יום עיון למחוז הקיבוצים - מצבה ועתידה של מפלגת העבודה, בבית התנועה הקיבוצית, ב-1/1/10

13.12.09

לכבוד:

חברי/ות מוסדות - מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה

פעילים/ות במחוז הקיבוצים במפלגת העבודה

 

יום עיון במחוז הקיבוצים במפלגת העבודה:

מפלגת העבודה: חלופת "עלה-נעלה" או חלופת "סוגרים את הבאסטה"

 

במשך שנים רבות הייתה מפלגת העבודה מפלגה מרכזית במפה הפוליטית של מדינת ישראל. לא כאן המקום לפרט את תרומתה המכרעת להקמת המדינה ולניהולה בעשורים הראשונים לקיומה.

 

מבחינה מדינית, חרטה המפלגה על מצעה חתירה לגבולות ביטחון לעת שלום. "העבודה" הכירה בצורך בקיום מו"מ והגעה להסכם, שיקבע גבולות ביטחון בין ישראל לרשות הפלסטינית וכן הכרה בשתי מדינות- יהודית-ישראלית ופלסטינית החיות בשלום זו לצד זו.

 

מהבחינה החברתית-כלכלית, נשאה המפלגה דגל סוציאל-דמוקרטי הדוגל במשק ציבורי, לצד משק פרטי, וכן להקטנת פערים בחברה ובמדיניות רווחה.

 

במהלך העשורים האחרונים התחוללו שינויים מפליגים במפה הפוליטית במדינת ישראל. על אף השינויים הללו, נראה כי מפלגת "העבודה" לא בחנה מחדש את דרכה, לא חידדה ואף לא "בידלה" מספיק את עמדותיה, מול מסגרות פוליטיות-מפלגתיות אחרות. ציבור התומכים/הבוחרים הפוטנציאלי שלה הגיב בהתאם. התמיכה האלקטורלית בה הלכה והתמעטה ממערכת בחירות אחת למשניה. סקרים שונים צופים לה עתיד קודר עוד יותר.

 

רק מעטים יחלקו על כך ש"העבודה" נמצאת כיום בפני שבר עמוק. האם מצב זה הנו תוצאה של אובדן דרך? האם "העבודה" היא "שמאל", "מרכז", או "ימין" מדיני?. והרי אי-אפשר להיות קצת מזה, קצת מזה וקצת מזה. האם ניתן להיות "ימין" מדיני ו"שמאל" חברתי?. האם הבעיה היא חסרון מנהיגות? האם מדובר בבעיות ארגוניות?. חוסר ההסכמה הפוליטית בסיעה בכנסת מוסיף לבלבול ולתהייה.

 

מול מצב המפלגה, שיש מי שמגדירים אותו כ"מצב חירום", מול ביקורת פנימית קשה ונוקבת ולנוכח הזדהות הולכת ופוחתת של חברי הקיבוצים עם מפלגת העבודה, החלטנו לקיים יום עיון שבו נשים על סדר היום, ללא כחל ושרק שתי חלופות מרכזיות לדיון:

 

א.      האם אנו באמת מאמינים כי מפלגת העבודה, במצבה הנוכחי, מסוגלת להתאושש, להשתקם, לקבוע לעצמה "דרך-ערך" מנחה ומחייב. אם כן, מה עליה לעשות, בטווח הקצר והבינוני, כדי שתשוב ותהייה מפלגה מרכזית ומובילה? (חלופת: "עלה-נעלה").

 

ב.      האם מפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי בבניינה של חברה ומדינה ולפיכך- לא משנה מה נחליט ומה נעשה – המשך התפוררותה וקץ דרכה הוא בלתי-נמנע. אם זו המסקנה, האם לא הגיעה העת להתנער מ"העבודה" במצבה הסופני, ובמקומה לפעול להקמתה של מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה במדינת ישראל, שתציג "סדר-יום" ותוכנית פעולה, על בסיס תפיסת עולם מגובשת וערכית בתחומי החברה, הכלכלה ובמדיניות המדינית-ביטחונית (חלופת: "סוגרים את הבאסטה")?.

 

הבירור בשתי החלופות הוא נחוץ והכרחי, אם מחוז הקיבוצים רוצה להיות גורם משפיע ומשמעותי, שלוקח אחריות ומעורבות לגבי התשובה על כל אחת מהחלופות הנ"ל. במצב הנוכחי, המחוז לא עשה דיו על-מנת להפוך לגורם מוביל, המסוגל להניע "מהלך ארכימדי" משמעותי במחוז בפרט ובמפלגה בכלל.

 

להצגת העמדות השונות הוזמנו דוברים מהמפלגה ומרצה לפתיחת היום. בהמשך יתקיים דיון פנימי, שבו ייטלו חלק החברים. מצ"ל סדר היום. ייתכן שלא נספיק לקבל ביום זה החלטה מחייבת. עם זאת, הקריאה שתצא ממנו תופץ לכל הנוגעים לעניין, הן בקיבוצים והן במפלגה.

 

אנו רואים חשיבות רבה בהשתתפותכם ביום חשוב זה.

 

תודה מיוחדת לצוות ההיגוי והעומד בראשו - ד"ר רן כוחן, מוקי צור, פרופ עוזי שביט, אלישע שפירא, אילן גזית ויפתח לנדאו.

 

חג חנוכה שמח ולהתראות

 

סגנית השר ח"כ אורית נוקד                     זאב (ולוולה) שור                               חניק מרשק

                                                            מזכיר התנועה הקיבוצית                       מזכירת המחוז

 

 

סדר יום - יום עיון מחוז הקיבוצים יום שישי - 1.1.2010

מפלגת העבודה: חלופת "עלה-נעלה" או חלופת "סגירת הבאסטה"

היום יתקיים בבית התנועה הקיבוצית, לאונרדו דה-וינצי 13, ת"א, באולם ליאונרדו קומה 2- 

 

התכנסות וכיבוד

08.30-09.00

פתיחה: סגנית השר ח"כ אורית נ וקד

09.00-09.15

הרצאת פתיחה: "מפלגות במשבר - הדיאגנוזה והפרוגנוזה"

09.15-10.00

ח"כ אופיר פינס - חלופת "סגירת הבאסטה"

10.00-10.15

השר אהוד ברק - יו"ר המפלגה - חלופת "עלה- נעלה"

10.15-10.45

הפסקה וחלוקה לקבוצות דיון

10.45-11.00

דיון פנימי בקבוצות הדיון (בהנחיית מנחים).

מצ"ל עיקרי השאלות שיוצגו לחברים בקבוצות הדיון

11.00-12.30

התכנסות במליאה - דיווח מקבוצות הדיון

12.30-13.30

סכום יום העיון:

זאב (ולוולה) שור- מזכיר התנועה הקיבוצית

חניק מרשק- מזכירת המחוז

13.30-13.45

 

על-מנת שנוכל להיערך בהקדם בהכנת יום העיון, בעיקר לגבי החלק של עבודת קבוצות הדיון, אני מבקשת להחזיר את ספח ההשתתפות באימל או בפקס (פרטים בלוגו), עד לתאריך 24.12.09.

 

בבקשה, אל תחכו שאתקשר אליכם, הקדימו ושלחו תשובתכם.

 

אשתתף                        /                       לא אשתתף                        (נא להקיף בעיגול)

 

 

שם חבר/ה: ______________________________________

 

תודה חניק מרשק


 שאלות פתיחה לחוגי הדיון

 

1.      כיצד נתפסת כיום מפלגת "העבודה" בעיני הציבור הרחב? האם היא נתפסת כחלופה ריאלית להנהגת המדינה?

2.      האם חולשתה הנוכחית של "העבודה" נובעת מהיעדר "דרך-ערך" (אידיאולוגיה) מנחה, או מהיעדר מנהיגות וצוות מוביל?

3.      באילו נושאים צריכה "העבודה" ליצור בידול מובחן בינה לבין מפלגות אחרות? כיצד ובמה צריך הבידול הזה לבוא לידי ביטוי?

4.      האם יש מקום לחשיבה על הקמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית חדשה בישראל, ע"ח המסגרות המפלגתיות הרלוונטיות לעניין זה?

5.      מה צריך "מחוז הקיבוצים" לעשות, כדי להניע מהלכים "מקדמי-שיקום" במפלגת "העבודה"?

 

הערות:

 

א.     מטרת יום העיון היא להציע נתיבים ודרכי פעולה לעתיד. לפיכך, במסגרת הזמן המצומצם שיעמוד לרשותו של כל דובר בחוג, אנא עשו מאמץ להימנע מ"ניתוח יתר" של העבר ושל שגיאות העבר. את אלה כולנו מכירים כבר היטב....

 

ב.      השאלות לעיל הן השאלות שתוצגנה על ידי מנחי קבוצות הדיון, בשלבי הפתיחה של הדיון הפנימי בחוגים. אנא נסו לכוון ולנסח את דבריכם באופן שיתייחסו לשאלות הללו.

 

ג.       במציאות פוליטית-מפלגתית דינמית, כל אחת משתי החלופות שהוצגו ב"הקדמה" היא ריאלית ואפשרית. יום העיון נועד כדי לחשוב - ביחד - כיצד אמור "מחוז הקיבוצים" לפעול במציאות הנוכחית.

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית