חסר פשרות לקראת הנחת תקציב המדינה. צריך לערוך שינוי מגמה ולהכניס יעדים נוספים בחוק ההסדרים שיענו על צרכי החקלאים מהמגזרים השונים. החקלאות חייבת לקבל מעמד של זהה לחינוך ולביטחון. השטחים החקלאים משרטטים את גבולות המדינה במידה רבה. אין ציונות ללא חקלאות והתיישבות".

 
ח"כ יצחק וקנין  "אין ענף שלא נמצא בסכנה קיומית כמו ענף החקלאות. האשמה היא עלינו ועל שרי החקלאות לדורותיהם. משקים חקלאיים שלמים נסגרים, חקלאות זו מסירות נפש. אלו לא סיסמאות. יש לקבוע מחירים ברורים לכל ענפי החקלאות. לקראת הנחת תקציב המדינה על כל המגזר החקלאי להתאחד כמקשה אחת למען קבלת תקציב הוגן לחקלאות".

 
ח"כ עמר בר-לב: "הרפורמות המסתמנות בתקציב מסוכנות והן תחסלנה ענפי חקלאות שלמים ובכך קוראות תגר על הערכים הציוניים הבסיסיים שהם ההצדקה לקיומנו במדינה. ראשי השדולה החקלאית, ראשי ארגוני החקלאים, ראשי המועצות האזוריות והחקלאים עצמם החליטו לפעול במשותף למען השבת אותם ערכים ציוניים והחקלאות למקום הראוי בסדר העדיפויות הלאומי."

 
ח"כ חיים ילין: "במשך שנים מדברים על הקשר בין ציונות לחקלאות, בפועל לא קרה דבר - בלי חקלאות אין מדינה. היום השדולה החקלאית בכנסת מחזירה לא רק את השיח החקלאי, אלא גם את העשייה. אסור לנו לאבד את ערך הערבות ההדדית. רק כגוף אחד חזק ומאוחד ויחד עם שר שנלחם, נוכל להביא עוד תקציבים ולמנוע רפורמות בלי הסכמה. יש לנו הזדמנות לפעול יחד, להגיע להסכמות ולהחזיר את השיח הערכי, הציוני והחקלאי".

 
ח"כ דניאל עטר: "סיימנו כנס חירום של השדולה החקלאית יחד עם ראשי מועצות האזוריות וראשי תנועות ההתיישבות העובדת, והחקלאים. בעוד שבאוצר מעדיפים יבוא של תוצרת חקלאית בטענה כי כך ירד המחיר לצרכן, הנזק שייגרם יפגע במשפחות רבות ויגרום לכולנו לשלם מחירים כבדים בהרבה. החקלאות היא ערך עליון בישראל. עלינו להיות מלוכדים ונחושים, כחזית אחת, ולעבור מדיבורים למעשים. המציאות תשתנה כשנחליט לשנות אותה.

קיבלנו במשותף את ההחלטה להשיב את החקלאות וההתיישבות העובדת וערכיה הציוניים למקום בו הם צריכים להיות בסדר העדיפויות הלאומי, לא נסכים לגזירות שיחסלו משקים משפחתיים רבים בכל הארץ".

 
ח"כ רויטל סויד: "היום החקלאות וההתיישבות העובדת היא הציונות. אין עוד ענפים במשק הישראלי הסובלים משבר כה עמוק. אין תחום חקלאי שבו אין קושי- רפת, ביצים, עופות ועוד. נדמה שהמדינה שכחה והפקירה את החקלאים. המאבק אינו רק עבור הדור הזה אלא עבור הדורות הבאים ועבור צביונה של המדינה. אני לא יכולה להעלות על דעתי את המדינה ללא חקלאות. החקלאים נאבקים על מנת לשרוד והממשלה חייבת להתגייס למענם. נמשיך במאבק בכנסת למען החקלאים. אני מברכת את ראשי השדולה, ח"כ דניאל עטר, ח"כ איתן ברושי, ח"כ חיים ילין, ח"כ עומר בר לב וח"כ יצחק וקנין על היוזמה ועל הדיון". מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: "החקלאות היא ערך ובכדי לשמור על הערכים, החקלאים צריכים להתפרנס בכבוד ולהחזיר את הפרנסה ואת חדוות היצירה. מבחן התוצאה יהיה חייב לעמוד כאן. כששר החקלאות אומר שלא תעבור שום רפורמה זה דבר שאני מברכים עליו. בתפיסת העולם שלנו החקלאות צריכה להגיע להסכם ארוך טווח ל-15-20 שנה להסדיר את המכסות והתמודדויות שלנו איתן". 

   

מזכ״ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "החקלאות בישראל איננה רק כלכלה היא קודם כל התיישבות שהיא אינטרס לאומי. אנו לא יכולים ולא צריכים לשלם על התפלת המים וזה לא התפקיד שלנו , אנו לא יכולים לממן את רשות המיסים. הפכנו לשק חבטות. משיתים על החקלאות נטל וחייבים להפסיק את זה. מטילים עלינו אלמנטים ועלויות אסטרונומיות ואח"כ בוכים שמחיר התוצרת יקרה. התנועה הקיבוצית והחקלאים בקיבוצים רואים בחקלאים של המושבים בשר מבשרינו. לא ניתן לפקידים להפריד בינינו, אנחנו לבית אחד".

  
מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן: ״ שר החקלאות עושה סדר במערכת. יש להוציא לאלתר את כל הרפורמות מחוק ההסדרים. אנו נלך בהידברות עם משרד החקלאות ומשרד האוצר להרבה דברים אבל אנחנו מקום שני מלמטה התמיכה החקלאית וסיפור זה צריך להשתנות מיד. אם כולנו יחד אז נגשים את המטרות שלנו״.

 
נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי: "החקלאים אינם הבעיה של יוקר המחייה, החקלאים הם הפתרון לבעיית יוקר המחייה. אם המדינה לא תשכיל להשתמש בכלים שיש לה לטיפול במשבר החקלאי, החקלאות הישראלית תפשוט רגל וסימן שאלה גדול יוצב מעל ביטחון המדינה והורדת יוקר המחייה"קר המחייה".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית