סיכום מפגש חברי מוסדות המחוז - 9.5.2007
סיכום מפגש חברי מוסדות המחוז - 9.5.2007

25.6.2007

 

במפגש השתתפו כ-80 חברים. משתתפים נוספים: השר יצחק הרצוג, ח"כ אבישי ברוורמן, ח"כ קולט אביטל, ח"כ איתן כבל.

 

סה"י:

דיון בנושא דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד ובהשלכותיו על המערכת המדינית, הפוליטית והמפלגתית, לקראת מרכז מפלגה שיעסוק בנושא זה.

 

חניק מרשק:

דו"ח וינוגרד מצביע ושם חותם על מי שהנהיגו את מלחמת לבנון השנייה, בהיעדר שיקול דעת, רשלנו, ניהול לא נכון של תהליך קבלת החלטות, בקביעת מטרות ויעדים שלא ניתן היה לעמוד בהם, בפזיזות וביוהרה. אך גם הדו"ח מסתייג מהלהיטות של הליך הדחה. וינוגרד נתן למערכת הפוליטית ולחברה בישראל זמן עד אוגוסט. הדו"ח מדבר על שינוי התרבות הפוליטית וציפייה למנהיגות אחרת- מוסרית ומקצועית, אשר תשנה את הנורמות בתהליך קבלת ההחלטות ויישומן. על יו"ר המפלגה שייבחר לקרוא לאולמרט להתפטר, כשם שהתפטר הרמטכ"ל והשר פרץ שהודיע על סיום תפקידו כשר ביטחון לאחר הבחירות. כי אם לא כן, יש להכנס להליך סחירות. אך בל נשכח כי במדינה דמוקרטית ומתוקנת הליך כזה לקוח מספר חודשים ואינו נעשה בפזיזות. אולמרט כבר נכשל ונדון לכהן כראש ממשלה באווירה עויינת ועל זמן שאול, הן בשל וינוגרד והן בשל החקירות העומדות נגדו. ובסוף התחושה של החברה בישראל תתורגם למהלך פוליטי. עד אז על העבודה להישאר בממשלה ועל שריה להמשיך ולמלא את השליחות אליה נבחרו. יציאה חפוזה תביא את נתניהו לשלטון, שגם עליו בדו"י יש אמירות קשות כשר אוצר. עלינו למצוא את שביל הביניים בין דרכו של אפלטון למנהיגות אידיאית בלבד, לבין זו של מקיאבלי המדבר על מנהיגות של מיומנות בטכניקות שלטון, אינטסים וכוח.

 

ח"כ אורית נוקד:

אולמרט כשל ועליו להפיק לקחים. עלינו להישאר בממשלה ולהמשיך לקדם את כל אותם הנושאים עליהם חרטה מפלגת העבודה במצעה. על המחוז לקרוא ליו"ר שייבחר לקיים בדחיפות דיון וקבלת החלטות במוסדות המפלגה, בכל הקשור לדו"ח וינוגרד על היבטיו השונים. מתנגדת לצאת היום בקריאה פומבית לאולמרט להתפטר.

 

זאב (ולוולה) שור:

אנו תנועה ערכית ומשימתית, אך עלינו לדאוג גם לאינטרסים שלה. למפלגת העבודה נבחרת טובה. יצא לפני מס' חודשים בקריאה לפרץ להתפטר ממשרד הביטחון. פרץ דאג כיו"ר לצרכי ההתיישבות והקיבוצים, והוא יכול להמשיך ולתרום בתחום החברתי-כלכלי. אולמרט צריך לפנות את משרד רוה"מ, אך יש לקבל החלטות במוסדות המפלגה, רק לאחר הבחירות ליו"ר. יש להמשיך את השותפות עם קדימה, ללא אולמרט כרוה"מ, על בסיס קווי היסוד הקואליציונים, תוך שאיפה בעתיד ליצירת גוף מרכזי. יש ליישם מיידית את מסקנות הביניים של הדו"ח.

 

השר יצחק הרצוג:

דו"ח וינוגרד הינו דו"ח דרמטי, על אף שהמלחמה הייתה מוצדקת. נגד העיסוק רק בהתזת ראשים, יש להבריא את כל המערכות בהתאם לדו"ח הביניים של ויעדת וינוגרד.

אין זה הזמן עתה לקבל החלטות בעקבות דו"ח הביניים של ו. וינוגרד. לכשיבחר יו"ר מפלגה הוא יכנס את מוסדות המפלגה לדון ולהחליט בנושא, כולל יציאה מהממשלה. עד אז חובה על נבחרי העבודה והשרים להמשיך ולפעול במשרדים ובכנסת, וזאת מתוך אחריות לאומית. יציאה מהממשלה עתה, תביא לכניסת יהדות התורה לממשלה והעצמת ליברמן, או להקדמת הבחירות ולעליית נתניהו לשלטון. יש לעשות הבחנה בין העניין הערכי לפרגמטי.

הרצוג נתן סקירה על עבודת משרדו (משרד הרווחה).

 

ח"כ אבישי ברוורמן:

מפלגת העבודה יכולה להוביל את ישראל לדרך חדשה. ההתנהלות של העבודה וההתעקשות להידבק לכסא הביאה לירידת כוחה בעם. אל לה למפלגה, שיש לה דרך וערכים, לחשוש מאובדן כסא. העם מחפש דרך חדשה שהעבודה אינה מציגה, חושש שהממסד במפלגה ישקיע אותה. מצפה מהתנועה הקיבוצית לדבוק בערכים ולא בכסאולוגיה. דו"ח הביניים של ו. וינוגרד חמור ביותר ואל לה לועדה, להסיק מסקנות רק לגבי הדרג הצבאי ולא לגבי הדרג הפוליטי (כפי שעשתה ו. אגרנט). על-כן אולמרט צריך להתפטר מראשות הממשלה, אין לו גיבוי ציבורי בגין כשלון המלחמה וניהול המדינה, הוא אינו יכול להיות גם המשקם. המפלגה צריכה להעביר מסר ברור בנוגע ליציאה מממשלת אולמרט. שרים רבים בממשלה אינם מתאימים למשרה אליה נבחרו.

 

ח"כ קולט אביטל:

הדו"ח אינו מפתיע, חושף את התרבות השלטונית בישראל ומשאיר בידינו את ההחלטה. האם המפלגה תשכיל לשנות את סדרי עבודתה לאור ממצאי הדו"ח. אין הפקת לקחים. מקומנו בממשלה רק אם נדע שמי שיעמוד בראשה יהיה מסוגל לשנות את התרבות השלטונית, את סדרי העדיפויות. הישיבה עד היום בממשלה לא הביאה לעבודה הצלחות, על אף עבודת השרים הברוכה. אין תוכנית איך לצאת מהמשבר המדיני, לתהליך שלום, בתוכנית חברתית. צריך להחליף את ההנהגה כדי לאפשר לעבודה לצאת לדרך עם תוכנית פעולה משותפת.

 

ח"כ איתן כבל:

בהתייחס לדו"ח וינוגרד- חוכמת הבדיעבד בד"כ קטנה מאוד (תגובה לאיילון). לקח אחריות והתפטר מהממשלה. הפוליטיקאי הוא שליח ציבור החייב לקבל את אמון הציבור. ההתנהלות של נבחרי העבודה מקדמת את הבחירות ואינה משקפת את רצון חברי המפלגה. אנו לא רוצים את נתניהו כרוה"מ, והמפלגה אינה פועלת ליצירת מצב חדש ושונה. ברק עשה צעד נכון בקריאתו לאולמרט להתפטר, אך לא לפרק את הממשלה. רואה במחוז הקיבוצים מחוז ערכי, שעליו להוביל מהלך זה.

 

סיכום סבב של דברי החברים:

 

ü      האדישות מהפוליטיקה ומהמפלגה הפכה לדרך. חובה על המפלגה להתחייב לדרך, ליצור גרעין של שותפות, עבודת צוות שתצמיח אלטרנטיבה לדמוקרטיה בישראל.

ü      המהלכים בבחירות ליו"ר והתוצאות יקבעו את עתידה של הפוליטיקה הישראלית, כל המועמדים ראויים ואל להם לצאת האחד כנגד השני.

ü      אולמרט, חלוץ ופרץ חטאו בחטא היוהרה, ועליהם לפרוש, אך על העבודה להישאר בממשלה. לא ניתן לקדם שום נושא מהאופוזיציה. חובה ליצור גוש חוסם מול הימין ונתניהו, עם קדימה ומפלגות נוספות.

ü      קיימת בעיית מנהיגות. אי אפשר מצד אחד לדרוש את פיטורי אולמרט ומצד שני לומר שכן נשארים בממשלה, מסרים כפולים ואין זה מוסרי.

ü      הדו"ח מצביע גם על דרכים לתיקון המצב ולא רק על כשלים.

ü      הפשלות שהתחוללו בממשלה (רמה מדינית פוליטית) ובצבא לא היו מגובות ע"י אלה שהיו צריכים להנהיג את הקרבות.

ü      חשוב שכשלונות לא ינבעו ממחדלים חברתיים ומוסריים, שנוכל להביט בראי ולומר שיש כשלונות אך גם נצחונות ומאחריהם עומדים אנשים ומקבלי החלטות.

ü      מה שחשוב זה עתידה של המדינה. למדינה רע ממשלת ימין ולכן אין לקיים בחירות עכשיו. צריכים להישאר בממשלה ולהביא לפיטורי אולמרט.

ü      לא אנו יכולים להכתיב לקדימה מי יהיה רוה"מ. איננו צריכים להוביל את המהלך לפיטורי אולמרט. יש לחכות לדו"ח וינוגרד הסופי ורק אז להחליט. עד אז יש לתקן את הטעון תיקון ע"פ מסקנות דו"ח הביניים.

ü      על המחוז להמשיך ולפעול גם בתחום החברתי ולא רק הפוליטי מפלגתי.

ü      הממשלה לא תיפול, ועל כן יש לחבר בין עמדה מוסרית לעמדה פוליטית, הקוראת לאולמרט להתפטר אך להישאר בממשלה. ועל כך צריך לצאת בהכרזה וקריאה.

ü      אין תחליף למפלגת העבודה. המחוז שהוא הגדול יש לו נציגות ובע"ת במשרדים השונים, אשר מטפלים עם השרים בצרכים ובנושאים של ההתיישבות והקיבוצים, ועל כן מבחינה זו אסור לנו לצאת מהממשלה.

 

הצעות להחלטה:

 

הצעת יגאל צחור:

בהתייחס להחלטת הביניים של ועדת וינוגרד, קורא מחוז הקיבוצים למרכז מפלגת העבודה לאמץ את החלטות הועדה, על ההיבטים הצבאיים, הביטחוניים והאישיים.

 מחוז הקיבוצים קורא למרכז מפלגת העבודה להתנות את הישארות המפלגה בממשלה, בהתפטרות ראש הממשלה מתפקידו.

 על היו"ר הנבחר לפעול למימוש החלטות המרכז לאלתר.

 

הצעת ח"כ אורית נוקד, ולוולה וחניק:

מחוז הקיבוצים דן בדו"ח הביניים של ועדת וינוגרד וקורא לכל אלה שנמצאו אחראים לכשלון במלחמה, להסיק מסקנות אישיות.

מחוז הקיבוצים קורא למפלגת העבודה להמשיך בשותפות הקואליציונית עם קדימה, בכפוף לקווי היסוד הקיימים.

מחוז הקיבוצים פונה ליו"ר מפלגת העבודה, שייבחר, לקיים תוך 3 שבועות, אחרי בחירתו, דיון וקבלת החלטות במוסדות על דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד על ההיבטים הביטחוניים, הצבאיים והאישיים.

 

ברוב קולות החברים התקבלה הצעת ח"כ אורית נוקד, ולוולה וחניק.

 

                                                                                                            סיכמה: חניק


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית