סיכום מפגש צירי ועידה - מחוז הקיבוצים, מ-24.3.2009
סיכום מפגש צירי ועידה - מחוז הקיבוצים, מ-24.3.2009

26.3.2009

 

 

במפגש השתתפו כ-90 חברים.

מוזמנים: השר אהוד ברק- יו"ר המפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ.

 

סדר היום: האם להיכנס לממשלת בנימין נתניהו או ללכת לאופוזיציה?

 

השר אהוד ברק:

בניגוד לקריאות נגדו אינו מתכוון לעזוב את המפלגה ויקבל את הכרעת הוועידה, מפנה אצבע מאשימה כלפי מי שהצטרפו זה מכבר ומי שעזבו את המפלגה וחזרו. יש לשאול את השאלות: מה נכון למדינה, למפלגה ולכל אחד. האנשים שבחרו בעבודה רצו לראותה מובילה את המדינה, על אף תוצאות הבחירות לכנסת.

אין דרך להכריח את לבני - יו"ר קדימה להצטרף לממשלה.

נמצאים בתוך משבר חברתי חמור, אלפים מובטלים. מצב ביטחוני ומדיני מסובך. ממשלת ימין צרה בעת הזו דבר לא אחראי. הברירה היא בין להיות גלגל חמישי באופוזיציה בין קדימה למרצ, לבין להיות גורם מרכז-שמאל בממשלת ימין ולהשפיע במכלול נושאים החשובים למדינת ישראל. ישיבה באופוזיציה אינה ערובה לצמיחה בעיקר שאיננו עומדים בראשה. מאידך ישיבה בממשלה תבטיח מימוש הזדמנויות ביטחוניות והבטחת האזרחיים מבחינה כלכלית וחברתית. מתן הזדמנות לשרי העבודה שיוכלו להשפיע ולסמן את ההבדלים בינה לבין יתר השותפות בממשלה, תוך שמירה על עקרונות ההסכם הקואליציוני.

נתן הסבר על עיקרי המתווה שהוסכם עם נתניהו במו"מ לקראת הכניסה לממשלה. חשובה הדמוקרטיה והשיח ויש לקיים דיון ענייני וערכי ועלינו לשנות את הטון והסגנון.

מבקש להסמיך אותו לקבוע את השרים וסגני השרים.

מבקש להשאיר לכל חבר את החופש להצביע עפ"י השקפתו.

 

ח"כ שלי יחימוביץ:

רואה בחברי המחוז את הציבור האידיאולוגי ביותר במפלגה שטובת המדינה חשובה לו. העבודה הובסה בבחירות לכנסת. טרם ההכרעה בבחירות איש מאתנו לא היה מסכים למציאות המוצעת כאן היום להכרעה. אין בתסריט זה בדל אחד של היגיון. מדובר בחלוקת שלל של תיקים ולא בטובת המדינה. רוח ההסכם המוצע "חברה בואו, יהיה בסדר". אין זה הסכם קואליציוני אלא כתב כניעה. נכון, יש בו מספר הישגים במישור הכלכלי-חברתי אותם השיג עייני, ואשר אותם יכול היה להשיג גם כיו"ר ההסתדרות. אותו "שולחן עגול" לא יוכל להעביר את החלטותיו בממשלת ימין וימין קיצוני והעבודה משמשת לה קישוט בלבד. ההישגים של משרדי השרים, אם יהיו, מהווים רווח מיידי בלבד ופגיעה לטווח הארוך במפלגה ובדרכה. לאורך שנים אנו מהווים קבלני משנה בממשלות השונות ותמיד משלמים על כך מחיר בבחירות. עלינו להילחם על דרכנו מהאופוזיציה ואיננו חברת כח-אדם המספקת שרים.

המפלגה היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית עם דרך חברתית-כלכלית ותפיסה ביטחונית ומדינית ברורה, הגדולה לעין שיעור ממה שנוכל לייצג בממשלה המוצעת. רק מהאופוזיציה נוכל להילחם על דרכנו כאופוזיציה הראויה להתמודד על השלטון בבחירות הבאות. אל לנו להתנהל כקבוצה בזויה. ירח הדבש בממשלה ייגמר במהרה וכולם שוב יכו בנו. בממשלה אנו המפלגה הרביעית בחשיבותה ונהווה זנב מקשקש בממשלת ימין קיצונית, אשר תביא לכיבוי אורותיה של המפלגה. קוראת לחברים לקחת אחריות ולהצביע בעד הליכה לאופוזיציה.

 

ח"כ אורית נוקד:

נתנה סקירה והסברים על המתווה החברתי-כלכלי שהוסכם עליו בצוות המו"מ לקראת הכניסה לממשלה.

תומכת בכניסה לממשלה וקוראת לאפשר חופש הצבעה לצירי הוועידה, ולא לקבל החלטה במפגש.

 

זאב (ולוולה) שור - יו"ר המחוז:

אותן בעיות חברתיות-כלכליות וביטחוניות היו טרם הבחירות ולאחריהן. התוצאות בבחירות ברורות והן אמירה הקוראת למפלגת העבודה ללכת לאופוזיציה. מי שלא מכבד את הבוחר - הבוחר לא יכבד אותו. אנו רגילים לומר שרק בישיבה בממשלה יש לנו כוח. גם בממשלה הנוכחית, בה ישבנו, נלחמנו על מגוון נושאים לקידום האינטרסים של ההתיישבות והם לא מומשו (בחקלאות, בתשתיות, בקרקרע ועוד).

החלטה על כניסה לממשלה היא החלטה על כניסה לממשלת ימין קיצונית. נתניהו יודע שאינו יכול לנהל את המדינה עם ממשלת ימין קיצונית. ההסכם שמונח בוצע בחופזה והוא מכירת סוף עונה במחירים מוזלים. יש לו מטרה - לשכנע את הוועידה שאנו מקבלים והרבה, אך למשל מנהל מקרקעי ישראל בידי מפלגת ש"ס.

עלינו לבוא ולומר כי יש לנו חזון, דרך, ערכים ועקרונות ועלינו לחזור לדרך סוציאל דמוקרטית. לא נוכל לממש את דרכנו בממשלה ימנית. אנו כמחוז ערכי אסור לנו להיכנס לממשלה זו.

על המחוז כן לקבל החלטה - כאמירה ערכית של המחוז וכל אחד יצביע בקלפי עפ"י דעתו והשקפתו.

 

סיכום סבב דברי החברים:

 

 • נגד כניסה לממשלה בהרכב המוצע, לא מקובלת האמירה שטובת המדינה מחייבת כניסה לממשלה. לטווח הארוך כניסה לממשלה תהייה אבן המצבה למפלגה.
 • פרגמטיזם דבר חשוב, אך יש גבולות אידיאולוגיים ושאלת המידתיות אשר קובעים את כללי המשחק והתפקוד - והקווים נחצו. קשה לנבחר ציבור לבקש משרה ולכן הניסיון הוא לשכנע באמירה של טובת המדינה. אנו מסמרטטים עצמנו לדעת. קיבלנו מכה קשה ואנו מתנהגים כאילו כלום לא קרה. חברה שנקלעת למשבר, עליה לעצור לחשוב, לרענן, להיות יצירתית ושונה להבאת הדבר הבא. מסגרת ההסכם המוצעת היא חובבנית ויש כאן רמאות פוליטית. ההצבעה אינה קולקטיבית אך היא צריכה להיות אידיאולוגית. ראשי המחוז צריכים לצאת באופן גלוי ולהצהיר על עמדתם ולא להיות בעמדה של התלבטות.
 • התנגדות לכניסה לממשלה. מי שהיום מתעלם מההבדלים בין העבודה לממשלת הימין יכה על חטא. הימין לא ישנה עמדותיו ולא יתאים עצמו לדרכי העבודה. דרכם היא קיצונית ואלימה. נתניהו מתנגד לממשלת ליכוד-קדימה ועבודה. הוא רוצה לפורר את קדימה והעבודה שתשמש לו עלה תאנה. מי שבא בשם טובת המדינה, עליו להצביע אופוזיציה.
 • מייצג צעירים מהשטח ומתנגד לכניסה לממשלת נתניהו. שהעבודה תייצר אלטרנטיבה מהאופוזיציה. מה שקורה היום הוא הרס למפלגה ובלבול בקרב בוחריה. עד היום ברק, שמחון ופואד דיברו על ביטחון ופתע היום מדברים על מפלגה סוציאל-דמוקרטית. עייני הוא ההוכחה שאפשר כן לעשות ולקדם דברים מתוך האופוזיציה. כניסה לממשלה הנוכחית תקטין את פוטנציאל בוחריה הצעירים.
 • כניסה לממשלה תיתן לנתניהו לגיטימציה בעולם לממשלתו הימנית קיצונית, תשתיק את הימין ויחסל את מפלגת העבודה.
 • עם ישראל אמר את דברו בתחום המדיני-ביטחוני בלבד. ישיבה בממשלה תנטרל את הימין הקיצוני ואמירה לציבור שהעבודה איננה מפלגה כל כך שמאלנית. הצטרפות לממשלה תאפשר מאבק בתחום החברתי-כלכלי.
 • חרדה למפלגה בגלל הדרך להשגת ההסכם בדרך של רמייה, ללא קבלת הכרעה במוסדות עפ"י הנוהל. התהליך שנעשה בעבודה נתן לגיטימציה לנתניהו והביא לזכייתו הגדולה במהלך זה. דחיית הפנייה לכניסה לממשלת נתניהו עשויה להביא לכניסה למו"מ של מפלגת קדימה, שתאפשר הקמת ממשלה: ליכוד-קדימה והעבודה.
 • הפירוש להחלטת הבוחר לכנסת שאיננו מרכיבים את הקואליציה ואיננו יכולים להנהיג את המדינה. ישיבה בקואליציה יכולה להתקיים רק אם נוכל לממש את דרכנו באיזון נכון - ולא כך הדבר. הדרך שבה נעשו המהלכים במפלגה במו"מ היא בלתי נסבלת. חובה להסתכל על התנאים בהסכם ולא על סגנון ההבטחות בהסכם. נתניהו לא יוכל לקיים את ההסכם המוצע, יהיה עליו לוותר על גוש חוסם של הימין וזה לא יתממש.
 • תוצאות הבחירות בקיבוצים, כמו גם במדינה, אומרות שאין אמונה בברק אלא בלבני המוכיחה כי היא עומדת על הערכים שלה. אל לנו להיכנס לממשלה. עוד לא הספקנו להחוויר מדברי ברק וכבר העביר החלטות במפלגה  ובדרכים לא דמוקרטיות בכל הקשור להסכם ולדרך בחירת השרים.
 • מפלגת העבודה תמיד עושה את החשבון של טובת המדינה  וטובת המדינה היום לא לתת לנתניהו 4 שנים שקטות. עלינו להגיד לא לכניסה לממשלה וכן להליכה לאופוזיציה שתביא להפלת ממשלת נתניהו.
 • טובת המדינה וההתיישבות דורשת כניסה לממשלה. באופוזיציה עושים פחות ממה שעושים בממשלה.
 • העם לא הצביע בעד העבודה. הצביעו לבני כי ראו בנתניהו סכנה ובסוף יוצא מנצח. תמיכה בהליכה לאופוזיציה. יש לשמור קודם כל על המפלגה, ערכיה ודרכה. חייבים להגיע לפוליטיקה מחנכת ולא אינטרסנטית בלבד. תפקיד היו"ר לשמור על המפלגה, תפקיד המזכ"ל לבצע מדיניות.
 • העבודה הפכה ממפלגת המונים למפלגת שלד, בעיקר לאחר התמוטטות ההסתדרות, השינויים והרפורמות בחברה הישראלית. ישיבה באופוזיציה תחליש אותנו. רק בממשלה תאפשר קידום רפורמות בין ההסתדרות, המעסיקים והממשלה, רפורמות בתחום החוקתי, המדיני והצבאי והדיפלומטי.
 • המאפיין של שתי הגישות הוא אי-הוודאות. השאלה האם ברק יקבל את הכרעת הוועידה
 • כניסה לממשלה היא שעת רצון לפתרון הבעיות בחברה ובכלכלה והצלחה בריסון וכיווץ הימין. חובה להתחבר למקורות כוח כדי לשרוד.מפלגה היא מכשיר למימוש ערכים ומטרות ולא בית. צריך אחריות לאומית לשולחים שלנו. אם נראה שההבטחות לא מתממשות נצא מהממשלה.
 • בעד כניסה לממשלה. רוצה את ברק כשר ביטחון, אשר ינהל את המלחמה הבאה אם תתרחש. עייני מהווה כתובת לטיפול בנושאים חברתיים וכלכליים לא פחות משלי ופרץ.

הוחלט:

 

א.   בעד לקבל היום החלטה ולהצביע - רוב קולות המצביעים.

ב.      בעד הליכה לאופוזיציה.

ג.      קוראים לכל חברי מפלגת העבודה, יום אחרי הבחירות, ללכד את המפלגה למפלגה אחת ולא לתת יד לפילוג.

 

בעד                 -           40

נגד                  -           12

                                                                                              סיכמה: חניק


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית