סיכום חברי מוסדות המחוז - דיון בנושא מסקנות דו"ח וינוגרד הסופי - 3.2.2008
סיכום חברי מוסדות המחוז - 3.2.2008

 

במפגש השתתפו כ-120 חברים.

משתתפים מוזמנים: השר בנימין (פואד) בן אליעזר, ח"כ אופיר פינס.

 

על סדר היום:

דיון בנושא מסקנות דו"ח וינוגרד הסופי, וההשלכות על המערכת הלאומית, הפוליטית והמפלגתית

 

חניק מרשק:

עם פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד, הויכוח מתמקד לא רק בממצאיו, אלא גם בעמדות הפוליטיות של הציבור ונבחריו. בויכוח יש להתייחס למציאות הפוליטית של 2008, מה נכון ומתאים היום במציאות המדינית והביטחונית, החברתית והכלכלית. מהן ההשלכות והתוצאות של משבר ממשלתי, העשוי להביא להקדמת הבחירות. האם יש מקום לפשרות מוסריות, גם אם הן כואבות. לדיון הוזמנו הש"ר בנימין בן אליעזר, אשר ייצג את העמדה מדוע על מפלגת העבודה להישאר בממשלה, וח"כ אופיר פינס- מדוע על מפלגת העבודה לפרוש מהממשלה.

 

ח"כ אורית נוקד :

שלוש נקודות לא ניתנות לוויכוח:

 1. דו"ח וינוגרד קשה ונוקב הן בתחום הצבאי והן בתחום המדיני.
 2. אהוד ברק הוא שר ביטחון מצוין והוא בעל הניסיון והיכולות הטובות ביותר לשקם את הצבא.
 3. הלחץ שמופעל על מפלגת העבודה לפרוש מהממשלה נובע בין היתר מכך שמזהים אותה כחוליה חלשה, בעוד שקדימה התאחדה במפלגת העבודה עדיין מתווכחים.

על סיעת העבודה להתאחד כשהמטרה היא אחת – טובת המדינה. טובת המדינה מחייבת הישארות בממשלה על מנת לשקם את הצבא ולעמוד במשימות הביטחוניות. טובת המדינה מחייבת לא להפסיק את המהלכים המדיניים וכמובן להמשיך ולנהל את המדינה תוך שמירה על יציבות שלטונית. אי אפשר להכניס את המדינה לטירוף של בחירות כל שנתיים. זה לא המזמן לבחירות. ברור שלכל החלטה יש מחיר, אך אני מאמינה שאם נעמוד יחד ונאפשר לאהוד כשר בטחון לשקם את הצבא ולפתור נושאים מורכבים נוספים.

גם אלו שהתאכזבו מההחלטה שקיבל אהוד ברק ואני תומכת בה, יבינו בסופו של דבר שקיבל את ההחלטה הנכונה.

 

ח"כ אופיר פינס:

ראש הממשלה אולמרט צריך להתפטר מתפקידו. הדו"ח חמור מאד והטענה של רה"מ כי עליו להישאר כדי לתקן, שגויה. אני טוען כי הישארותו רק תנציח את הליקויים.

אין ספין פוליטי שלא נעשה כדי להכשיר את הישארותו של אולמרט בתפקיד, כולל הדלפות חמורות, שפגעו בביטחון המדינה. אולמרט  עושה במפלגת העבודה כבתוך שלו. אני מבין את ברק, ההכרעה שלו קשה מאד – לכל החלטה שלו יהיה מחיר. מעולם לא ראיתי בהתחייבות שלו לפרוש משהו אישי, זאת הייתה התחייבות לחברי המפלגה ולציבור כולו. אבל כמה פעמים יש למנהיג הזדמנות לקבוע נורמה מוסרית ערכית, להטביע חותם, לקחת אחריות ולעמוד במילתו. לצערי אהוד ברק החמיץ את ההזדמנות הזאת. ציפיתי מברק לשני דברים: שיאמר כשנכשלים הולכים וכשמבטיחים מקיימים.

 

שר התשתיות הלאומיות ח"כ פואד בן אליעזר:

הדו"ח קורא לחשבון נפש. הדו"ח הטיל אחריות על כולם. ההנהגה הצבאית כשלה. המסר של הדו"ח הוא מסר של  חירום. יש גם מדינה לנהל וצבא לשקם, ולא רק מפלגה. מישהו צריך להכין את הצבא למלחמה הבאה ואין טוב ונכון מאהוד ברק לעשות זאת. מנהיג, בניגוד לפוליטיקאי, צריך לעשות את החשבון הכולל, מה טוב למדינה, והיום נכון למדינה תהליך מדיני ובמקביל הכנת הצבא.  הדרישה המרכזית היום בציבור היא – מי ישמור לי על הבן ועל הביטחון. בגלל זה שרון קיבל תמיכה רחבה בציבור והיום זאת המשבצת של ברק.

 

זאב (ולוולה) שור:

אני נגד יציאה מהממשלה. אני בעד יציבות שלטונית. לא יעלה על הדעת שבזמן שעפים קסאמים תתחיל מערכת בחירות. חשוב שכל מי שרוצה בחירות עכשיו יזכור שהוא יקבל את ביבי – ליברמן – גידמק. הנסיבות השתנו – אחרי הדו"ח הדבר החשוב ביותר הוא הפקת לקחים ושיקום הצבא, ובזה אהוד ברק הוא הטוב ביותר. לכן צריך לנהוג באחריות.

 

סיכום סבב דברי חברים:

 • אחריותו העליונה של ברק היא לדאוג לביטחון המדינה ושיקום הצבא.
 • מנהיג צריך להגיב בהתאם למציאות המשתנה, גם אם זה נוגד הבטחת בחירות שנתן.
 • חובתה העליונה של מפלגת העבודה לגלות אחריות לאומית ולהבטיח רצף שלטוני יציב.
 • כוונותיו של ח"כ פינס טובות אבל חסרות אחריות.
 • ממשלת אולמרט ומפלגת העבודה מהווים היום את המחסום היחידי מפני ממשלת ביבי – ליברמן – גידמק, וכשמחליטים צריך לראות את התמונה הרחבה.
 • אכזבה מהחלטת ברק להישאר בממשלה. אי אפשר להגיד הדו"ח חמור ולהמשיך הלאה.
 • מפלגת העבודה צריכה לדרוש את החלפתו של אולמרט, כתנאי להישארות בממשלה.
 • קיים רצון עז שברק ימשיך להיות שר הביטחון, אך מי שנכשל צריך לשאת באחריות, ועל אולמרט להתפטר כפי שפרץ והרמטכ"ל התפטרו.
 • מפלגת העבודה צריכה לומר לא פורשים, לא בחירות. אולמרט חייב לקחת אחריות אישית ולהתפטר. בלי אחריות אישית של המנהיגים, לא יישארו פה אנשים.
 • ב - 60 שנות המדינה, היו 31 ממשלות ודי בכך. כעת דרושה יציבות בהנהגה ובשלטון, תמיכה בהחלטת ברק להישאר בממשלה.

הצעת חניק, ולוולה, ח"כ אורית נוקד:

 

 1. מחוז הקיבוצים רואה את דו"ח וינוגרד כדו"ח קשה.
 2. מחוז הקיבוצים תומך בהחלטת שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, כי בעת הזאת חייבים להישאר בממשלה וליצור יציבות שלטונית, שתאפשר לממשלה לטפל באתגרים הביטחוניים ובאיומים, בפניהם ניצבת מדינת ישראל: בשיקום הצבא, בלוחמה בשדרות ובעוטף עזה, בחיזבאללה ובגבול הצפון, באיראן ובקידום התהליך המדיני, כמו גם קידום הטיפול בנושאי כלכלה, חברה, רווחה וחינוך.
 3.  אזרחי המדינה יכריעו על ההנהגה הרצויה בבחירות, שיתקיימו בעיתוי המתאים ובמועד שייקבע, כאשר לנגד עיניהם יעמדו מסקנות דו"ח וינוגרד והמשתמע ממנו בלקיחת אחריות אישית.

 בעד ההחלטה – 35 חברים.

 

הצעת יהודה טל וחברים נוספים:

להוסיף להצעה שלעיל: קוראים לרה"מ אהוד אולמרט להתפטר .

 

בעד ההצעה – 8 חברים.

 

התקבלה הצעת חניק, ולוולה וח"כ אורית נוקד

 

סיכמו: שלמה גלזר וחניק מרשק

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית