סיכום מפגש חברי מוסדות - 6.12.2007
סיכום מפגש חברי מוסדות - 6.12.2007

10.12.2007

במפגש השתתפו כ-30 חברים.

 

סה"י:

אינפורמציה – חניק מרשק

אינפורמציה – זאב (ולוולה) שור

השר עמי איילון

 

אינפורמציהחניק מרשק:

 

המשך הפעילות עם סניפי המפלגה - עפ"י תוכנית העבודה ששורטטה בסדנה של פעילים מהקיבוצים ומזכירי סניפים מאזור הצפון, התקיים מפגש מרגש בסניף נתניה, בהשתתפות ח"כ אורית נוקד וח"כ אבישי ברוורמן. כל המשתתפים ציינו את חשיבות חידוש הקשר והפעילות בין הסניפים לקיבוצים.

כמו-כן מתוכננת סדנה משותפת לפעילים מאזור מרכז ודרום, אשר נדחתה בשל לשכת המפלגה.

 

החלטות הוועדה לענייני מפלגה – עיקרי החוקה:

חניק נתנה הסברים לגבי החלטות הוועדה מישיבתה מתאריך 2.12.07, בה הוחלט לאשר את עיקרי הנושאים, שיהיו בסיס לחוקה החדשה של המפלגה, אשר תופץ לחברי המרכז ותובא לאישור מוסדות המפלגה:

  1. מרכז המפלגה והוועידה יהיו גוף אחד, אשר ימנה 1501 חברים.
  2. הלשכה תמנה 101 חברים.
  3. המוסדות המשפטיים יאוחדו למוסד אחד, שתפקידו לפרש את החוקה.
  4. יו"ר המפלגה נבחר ל-4 שנים.
  5. ח"כים נבחרים בפריימריס לתקופה של 4 שנים, אך אם הבחירות תתקיימנה טרם מלאו לכהונתם 3 שנים, הרשימה תישאר אותה רשימה.
  6. יו"ר המפלגה רשאי להביא למוסדות לאישור 2 חברים משוריינים עד המקום ה-20 ועוד 2 מקומות בסוף העשירייה השלישית, וזאת בתיאום עם מזכ"ל המפלגה ויו"ר ועדת החוקה.
  7. בין המקומות ה-15 ל-20 יוצבו המגזרים: קיבוצים, מושבים, ערבים, דרוזים וצעירים.
  8. בין המקומות ה-21 ל-26 יוצבו המחוזות הטריטוריאליים.
  9. תקופת הכשרה 14 חודשים.
  10. כל מי שנבחר לתפקיד למפלגת העבודה יהיה מחויב לתצהיר "הצהרת הון".

    מוסדות המחוז ימשיכו לדון בנושא בהתאם ללו"ז של המפלגה, לקבלת החלטות בנושא החוקה     והבחירות למוסדותיה.

 

1.      אינפורמציהזאב (ולוולה) שור:

 

א.   שביתת המורים: ולוולה יוצא כנגד הוצאת צווים, צריך לגמור את ההסדר עם המורים - העביר מסר זה לשרת החינוך יולי תמיר. קורא בשם מחוז הקיבוצים ליו"ר המפלגה ונבחריה, להוביל מהלך ולעשות ככל שביכולתם להביא מיידית לפתרון המשבר בחינוך ובאוניברסיטאות.

ב.      מיגון היישובים בעוטף עזה: לא מקבל את עמדת השר אילון, כפי שצוינה בתקשורת. מצב הילדים והחברים בקיבוצים קשה. העביר פנייה לרה"מ ולשרים לקדם את הנושא ולהביא לפתרון. פונה לשר אילון להעלות את הנושא בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. 

ג.       תקציב המדינה: נפגש עם יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, עם השר שלום שמחון ועם השר יצחק הרצוג, לקידום והמשך הטיפול בהקצאת תקציב ע"ס 200 מליון ₪ בתקציב המדינה, לפתרון בעיית התשתיות בקיבוצים, בעיקר בנגב ובגליל.

ד.     קידום טיפול נקודתי בקיבוצים: נפגש עם השר שלום שמחון והשר יצחק הרצוג לקידום טיפול נקודתי בקיבוצים משגב-עם ומנרה והכנסת עוטף עזה וחבל אילות לקבוצה זו.

 

2.      השר עמי איילון:

 

נתן סקירה פוליטית ומדינית - והביע שביעות רצונו מכך שברק הגדיר את חוק פינוי פיצוי, אותו מקדם אילון תקופה ארוכה, כאחד היעדים המרכזיים של המפלגה בשנה הקרובה. הדגיש את החשיבות בקידום תהליך השלום על בסיס האופציה של שתי מדינות לשני עמים. איבוד אופציה זו משמעותה איבוד הרוב היהודי במדינת ישראל.

 

חינוך -  הממשלה כולה נכשלה בהובלת המשבר. החזרת המורים בצווים היא השפלה בעיני עצמם ובעיני התלמידים. קרא לרה"מ לזמן אליו את הצדדים לסיום הסכסוך. בחינוך צפויים משברים נוספים על רקע שביתת המרצים באוניברסיטאות ועל רקע פרסום ועדת שוחט ב-1.08, אשר פוגעת בסטודנטים הלומדים במכללות. מכללות זה הפריפריה והקיבוצים. מצד אחד מדברים על סגירת פערים ועל השקעה בנגב ובגליל ומצד שני נותנים לסטודנטים בפריפריה הרבה פחות. הדבר הבסיסי ביותר בחינוך הוא מתן שוויון הזדמנויות וחיזוק הפריפריה- דו"ח שוחט עושה בדיוק את ההפך.

 

תקציב המדינה - עוד בתקופת פרץ, וגם לאחר בחירתו של ברק, דרש כי העבודה תקבע מדיניות ותשפיע לפני קביעת מסגרות התקציב ולא לאחר שהאוצר כבר קובע את המסגרות. לאחר קביעת המסגרות הוויכוחים שלנו בטלים בשישים. גודל קצבאות הביטוח הלאומי, לדוגמה, מחייב קיצוץ במקום אחר. בינואר 2009 נהיה חייבים לערוך את הדיון הזה.

 

במפלגת העבודה - מפלגה היא בית אידיאולוגי לאלו שרוצים להשפיע יחד ולא פלטפורמה להבאת אדם לשלטון. הבסיס למושג שנקרא מפלגה זה המוסדות. במשמעות הזו המפלגה לא קיימת. אין היום מוסדות, הם אינם תקפים. לכן, הדבר הראשון שצריך לבחור זה מוסדות, אבל יש אנשים שמפחדים מהשינוי הזה. ישנם היום עשרות אלפי אנשים שהצטרפו ב-3 השנים האחרונות, על-מנת להשפיע וישנם חברים במפלגה אשר עושים כמעט כל דבר כדי למנוע מאלו להשתלב במוסדות. למרות העובדה, כי המוסד לבירור עתירות מחייב בפסיקתו לקיים בחירות למוסדות עד 4.2008, מזכ"ל המפלגה עוד לא עשה דבר לממשה.

 

שדרות ועוטף עזה - דיווח על סיור, אשר ערך בשדרות ובעוטף עזה במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת השרים לענייני ביקורת המדינה, האחראית על בחינת תיקון הליקויים שהתגלו בעורף במלחמת לבנון השנייה. המדינה למעשה הפריטה את הביטחון הפיסי. במקום לספק מקלטים היא מחייבת לבנות מרחבים מוגנים בדירות. חדשות. קיים הבדל גדול בין שדרות לבין הקיבוצים. בקיבוצים אין בתי קומות ולכן חייבים חדרי ביטחון. לאחר השלמת מלאכת המיגון, צריך יהיה לבדוק מה הם הצרכים הנוספים של האוכלוסייה ולקבוע סדרי עדיפויות. במצב היום, לרשות ולאזרח אין כתובת לסדרי העדיפות הללו, האחריות מוטלת על שר הביטחון, אך אחריות היא לא רק סמכות אלא גם אחריות לתעדף ולתקצב. במצב היום, הרשויות והאזרחים רואים את משרד הביטחון כקבלני משנה של רה"מ ולכן את התקציבים הם מבקשים ממשרד רה"מ. כאשר הגורם בעל האחריות אומר שאין לו כסף, המשמעות היא שאין כתובת, אין אחראי ואין בעל סמכות. 

 

מסבב דברי החברים עלו הנקודות הבאות:

 

§         יש לקחת בחשבון בטיפול הנקודתי בקיבוצים בעוטף עזה גם את הטיפול בתושבי שדרות, שלא יהיה לכך הבט  גזעני.

§         תקציב המדינה קובע את המבנה החברתי במדינה, ויש להקדיש את המרב בוויכוח לקידום הטיפול בשכבות החלשות ולהביא לפתרון בעיות חברתיות במדינה.

§         תקציב חברתי, כפלטפורמה לקידום מפלגת העבודה בחברה בישראל.

§         על המפלגה לשים דגש על מנהיגות, אידיאולוגיה ומערכת ארגונית, כתנאי להישרדותה.

§         על יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, להשתחרר מהתחושה שרודפים אותו ורוצים בהפלתו.

§         מחזקים ומעריכים את השר אילון על הודעתו שלא יתמודד מול ברק (על אף שהחוקה הנוכחית מאפשרת זאת), ועל כך שהתמודדות נוספת לא תקדם את המפלגה.

§         מעריכים את צעדו של השר אילון, שלא הסכים לקחת את תיק החינוך במקום השרה תמיר.

§         יש לשנות את החוקה שתהייה פונקציונאלית, הבלטת המרכיבים האידיאולוגיים של תנועת העבודה, שיהוו בסיס למצע המפלגה. יכניס אנרגיה וחיים למפלגה. יש להימנע ממאבקי כוח בתהליך קבלת ההחלטות.

§         החוקה, מכשיר לקידום היעד של המפלגה לחזור ולהיות מפלגה דומיננטית, הגעה למספר מנדטים רב, ואז יוכל יו"ר המפלגה לשריין במקומות 20 ו-21.

§      יו"ר המפלגה חייב להתפנות לטיפול בענייני המפלגה ובחוקתה, וזאת בשל התחושה שעיקר פעילותו לצמצום מוסדות המפלגה וצמצום הפעילות והפעילים בשטח.

§         חיזוק השר איילון בפועלו לקידום הבחירות למוסדות במפלגה. חשש מכך שהחוקה תשרת רק גורמים מסוימים במפלגה.

§         בקורת על תהליך קבלת ההחלטות במוסדות המפלגה. יש למנוע תהליך הרסני זה, שעלול להביא למשבר גדול.

§        השביתה בחינוך - נעשו טעויות, אך צריך לתת גיבוי לשרה תמיר. שר חינוך צריך לנהל את המו"מ ולא הממונה על השכר. יש לקדם את השיפור בשכר המורים ולא לקשור זאת ברפורמה בחינוך. יש להביא לפתרון שיביא גם צעירים לעסוק בחינוך.

§         דו"ח שוחט, שיוגש בעוד מספר חודשים, יביא לשביתת סטודנטים. בעד שכר דיפרנציאלי, אך תוך פתרון הולם לשכבות החלשות, כמו מודל בן-גוריון ורבין.

 

 

סיכמה: חניק

 

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית