סיכום מפגש מחוז הקיבוצים מ-3/9
סיכום מפגש מחוז מ-3.9.2009

7.9.2009

במפגש השתתפות כ-100 חברים.

 

מוזמנים נוספים: השר אהוד ברק - יו"ר מפלגת העבודה, חברי סיעת העבודה, פרופ' אברהם דיסקין.

 

על סדר היום:

ü      מקומה של מפלגת העבודה חברה הישראלית, יחסם שלקבוצות בחברה הישראלית אליה וסיכויי חזרתה לשלטון.

ü      קבלת חג ראש השנה.

 

חניק מרשק - מזכירת המחוז:

זו עת לחשבון נפש ברוח ימי חודש אלול. אך אל לנו לרוקן את המושג חשבון נפש. במקום לנגח את הזולת נקיים בדק-בית פנימי, לתיקון עצמי, גם אם אין זה קל, משום שהשגרה של חיי היום יום עשויה לדחוק הכל הצידה. רק חשבון נפש אמיתי יכול לתת בידנו כלים לבחון את משמעות החיים במבט רחב ומקיף וזה בידינו.

שאלת השיח הציבורי עיקרה בתקשורת תוך אישית של האדם עם עצמו אך לא פחות בתקשורת הבין-אישית, בין אדם לחברו, והיא מעצבת את עמדותיו ודמותו ומכוננת את עולמו.

אני רואה את הפעילות של כל אחת ואחד במחוז ביכולת לשפר את תרבות השיח בין החברים במוסדות, בבית הקיבוצי, עם יו"ר המפלגה ונבחריה וצבורים נרחבים במפלגה ובחברה בישראל.

הצלחתו של השיח והעברת המסר של אחדות ולא מסר של פיצול ופירוד, רק הם עשויים לקדם ולהטמיע את עיצוב דרכם של המחוז והמפלגה, בקרב החברים בקיבוץ, במפלגה ובחברה, תוך יצירת מרחב רעיוני שיעמיק את ההבנה המפלגתית והפוליטית של כל המשתתפים בדיאלוג. ועל כן, במהלך השנה הקרובה אני מתכננת לקיים במחוז דיונים על מקומה של מפלגת העבודה בחברה הישראלית ובקיבוצים ולהעמיק את הפעילות בקרב החברים, כי אין זה סוד שהמשבר גדול ונוצר קרע. אך ראוי להדגיש כי כמו שידענו, ואנו יודעים גם היום, להיאבק על כך שהדורות הממשיכים לא יעזבו את הבית הקיבוצי, כך גם אנו ננסה להתמקד בחברים ובקבוצת הצעירים בקיבוצים, ע"י קיום סדנאות על פני השנה ופעילויות נוספות, כשהמטרה היא בניית מנהיגות ע"פ ערכי תנועת העבודה והעמקת החברות, כמו גם פעולות עם מגזרים ומגדרים בקיבוצים ובקרב צבורים במפלגה, בשיתוף עם הסניפים והמחוזות השונים.

בחסידות נמשלו ימים אלו לימים בהם המלך נהג לצאת אל העם לשדות, על-מנת שיוכל לחוש ולהבין את הלך הרוח הציבורי. וברוח ימים אלו אני קוראת לאהוד ברק ולכל נבחרי העבודה לצאת לשדה להקשיב ולראות כי שוב אנו מדברים על רעבים, אפליה וגזענות וחינוך שווה לכולם, הכרה בשונה, שחיתות, מפעלים שנסגרים, שמירה על ההתיישבות, קידום השלום והחזרת גלעד שליט. כי רק כך אפשר לקבל החלטות טובות ולמצוא את נקודת האור.

ולקראת השנה החדשה: החיים תמיד פונים קדימה אל העתיד. אם אנו מסתובבים בחיים ומשאירים "קצוות פתוחים" למקרה ש... לא נוכל להשתחרר ולחיות את היום בהנאה. עלינו להתמודד, לעשות מעשה עכשיו, או לתת להם לפרוח, לסגור פרקים פתוחים ולהגיד לעצמנו שמה שהיה לא יחזור. חשוב לדעת מתי מסתיימת תקופה בחיים. אל לנו להתעקש להישאר בה מעבר לזמן הנחוץ, כי כך רק נפסיד את שמחת העתיד לבוא. שתהייה שנה טובה והרבה בריאות לכולנו.

 

סגנית השר ח"כ אורית נוקד:

דיברה על ההישגים של שרי העבודה בישיבתם בממשלה, בעבודת הועדות ובכנסת. נעצים כוחנו בעבודה משותפת. לעבודה יש דרך, מנהיגות. קוראת למתנגדים לחזור, בשותפות ולא בסכסוכים נגיע להישגים ולצמיחה.

 

זאב (ולוולה) שור - מזכיר התנועה הקיבוצית:

פונה ליו"ר ברק לפעול בדחיפות למנוע החלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה על הפקעת 800 דונם קרקע חקלאית מקיבוץ מצר, לטובת עיר חרדית באזור חריש. מצר מעבד קרקעות קרוב ל- 60 שנה וניסיון הפקעת בבחינת "הכושי עשה את שלו" הוא לא מוסרי ומאיים על הישרדות הקיבוץ.

באשר לענייני המפלגה - נדרשת אחדות מאחורי ברק, אמונה בדרך ועמידה על עקרונות המפלגה. אם נפעל ביחד כיחידים, כקבוצה, כמחוז וכמפלגה נגיע לחוף מבטחים מבלי להתנפץ, לכל הוא מייחל בשנה החדשה.

 

פרופ' אברהם דיסקין - המחלקה למדעי המדינה, אוניברסיטת ירושלים:

ניתח את הסיבות לכישלון העבודה בעשורים האחרונים. במרבית מדינות העולם, כמו גם בישראל, מרבית צבור הבוחרים נמצא במרכז המפה הפוליטית. המרחק האידיאולוגי בין מפלגות המרכז אינו גדול. ההתמרכזות מאפשרת הרכבת קואליציה, כפי שהיה בתקופת בן-גוריון ומפא"י ההיסטורית והמערך. כמו היום גם אז, השליטה במרכז מאפשרת להביא גם שותפים מהשמאל, מהימין ומהמגזר הדתי. לבני, בראשות קדימה, לא השכילה להבין זאת ולכן לא הצליחה להרכיב ממשלה.

תחילת התמוטטות העבודה עוד מימי אשכול, שלא פעל ע"פ תפיסה זו והביא להקמת המפ' הליברלית וחיזק את הימין, כמו גם הליכת המפלגה שמאלה מהמרכז בנושאי בטחון, חברה וכלכלה.

ישיבת העבודה בממשלת נתניהו, מבלי לזנוח את דרכה האידיאולוגית, תיתן סיכוי לחזרת המפלגה לשלטון. (לא שמאל בכל מחיר). לא פחות מכך חשובה הדרך הפרגמטית.

 

השר אהוד ברק:

דיבר בכנות רבה על מחויבותו לשחרור גלעד שליט.

ניתח את מקומה של העבודה בציבור ומה גרם לדעתו להחלשתה ולאיבוד הרלבנטיות שלה בציבור: הליכה שמאלה, חוסר הסכמת ההנהגה הפלסטינית לסיים את הסכסוך וריבים פנימיים במפלגה. קורא למורדים להפסיק את המחלוקות ולהתייחס למאחד. רבים מבינים היום שתרומתה של המפלגה לממשלה גדולה וכעת הזמן להתאחד.

היסטורית מפא"י שלטה מפני שהייתה מפלגת מרכז, ממלכתית ופרגמטית, מול מגמה פיוריסטית. קיים מתח בין כוהנות לנביאות. מפלגה פוליטית תכליתה לשנות את המציאות ע"י אחיזה רחבה בציבור, תוך כדי הבנת המציאות ומה שטוב למדינה. הרב האלקטוראלי נמצא במרכז וסביבו ולא בקצוות. דחקנו בהדרגה את אנשי המרכז ובחרנו יותר באנשי שמאל ואיבדנו בכך את הרלבנטיות בציבור. אי-הליכתנו למרכז אפשרה לשרון להקים את מפלגת קדימה- נכנסה לחלל הזה, כמו גם יכולתו לשכנע את הציבור בצדקת דרכו, מה שאנו לא השכלנו במפלגה.

ניתח את הגורמים שהביאו את מפלגת העבודה לשלטון בתקופת רבין ובכהונתו כראש ממשלה בקדנציה הקודמת, אותם גורמים הנכונים גם היום: התייצבות במרכז המפה הפוליטית, צביון ממלכתי, ביטחוני, הצטרפות לתהליך המדיני שמנסה לקדם נשיא ארה"ב של שתי מדינות לשני עמים, הבנת הצרכים החברתיים וחיבור לציבור הרחב.

ישיבתנו בממשלה איננה ישיבה בממשלת אחדות, אך מאפשרת לקדם נושאים שעל סה"י ע"פ תפיסת עולמנו, כמו: הרחבת תקציב המדינה, חינוך לא על חשבון ביטחון, עסקת החבילה במשק, שתי מדינות לשני עמים ועוד. ממשלת ימין צרה לא הייתה מקדמת נושאים אלו. בישיבתנו בממשלה - אל לנו לשכוח את האידיאולוגיה והדרך אך מנגד עלינו לקבל החלטות מעשיות.

התהליך המדיני: כל עוד נראה שאין אפשרות לעשות שלום- העם יהיה ימני. רק במידה ובצד הפלסטיני יגיעו למסקנה שניתן לעשות הסכם שלום, העם רובו יזוז למרכז-שמאל. קווי המתאר בחברה הישראלית ישתנו אם התהליך המדיני ימריא.

בתחום החברתי - כלכלי: יש לקיים סולידריות, כלכלת צמיחה, כבוד האדם ולהימנע מלהיסחף אחר התנהגות של קצוות שוליים אוטופיים.

התנועה הקיבוצית נמצאת בחוד החנית של תנועת העבודה, הובילה את המדינה בתפיסה של אבנגרד אידיאולוגי חלוצי, תוך התחשבות במה טוב למדינה והתיישבה בגבולות, ומזה שאבה את כוחה ומוסריותה. התנועה הקיבוצית צריכה לצאת מעמדת הנזקקים לעמדת המובילים.

הרפורמה בקרקעות- שינוי חשוב גם לעתיד הקיבוצים ויכולתם לקבל את ההכרה בזכויות המגיעות להם בדין. אך יש להמשיך ולהיאבק, בזכויות כמו: היוון, שיוך הדירה לחבר , לא להיות ערובה בידי הבירוקרטיה, קידום ההיתר בנושא יזמות ועסקים קטנים ועוד.

ניתן לפעול, להתקדם ולהגיע לשלטון תוך כדי עשייה פרגמטית של מה שטוב למדינה, גם אם קיימת התנגדות.

דרוש פיכחון אמת, הבנת נתוני היסוד, הצורך להיות במרכז- הם יחזירו אותנו להובלת המדינה.

 

השר אבישי ברוורמן:

החיבור בין המנהיגות לדרך קובעים את החזרה לשלטון. העבודה במשבר, וטעויות פוליטיות וסכסוכים פנימיים הביאו לירידת העבודה וכניסת קדימה לבמה המרכזית בשדה הפוליטיקה בישראל. הנסיגה היא ע"פ זמן והיא מעשה ידינו ומכך מעשה ידנו לשנותה. חזרה לשלטון היא הדרך של מרכז - שמאל, כמו שתי מדינות לשני עמים, שמרבית האזרחים במדינה כבר מבינים זאת, כמו גם התפיסה החברתית כלכלית של העבודה, ואם נתנהל נכון כולל חיבור לצבורים כמו צעירים ואנשים שיזדהו עם דרכנו- נחזור לשלטון. מנהיגות צריך להביא בשילוב ובעזרת הרוח, הלב והמעשים: הלב הוא מסטר גדול אך משרת גרוע, המוח הוא מסטר גרוע אך משרת גדול.

 

דברי חברים:

§       נצליח להיות מפלגה רק אם יחולו 3 הגורמים הבאים: מנהיג אהוב ונערץ, אידיאולוגיה ומסר רעיוני, הבאת צעירים וגרעינים נוספים בחברה בישראל ומערכת ארגונית.

§       היסטורית מפא"י לא הייתה מפלגת שמאל אלא מפלגת מרכז ובלעדיה לא ניתן היה להקים קואליציה. הצירופים בממשלותיה השונות היו גם ע"פ צורכי המדינה.

§       מפלגת מרכז צריכה להיות מתונה אך פרגמטית, תוך שמירה על אידיאולוגיה בחברה, בחינוך ובביטחון.

§       על העבודה לחזור ולהיות מפלגה מאוחדת ולא מפולגת, עם חופש מחלוקות וקבלת החלטות הרוב. צריך לעשות הכל לשכנע את המורדים לחזור. קריאות נגד במפלגה מחלישות אותה. יש לנו מספיק סובלנות וברכת השכחה. מהלך כזה יביא להתפוררות קדימה.

§       על ברק לקדם ועידות רעיוניות בנושאים: מדינה והעם היהודי, חינוך וחברה וכלכלה, ביטחון.

§       ברק טועה בקריאת המפה הפוליטית, עם ישראל לא ייתן שלטון לשום מפלגה שיזהה בה נכונות לויתור על ירושלים ובקעת הירדן.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית