שר התמ'ת, בן אליעזר: המתכונת החדשה של חוק עידוד השקעות הון תסייע לחברות קטנות - ותקטין את הריכוזיות

23.12.2010

 

השר בן אליעזר: המתכונת החדשה של חוק עידוד השקעות הון תסייע לחברות קטנות - ותקטין את הריכוזיות

 

לדבריו, תיקון החוק לא בא לפגוע בכי"ל - יש בחוק החדש איזונים והרבה היגיון | "החוק החדש יאפשר למשרדנו לסייע לחברות קטנות ובינוניות אשר נזקקות לסיוע בצורה הרבה יותר חיונית ממפעלים גדולים" | "התיקון ימשוך חברות חזרה לישראל ויהווה שיקול מכריע בעבור אלו ששוקלות להוציא פעילות" | " השר התייחס גם לנושא המענק לאינטל: ממסמר את פעילות המו"פ שלה לפריפריה; צריך להסתכל על התמונה כולה ולא רק דרך החור שבפרויקט הספציפי

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר התייחס היום (ד') לחוק עידוד השקעות הון החדש, לאחר אישורו אתמול בועדת הכספים של הכנסת וכן לאישור המענק המתהווה עבור אינטל.

 

"המתכונת החדשה של החוק, תסייע לנו להגשים את יעד המשרד לסיוע לחברות קטנות", אמר בן אליעזר. "אני בהחלט יכול לומר שהחוק במתכונתו הנוכחית תפחית מהריכוזיות במשק. בנוסף, מלבד האטרקטיביות הברורה למשקיעים להגיע לישראל, אנו מאמינים כי התיקון יהווה שיקול מכריע עבור חברות ששוקלות להוציא פעילות לחו"ל - להישאר פה בבית בישראל, כמו גם למשוך בחזרה לישראל חברות ישראליות אשר כבר הוציאו פעילות לחו"ל".

 

לדבריו, ברמה ההוליסטית, העברת התיקון יחד עם חיזוק המדען הראשי שיזם משרד התמ"ת ותוספת התקציב שעליה סוכם השבוע עם האוצר, וביחד עם ההסכמה על חיזוק אזורי התעשייה בפריפריה - מהווים בשורה של ממש למשק הישראלי בכלל, ולפריפריה בפרט. "התכנית להקמת מרכזי המצוינות והחזרת המוחות של משרד החינוך - ישלימו את הבשורה".

 

בהתייחסו לכי"ל אמר בן אליעזר כי היא אחת מהחברות החשובות והמובילות במשק הישראלי ואין ספק לגבי תרומתה של כי"ל לכלכלה ולתעסוקה הישראלית. "במשך שנים רבות קיבלה כי"ל מענקים והטבות ממשרד התמ"ת והאוצר אשר עזרו לה להתבסס ולהיות לאחת ממקורות התעסוקה המובילים בפריפריה. חשוב לי להדגיש כי תיקון החוק לא בא במטרה לפגוע בכי"ל. היוזמה באה מצד משרד האוצר והיו לנו גם הסתייגויות, אך עם זאת יש בתיקון איזונים וגם הרבה היגיון: החוק מיועד למשיכת השקעות לישראל ומניעת בריחת חברות מישראל; כולנו יודעים שהתקציב מוגבל - ולעולם מספר הבקשות גבוה מנתח העוגה. החוק החדש יאפשר למשרדנו לסייע לחברות קטנות ובינוניות אשר נזקקות לסיוע בצורה הרבה יותר חיונית ממפעלים גדולים".

 

השר בן אליעזר בירך גם את שר האוצר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו חיים שני על הפעילות שעשו במשותף איתו ועם עם מנכ"ל משרדו שרון קדמי. "החוק שם אותנו כאחת המדינות המובילות בעידוד השקעות ואני מוריד את הכובע בפני חברי הוועדה על העבודה החשובה שנעשתה".

 

באשר לתקציב המענק לאינטל, אמר בן אליעזר כי רוב התקציב מגיע מתקציב תוספתי, ולא רק ממרכז ההשקעות. "אנחנו דוחפים לאישור המענק מכיוון שמדובר בענף שמדגיש את היתרון היחסי של ישראל ויש חשיבות להמשכיות הפעילות שלהם בישראל, ותרומה למוניטין הישראלי. אינטל מייצרת דור עובדי תעשיות עילית שיסייעו למשק הישראלי גם מעבר ולאחר עבודתם בחברה - במסגרות של יזמות או פעילות המשך בחברות מקומיות - ההכשרה והידע שאינטל מעניקה לעובדיה שווה הרבה כסף".

 

"המענק 'ממסמר' ומחזק באופן משמעותי את הקשר שבין חברת אינטל ומדינת ישראל, וכן את הכניסה המאסיבית שלה למו"פ בפריפריה. אי אפשר להסתכל על אינטל דרך החור של הפרויקט הספציפי הזה".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית