סיכום מפגש פעילים במחוז מה-21/10, בנושא: קורס מנהיגות בקרב צעירים בקיבוצים

21.10.09

 

סיכום מפגש פעילים במחוז מה-21/10,

בנושא: קורס מנהיגות בקרב צעירים בקיבוצים

 

סיכום המפגש

 

משתתפים:

ארז אלף (איילת השחר), ארי שנער (יגור), עידן לפיד (בית העמק), נמרוד אפורי (עברון), עמרם שפאנוף (עין המפרץ), יפתח לנדאו (חניתה), יהודה טל (רמת יוחנן), אילן בן-נון (א. יעקב מ'), דני פלג (גבע), ניצן פלדמן (יזרעאל), אודי מנור (עין השופט), הלל לבנון (עח"מ), תמר רז-לנג (גח"א), איריס דיין (מעגן מיכאל), שימי בראון (שפיים), יואל מרשק (גבה"ש), יענקלה בכר (מענית), עפר רימון ודורון לוין (חצרים), גיל רביב (רביבים), חניק מרשק (מזכירת המחוז).

קרן ברל כצנלסון - קולט אביטל - מנכ"ל, רעיה בירן - סמנכ"ל - מרכז רעיוני חינוכי

קבוצות כו"ח - גיא טלטש, יניב כרמל, ענת מור

 

חניק מרשק:

מניתוח הנתונים של המפקד - מס' הצעירים בקיבוצים החברים במפלגה מול הנתונים של הצעירים בקרב המפלגה בכלל ותוצאות הבחירות לכנסת הביאו אותי למסקנה כי עלינו להתמקד בקבוצת הצעירים בקיבוצים. הניסיונות בשנים האחרונות לקיים סוגים שונים של פעילות בקרב צעירים ברמת הקיבוץ או האזור לא צלחו. יש לנסות ולפעול במסגרת שונה, אשר תאפשר חשיפה ושיח לערכי תנועת העבודה, לנושאים שעל סה"י הלאומי ובקיבוץ, הקניית חשיבה פוליטית ומפלגתית ובניית קבוצת מנהיגות בקיבוץ , באזור ובמחוז, גם אם לא כולם יצטרפו למפלגה בסוף התהליך. נבנתה תוכנית לקורס עם קבוצת כו"ח וקרן ברל כצנלסון. מטרת הפגישה: חשיפה ב-5 קיבוצים ואיתור צעירים שייטלו חלק בקורס ויהוו קבוצת מנהיגות עתידית.

 

קולט אביטל:

בית ברל נכס אסטרטגי המאפשר יצירת תשתית לפעילות ע"פ ערכי תנועת העבודה ומפלגת העבודה בקרב ציבור רחב, כולל צעירים. הקמת רשת צעירים תאפשר הנחלת ערכים ושייכות ובסוף התהליך הצטרפות למפלגה. אופי הפעילות של הקרן בקרב הקהילה ולא מפלגתית. התחלה פיילוט בקרב 5 קיבוצים. הצפייה איתור קבוצה חדורת מוטיבציה ושההשקעה תביא למחויבות, הפיכת המשתתפים לפעילים ומובילי דרך בקיבוץ ובמפלגה. בשטח מתקיימת פעילות ע"פ ערכי תנועת העבודה והמפלגה אך לא מתקיים הקשר ביניהם. יש להתמקד בצד הרעיוני אשר הוזנח בעשור האחרון ופחות בפרוצדורה ומאבקים. בתוכנית יש להתמקד בגיבוש מסרים ע"פ ערכי תנועת העבודה, אך לא רק ע"פ מורשת העבר אלא איך רואים את העתיד, חידוד הפתרונות וגיבוש קבוצות שתפעלנה ע"פ הרעיונות המוצעים.

 

רעיה בירן:

עוסקים גם בפוליטיקה ונדרש מבחן תוצאה. עוסקים בדרכה של תנועת העבודה, באיתור וגיבוש מנהיגות צעירה. יש להשתמש בתקשורת מודרנית כמו אינטרנט.

 

יניב כרמל:

עוסקים בחינוך ובשיח פוליטי ולא מפלגתי בשאלות שצעירים מתמודדים איתן בכלכלה ובחברה . השיח ילווה בהקניית ערכים תוך כדי למידת העובדות והבנת המציאות. כוח שווה עוצמה. השיח עשוי לחולל הנעה לפעולה והקניית תודעה פוליטית.

 

גיא טלטש:

נתן הסבר על התוכנית והתכנים המוצעים והרציונל לפעילות המשותפת. מצ"ל.

 

סכום סבב המשתתפים:

§        יש להנחיל את התוכנית לא רק לצעירים אחרי צבא, אלא גם לגילאים עד צבא, לסטודנטים ואף לגילאי 40+. הגדלת הפרוייקט לא רק ב-5 קיבוצים. יש צימאון בקרב הצעירים למפגשים ועיסוק גם בתכנים המוצעים בתוכנית.

§        חשוב לאתר מקרב הצעירים בקיבוצים את בוגרי הש.ש. ותנועות הנוער המהווים קהל יעד מוגדר ומתאים.

§        המשתתפים במפגש צריכים להיות הסוכנים בביתם עם הצוות של הצעירים בתוכנית. על כל אחד מהמשתתפים להתחייב לגייס מאמץ ולאתר צעירים בקיבוץ שיסכימו ליטול חלק בקורס. אפשר לבנות קבוצות למידה בקיבוץ או באזור. הפרוייקט יבנה קאדר של פעילים, גם אם לא גדול בהתחלה, אך זה טוב יותר מהמצב הנוכחי. בסוף המטרה היא לנצח בקרב הפוליטי על דעת הקהל והחברים.

§        להביא את הצעירים להבנה שחשוב לעסוק בפוליטיקה. המשתתפים בקורס לא מהווים גוף גדול, אך בהיסטוריה הוכח שקבוצות אבנגרד קטנות מובילות ומחוללות שינוי. לא גודל הקבוצה יקבע.

§        כצעיר מעורבותו הפוליטית והמפלגתית נובעת מהערכים אליהם התחנך, המשכיות והרצף המשפחתי וההזדהות עם ערכי תנועת העבודה ודרכה של המפלגה.

§        יש לקיים הליך מקדים בקיבוץ של הצוות וצעירים פעילים לחשיפה ושכנוע הצעירים בקיבוץ, על-מנת שניתן יהיה לאתר את קהל היעד. כמו כן יש לפתוח את המפגשים, מעבר לגרעין של המשתתפים, לצעירים נוספים בכל מפגש- יגדיל את החשיפה והעיסוק בתכנים ויצמח מעצמו במהלך השנה.

§        דרוש שינוי יסודי. אחת מהדרכים היא ברוח התוכנית המוצעת ע"פ ערכי תנועת העבודה. התוכנית רלבנטית לצעירים. מטרתה גם להוביל ולכוון את הצעיר לצד הערכי המוצע, לבניית קבוצת כוח שתקבץ לשורותיה צעירים המחפשים זהות ותחולל ותעצים את ההזדהות עם המפלגה.

§        חשש מאי-הלימה והזדהות בין מה שמעסיק את הצעיר בקיבוץ היום לבין התוכנית המוצעת בקורס. העומס על הצעיר בחיי היום יקשה על מימוש התוכנית. יש לחשוב על דרכים כיצד מביאים ומשלבים אותם.

§        חשובה נקיטת עמדה מעבר לעיסוק בערכים, מה מניע את הצעיר לעשייה. לעסוק פחות במקרו ויותר בדילמות אישיות של הצעירים.

§        לתנועת העבודה הישגים רבים, חשוב חידוד המסרים. לשלב בתוכנית גם סיורים שישקפו את החזון, האמונה והדרך, מפגשים עם קבוצות נוספות, עם שרים וח"כים. המפגש צריך להיות אטרקטיבי ואולי גם פופוליסטי או רדיקאלי. צריך לקבוע מדיד, מעבר לתהליך, שיאפשר למדוד את ההצלחה.

§        שילוב נבחרי סיעת העבודה ודמויות מוכרות בתוכנית המוצעת, עשוי להגדיל את ההשתתפות וקהלי היעד.

§         אנו גוף מפלגתי ולכן לא ניתן להפריד את הלימוד הפוליטי מהזיקה למפלגת העבודה. אחת מהמטרות להביא את הצעיר להבין שהעיסוק בפוליטיקה הוא מכשיר הקובע את גורלם.

§        יש לשלב בתוכנית את ההישגים של השרים ונבחרי מפלגת העבודה ולהביאם לידיעת הצעירים, יאפשר לחברם לחשיבות הפעילות הפוליטית והמפלגתית.

§        חשוב לבנות לפחות 2 חלופות לתוכנית של הקורס, יאפשר חשיפה והגעה לקהלים גדולים יותר. חשיבות רבה למקצועיות של המנחים.

§        היום אין מנהיגות במפלגה שהצעיר יזדהה אתה, על אף שלמפלגה זכות היסטורית בבניית המדינה. על אף זאת המפלגה כן יכולה להוות בית לעתיד הצעירים.

§        רק צעירים יכולים לדבר עם צעירים בשפתם ולכן הרעיון הוא טוב ויכול להיות ישים. בשלב ראשון יש לקיים שיח פוליטי ולא מפלגתי, המפלגתי יהיה בסוף פועל יוצא. להביא את הצעירים להבנה שחשוב לעסוק בפוליטיקה. בוגרי הקורס יפעלו אח"כ גם בחינוך כלפי מטה.

§        הצעיר היום אינו חדור אידיאולוגיה. סקפטיות לגבי היכולת להביא צעירים לדיון לנושאים שבתוכנית המוצעת. חשש מהתרסקות הרעיון ומהניכור הגדל והולך בין חברי הקיבוץ לתנועה ולמפלגה, חיוני לפעול לצמצום הפער.

§        הדרך להגיע לצעירים בקורס באמצעות שימוש בכלים של המדיה המודרנית כמו אינטרנט. יש לפעול ולשווק נכון את הפרוייקט.

§        אם רוצים שצעירים ייטלו חלק בתוכנית חייבים לנתק בתוכנית את ההזדהות והקשר למפלגת העבודה. חלק מהתכנים בתכנית אינם הולמים את דרכה הנוכחית של מפלגת העבודה (קרקעות, פליטי דרפור). צריך לעורר השקפת עולם ולכן טוב שהמנחים אינם חברי מפלגה, יאפשר שיח ולא היצמדות למציאות. מפלגת העבודה אינה בנויה לשנות ולפתח השקפת עולם שונה וחדשה. יש לפעול סביב מסגרות חדשות ולא הקיימות, מכיוון שלצעירים אין הזדהות פוליטית ומפלגתית.

§        הגיע למפגש מתוך תחושת בדידות שהמפלגה מתבוססת, אך נמצא בקבוצה שאכפת לה. אנו שליחי וחברי מפלגה- זוהי מהות הגדרת המטרה בפעילות המוצעת. עלינו לשים למטרה בניית מנהיגות עתידית מפלגתית ומקומית. אם נצליח בכך השגנו את המטרה. אסור ליצור רק קבוצה אינטלקטואלית.

 

סוכם:

1.      תעשה בדיקה ע"י המשתתפים וחברים נוספים שהביעו הסכמתם להשתתף בפרוייקט אך לא יכלו להגיע למפגש, לבחינת היתכנות ומימוש הקורס בביתם- עד סוף 12.09.

2.      האפשרויות לקיום קורס הן בהתאם לתנאים המקומיים: בקיבוץ הבודד או בחיבור של מספר קיבוצים.

3.      הצוות יישלח חומר כתוב להפצה בקרב הצעירים בקיבוץ, לסייע לחברים להגיע לחשיפה גדולה יותר בקרב הצעירים בקיבוץ. פרסום באתר האינטרנט הקיבוצי- באתר המחלקה, בעיתונות הקיבוצית. במידה ולמי מהחברים יש רעיון שיווק נוסף יש להעבירו לחניק.

4.      החל מינואר 2010 ייעשה תהליך של מפגשים לחשיפת התוכנית בקרב הצעירים בקיבוץ. המתכונת יכולה להיות בהתאם לרצון ולצרכים המקומיים ויעשה בתאום עם החבר הנאמן.

5.      מוצע שהחל מפברואר 2010 יתחילו המפגשים עם הצעירים בקיבוצים.

6.      הצוות ייפגש עם קולט ורעיה לגיבוש התוכנית, בהתאם לדברים שהועלו במפגש.

 

סכמה חניק מרשק


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית