סיכום מועצת מחוז הקיבוצים - 8.9.2008
סיכום מועצת מחוז הקיבוצים - 8.9.2008

11.9.2008

השתתפו: כ-120 חברים.

מוזמן: השר אהוד ברק - יו"ר מפלגת העבודה

סכמה: חניק מרשק, מזכירת מחוז הקיבוצים

 

סדר היום:

 

1.      סכום הבחירות לסניפי המשנה ולועידה ה-8 במחוז הקיבוצים.

2.      בחירות למזכיר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, אשרור ועדת הבחירות.

3.      דיון עם השר אהוד ברק - לאן פני המפלגה והמדינה.

 

סיכום הבחירות לסניפי המשנה ולועידה ה-8 במחוז הקיבוצים - חניק מרשק:

 

תודות לכל אותם חברים שפרשו , לממשיכים ולחדשים. השינוי במבנה הארגוני והבחירות, אפשרו רענון השורות והמערכת ונקודת פתיחה חדשה לפעילות בקיבוץ, באזור ובמחוז. בפנינו אתגרים שנצטרך להתמודד עמם. לא לכל המכסות שהוקצו בתקנון הצלחנו להגיע, אך יש שינוי משמעותי מהבחירות הקודמות למוסדות, בעלייה של צעירים, לעומת ירידה בנשים.

 

נתונים סטטיסטיים ע"פ החלוקה למכסות (לא סופי):

 

סה"כ נכון לעכשיו (ללא ו. צרופים) יש לנו כ-200 צירים בועידה ו-343 חברים במועצות סניפי המשנה.

 

צירי ועידה

כולל נבחרים (138) ובתוקף תפקידם ע"פ התקנון, לא כולל רשימה שהוגשה לו. הצירופים:

 

מכסה 40%.

20.5%

39 חברות

נשים:

מכסה 15%.

48.4%

92 חברים

גמלאים:

מכסה 15%.

9.4%

18 חברים

צעירים:

 

מועצות סניפי משנה:

 

מכסה 40%.

28.2%

97 חברות

נשים:

מכסה 15%.

51.6%

177 חברים

גמלאים:

מכסה 15%.

10.2%

35 חברים

צעירים:

 

בחירות למזכיר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה ואשרור ועדת הבחירות - ולוולה:

 

ע"פ תקנון הבחירות למועצות סניפי המשנה יש לקיים בחירות למזכיר המחוז, על אף שחניק נבחרה לפני שנתיים. חניק הודיעה שהיא מתכוונת להתמודד שנית על התפקיד. הבחירות נקבעו לישיבה הבאה של מועצת המחוז שתתקיים בתאריך 26.10.08. ע"פ התקנון ועדת הבחירות שנבחרה לסניפים ולועידה היא אותה ועדת הבחירות. יו"ר - אסף כרמי (מחליף את חניק מרשק), מ"מ - נבות ציזלינג, חברים: דוד דרומלביץ,מאיר ויזל,דורון פז, ולוולה, תמר שלוי. מזכירת הועדה: חנה גלובינסקי. הועדה תתכנס ב-14.9.08 ותשלח הנחיות לחברים.

 

דיון עם השר אהוד ברק - לאן פני המפלגה והמדינה:

 

ח"כ אורית נוקד - אני מברכת את כל החברים שהגיעו למפגש, את כל החברים שנבחרו לצירים, למוסדות המפלגה ולמזכירי סניפים ומודה לכל מי שנשא בתפקיד עד כה.

 

אהוד, אני רוצה שתדע שמחוז הקיבוצים היה תמיד ועודנו המצפן האידיאולוגי של מפלגת העבודה וככזה צריך להתייחס אליו. אנחנו נמצאים בתקופה לא פשוטה לתנועה, ולמרות זאת המחוז שומר על כוחו. בכל מערכות הבחירות המחוז נתן לך את אחוזי התמיכה הגבוהים ביותר. גם ב-2003 וגם ב-2006 הקיבוצים ידעו לשמור על העבודה מול התחזקות שינוי וקדימה. אהוד, נכון שמחוז הקיבוצים הוא מחוז ערכי שרואה במפלגת העבודה את ביתו, אבל לא יושבים פה פראיירים! הגיע הזמן שיכבדו את המחוז! הגיע הזמן שיתנו לו את המקום הראוי לו! וכשזה יקרה, אהוד, אני בטוחה שהוא יידע להחזיר טובה... ובגדול.

 

יושבים פה חבריי מיישובי עוטף עזה ונושא המיגון קריטי להם. המחלוקות בין משרד האוצר, משרד הביטחון ומשרד השיכון לא מעניינות אותם. אהוד, היכנס לעובי הקורה ותן מענה לנושא.

 

אני יודעת שהשעה לא קלה. גם אני רואה את הסקרים. אך אני יודעת, שסקרים הם תמונת מצב נזילה, המשקפת בעיקר את היום בו הם נערכו. הסקר האמיתי יהיה ביום הבחירות, ואליו צריך להיערך. אל תתבלבלו לרגע: היריב האמיתי הוא נתניהו.

 

אני רוצה שתדעו שאתמול הייתי גאה במפלגת העבודה בזכות העובדה שנלחמה על שלטון החוק ועל עתיד הדמוקרטיה. זאת, בהצבעתה נגד הצעת פרידמן להגבלת סמכויות בית המשפט העליון לבטל חוקים שחוקקה הכנסת.

 

היום בוועדת הכספים אישרנו סוף סוף את המלצות דו"ח דורנר להעברת הקצבאות לניצולי השואה מתוך אחריות וכבוד לניצולים. אני מקווה שבזאת תם מסע הייסורים שלהם. להם אין זמן להיות בני ערובה במאבקים בין-משרדיים.

 

למפלגת העבודה יש דרך, יש נבחרת מצויינת, ומנהיג מנוסה עם יכולת לקבל החלטות ולבצע אותן. אם נדע לשלב ידיים, לעבוד יחד וליישם את הבטחותינו, ואתה תדע לשתף אותנו – כולנו נפגש במשרד ראש הממשלה.

 

חניק מרשק - המפלגה היא שבט הבית שלנו. ראוי שהנהגתה תשנה ותשפר את השפה, שתאפשר גם לשנות את המציאות שאותה אנו חיים. האירועים שוברים גבול גם בפוליטיקה וגם בחברה. במקום להכות על חטא מכים את אושיות החוק, זהו עולם הפוך ומזעזע. ראיית מציאות מעוותת הדומה לאלימות במשפחה ולאיבוד ערכים וחינוך. התנהגות המובילה לפריצת גבולות בחברה ולהתגוללות כלפי מי שהוא נורמטיבי, המייצג משהו סביר. עייפנו מלהסתכל בעיניים של פוליטיקאים הנגועים בשחיתות, במניעים זרים שלעיתים אף מואשמים וחוזרים לממשלה ולכנסת.

 

לעיתים היחסים בין הנהגת המפלגה לחברים דומים ליחסי "אני זה" ע"פ בובר, המתייחסים לאחרים כאמצעי למטרה. אך ראוי שיתייחסו ע"פ אותה תפיסה ביחסי "אני אתה", שיש בהם קשב ואמפטיה והבנה כיצד מתנהל העולם החברתי, מהם הצרכים, מהן הציפיות ומהם הפתרונות לדילמות. אי-היכולת לפתור בעיות לא רק פוגעת ביחסים אלא גם יוצרת סיבוכים נוספים. כשהסגנון לקוי, התקשורת נהפכת לקליעים מילוליים.

 

על הנבחרים והעומד בראש המפלגה להוות מנהיגות מעצבת עם חזון וערכים. עליהם לגייס תפיסה ומיומנות חברתית, כלכלית וביטחונית. רק ניווט נכון של הזרמים העדינים והמתחלפים של העולם הבין-אישי, ייתן השראה ויאפשר להבין ולקדם אירועים חברתיים. יש לדעת כי רק הבנת הנורמות המקובלות והדרך הם המרכיב החיוני לקשרים עם האנשים בשטח.

 

אין עוסקים במפלגה בחזון ודרך. חזון ארגוני מהווה אבן פינה בעלת חשיבות ערכית ואסטרטגית לחיי המפלגה. מפלגה החושבת, המקיימת דיונים ופועלת לאורו של חזון, תצליח יותר בצמיחתה ובשימור איכותי שלה לאורך זמן כארגון. הגיע הזמן שנעסוק בחזון ובדרך, נגבש צוות שיוכל להוות אלטרנטיבה, כי רק כך נוכל לחזור ללבבות האזרחים במדינה. אנו נמצאים בעת של משבר, אך טיפול ותיקון משברים מהווים גם הזדמנות.

 

אסיים בדברים אחרונים שכתב ח.נ. ביאליק:

"והנה הסימן העיקרי למחלת השעה- ההתפוררות הפנימית האיומה, ריבות המפלגות, שנאת אחים, האוכלת בנו בכל פה, מעשי ההרס והחורבן הפנימי של המפלגות, כפי שהם מתגלים מסביב למשפט הידוע. חולה הוא הישוב ואני מברך אתכם ואותי שאזכה לראות בשובי אל הארץ סימנים של הבראה".

 

זאב (ולוולה) שור - מחוז הקיבוצים, המחוז הגדול במפלגה, עומד מאחורי ברק, תומך במהלכיו וקורא לשאר המחוזות, לשרים ולח"כ לחדול ממהלכי הדחה והחלשת ההנהגה, ולהתלכד מאחורי מנהיגותו של היו"ר לטובת הצלחת המפלגה וחזרתה לשלטון. עובר בקיבוצים ושומע ביקורת על התנהלות המפלגה, כמו גם התחושה שלא רוצים אותנו ומערערים על עצם קיומנו. פונה לברק: הקיבוצים נמצאים כעת במציאות שונה. רוב הקיבוצים יוצאים ממשבר כלכלי וחברתי מתמשך, אך יש במדינה רשויות שבאופן עקבי מתעמרות בקיבוצים ועוצרות פיתוחם ויציאתם למרחב. מעלה בפני ברק שלוש דרישות לטיפולו והתערבותו, במסגרת הקואליציה ודיוני תקציב המדינה: התערבות בממ"י ובהחלטות המפלות את ההתיישבות הקיבוצית, קידום ותקצוב התכנית הממשלתית לשיקום תשתיות פיזיות בקיבוצים והתערבות לשחרור החסם שעוצר אישור זכאויות בנייה בתוך ה"קו הכחול"- שטח הקיבוץ.

 

נקודות שהועלו בסבב שאלות והתייחסויות של החברים:

 

§         מהן הפעולות האסטרטגיות המתוכננות להתבצע ע"מ למצב את המפלגה כמפלגה מתוות דרך ומובילת תהליכים במדינה.

§         מהן הפעולות ברמת ההנהגה האמורות לעצב הנהגה מובילה במפלגה עם אחדות המטרה.

§         פעילים מהמחוז מציעים להקים צוות במחוז אשר ישלב גם פעילים מהמפלגה ואנשי מקצוע, שיבחן ויציע ליו"ר תוכנית לפעולה,על-מנת להחזיר את המפלגה לשלטון בבחירות הקרובות לכנסת.

§         מבקשים התייחסות של היו"ר לגבי ממשלה חלופית לאחר הבחירות בקדימה, הקדמת הבחירות לכנסת והאם יש כוונה ליצור שת"פ עם הימין, המהווה איום.

§         התנועה הקיבוצית מהווה את אחד מבסיסי הכוח של המפלגה ואינה זוכה ליחס המתאים: ח"כ אורית נוקד לא מונתה לשרה, האם בכוונת היו"ר למנותה לשרה בממשלה הבאה. כמו כן האגף הביטחוני-חברתי במשה"ט חייב להיות מובל ע"י איש מהתנועה הקיבוצית, כפי שהיה תמיד (להוציא בתקופת מופז). בתקופת עמיר פרץ הוחל בתהליך לאיוש התפקיד ע"י נציג מהקיבוצים - יואל מרשק שהוא האיש המתאים ביותר לכך. דרישה מברק לסיים ולממש הליך זה.

§         מצבה של המפלגה בסקרים קשה, המפלגה מתפוררת והציבור אינו מזדהה אתה ואינו רואה בה מעצבת ומובילה בחברה בישראל. צריך שיהיה למפלגה קול שונה המייחד אותה בתחומי חברה, כלכלה, חינוך, רווחה וביטחון.

§         כיצד ניתן להחזיר את השליטה במשרדי הממשלה לידי השרים ולהוציאה מידי "נערי האוצר" ופקידיו של החשכ"ל, אשר פוגעים ביכולת המשרדים לקדם נושאים בחינוך, ברווחה, בחברה ובכלכלה.

§         בתקופה בה השחיתות במדינה לא יורדת מסדר היום, ונמשכת הפגיעה בהתיישבות, בשימור הקרקעות החקלאיות בקיבוצים, עליה התריע מבקר המדינה, מהם הצעדים שברק מתכוון לעשות כדי להגן על הקיבוצים.

§         על יו"ר המפלגה לסיים את הליך בחירת המוסדות הפנימיים במפלגה.

§         די למריבות הפנימיות ולמחנאות הפוגעות במפלגה, על ברק לכרות ברית עם כל המחנות. המפלגה מעל המחנאות והמדינה מעל המפלגה. על ברק להכין תוכנית להחזרת פורשים ולאיחוד המפלגה. המסר שצריך לעבור שברק נבחר ליו"ר ומועמדה לראשות הממשלה.

§         מפלגה עייפה שאין בה פעילות להוציא המוסד לברור עתירות. חובה להרים את הדגל להבאת צעירים שיהוו רוח חדשה שתנשוב במפלגה.

§         מנהיג מוביל צריך שתהיינה לו התכונות הבאות: יכולת לעצב מנהיגות, יכולת לתקשר עם הציבור, ניהול עבודת צוות, אינטליגנציה רגשית, חזון לציבור, דרך מושכלת לקבלת החלטות וחושים פוליטיים.

 

השר אהוד ברק - הבידול המפלגתי הביא אותנו למצבנו זה. בן-גוריון לא בידל אלא חשב מה טוב למדינה והבין את החשיבות של ללכת במרכז. על אף שיש לו אחריות ביטחונית, תקציבי הרווחה והחינוך אינם צריכים לעמוד מולו. תומך במדיניות סוציאל-דמוקרטית של סולידריות, סגירת פערים, הושטת יד לחלשים, השקעה בחינוך מגיל 3 עד אוניברסיטה, אך לא ניתן להתעלם מתנאי השוק העולמי. תקציב המדינה שעבר הוא התקציב הכי פוליטי, אשר כוון לתנועה מסוימת, וכיפוף יתר השותפים תוך התעלמות מהצרכים האמיתיים. לאחר הבחירות בקדימה המפלגה בראשותו תאבק על כך שיעברו בו שינויים.

 

כואב לומר, אך חלק מתופעת "נערי האוצר" נובעת מהקושי להגיע לשליטה, כשהחברים בממשלה אינם מגלים משמעת אמיתית במשרדיהם. חלק מהנשק של האוצר הוא ויסות ההוצאות של משרדי הממשלה. דרושה יותר משמעת של חקיקה ואישור סעיפים בתקציב מול ביטולם של אחרים. בסוף היום האחראיות היא על רוה"מ ושר האוצר.

 

על כולנו להתעורר לחיים וללכת ביחד. על החברים להקרין אמון כלפי ההנהגה המובילה, מחזק וגורם לגאוות יחידה ויביא ציבורים נוספים. יש לקבוע נורמה שבה החברים לא שואלים מה המפלגה עושה למעננו, אלא מה החברים עושים למען המפלגה והמדינה. באף מפלגה אין מנהיג העובד יותר ממנו בעבודת צוות. הכוורת בעבודה בראשותו היא הטובה ביותר להתמודדות מול בעיות כמו איראן, סוריה, חיזבאללה, הפלשתינאים, הצונאמי הכלכלי שמתקרב מהעולם ואיבוד האמון של הציבור במערכת הפוליטית. המבחן שלנו כמפלגה הוא בכך שהאויב לא נמצא בקרב כוחותינו במפלגה אלא מחוצה לה. מי שאינו יכול להימנע ממחנאות שלא יפריע. איני נוטר טינה לאף אחד ואין בעיה לעבוד איתי. יש להשתחרר מכושר ההיזק ולהשתחרר מהעלבות ככלי עבודה. היינו נראים אחרת עם הנהגת העבודה הייתה תוקפת את אלה שתוקפים אותי. מפלגת העבודה אינה מפלגה של אדמור דתי או חילוני שבהן אין פלגנות, זו לא דרכו ודרכה של העבודה. הציבור בוחן את מנהיגותי מאוסף של תכונות וכישורים בהן אני ניחן ולתקשורת חלק בכך.

 

אנו צריכים להביא צעירים ולשלבם.

 

אנו נצטרך לתת את הדעת על שיטת הבחירה ולהפסיק את השיטה המשחיתה של הפריימריס, להחליט על דרך שתבטא ותייצג גורמים וחלקים שונים שיעבדו כצוות.

קדימה במקור הייתה עיר מקלט לשרון. אין לה מורשת, אין לה דרך. דרכה הובילה להתנתקות, למלחמת לבנון השנייה, לשרשרת של שחיתויות. לא יכול להיות ששר שהורשע בפלילים חזר לממשלה. אין בה מערכת וחוקים וכל תכליתה הייתה מפלגה של איש אחד. ללא התערבותו לא היו מתקיימים בה פריימריס לראשות המפלגה. לעומתה מפלגת העבודה לה אבני דרך היסטוריות שעיצבו את המדינה. היום ילדי הרביזיוניסטים (לבני, אולמרט) פועלים ע"פ דרכה של העבודה. עלינו צריכים לגבש עמדות יותר בוטות, להיאבק ראש בראש בקדימה ובליכוד.

 

בתוך הזירה הפוליטית העבודה מובילה וקובעת את מה שיהיה. בראשותו הוחלט, אחרי ו. וינוגרד השנייה להמשיך ולקיים את הממשלה מול כל האתגרים שניצבו בפניה. החלטנו שאת הרפיון בקדימה אי-אפשר לקבל ויש לנקוט פעולה לרגיעה בעוטף עזה, אשר מונעת מלחמה וטרור, גם אם זה זמני. בסוף הדרך צריך שתהייה הסדרה עם הצד השני. פעלנו להחזרת השבויים רגב וגולדוואסר. בעניין החזרת שליט המצב כרגע קפוא. יש להרחיק את הדיון מהעין הציבורית. יש לנו חוב מוסרי ופיקודי, גם אם ההחלטות תהיינה קשות. זהו מבחן של מנהיגות. מינה ועדה לגיבוש עקרונות, תהליכים וכללים להחזרת שבויים.

 

אנו עומדים בפני סדר יום לא פשוט, בצומת פוליטית. תוך שבועות נחליט לאן הולכים. בחירות חדשות אינן משאת נפשנו. הנחות הייסוד שעד 9 חודשים תתקיימנה בחירות לכנסת וזו תהייה שעת המבחן של העבודה, שמאז 2001 לא נמצאה באופוזיציה. הישיבה בממשלה מאפשרת להלחם על דרכנו ולהשפיע על קבלת ההחלטות ועיצוב המדינה. מציע לא להיכנס לדיכאון מהמצב בסקרים. לא תמיד משקפים את המציאות, אלא מצבי רוח רגעיים. נתניהו זוכה לאהדה רק כי מהווה תמונת נגטיב לממשלת אולמרט ואנו בתוכה. אם נעשה את

 

הדברים הנכונים למדינה, זה יפעל לטובתנו ברגע האמת. מקבל בברכה את ההצעה שמחוז הקיבוצים יקים צוות המלווה באנשי מקצוע, ישמח להיפגש לגיבוש תוכנית עבודה לבחירות.

 

אין לנו פרטנר לשלום בקרב הפלשתינאים. ערפאת לא ניסה לתקן את 67 אלא את גבולות 47. עלינו להיאבק מתוך תפיסה של מה נכון למדינה. על כך הפסיד בבחירות לראשות הממשלה. אל לנו ללכת שמאלה מדי, כפי שהלכו חלק מראשי המפלגה. אי אפשר להוביל לשלטון עם עמדות של מר"צ. 2/3 מהציבור נמצא מימין למרכז. אנו בעד שלום, אך לא מאמינים בחזיונות של הימין והשמאל הקיצונים. בשביל שלום צריך שני צדדים. יש לנהל את התהליך מתוך הבנה של פרדה מהפלשתינאים דרך גבול ורוב יהודי מוצק לדורות.

 

חוק פינוי-פיצוי מחזק את יכולתנו מול הלחץ העולמי, תוך החרגה של אזור הבקעה ומגילות.

 

מקבל את פנייתו של ולוולה, בנושאים הקשורים לקיבוצים: ממ"י, תשתיות - תוכנית 4 שנתית, זכאויות בבניה. יטפל בהם כשיהיה מו"מ על הממשלה הבאה.

אורית נוקד ראויה להיות שרה ויכולה להביא כבוד לממשלה, אך כרגע לא יודע מה יהיה ואם תהייה ממשלה חדשה. לכשתוקם ממשלה חדשה ישקול זאת.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית