ח'כ וילף: העשייה שבין סערה לסערה

13.12.2010

שלום חברים,

 

בפתח דבריי אני מבקשת לשלוח את תנחומיי למשפחות הנספים באסון הכרמל. הטרגדיה של אוטובוס הסוהרים ואלה שנזעקו להצלתם, לצד הפגיעה הכואבת ברכוש, בטבע ובנוף, מהווים אסון בקנה מידה לאומי. במקביל לניסיון להבין מה הוביל לתוצאות הקשות, ובאיזו מידה מדובר בכשלים מערכתיים או נקודתיים, חשוב שנניח תשתית שתבטיח כי בעתיד נדע להיערך טוב יותר לאסונות טבע או תאונות בסדר גודל כזה ונצמצם את הנזקים הצפויים. אחד הכלים לכך הוא חיזוק הפיקוח של הכנסת על עבודת הממשלה. היו חברי כנסת שהתריעו בפני הממשלה מבעוד מועד על המחדלים החמורים בשירותי הכיבוי, והם עשו זאת בשלל כלים פרלמנטריים כגון דיונים בוועדות, הצעות לסדר היום ושאילתות לשרים. לצערי, עבודת הפיקוח של הרשות המחוקקת על הרשות המבצעת כמעט ולא זוכה לעניין ציבורי ותקשורתי, וכל תשומת הלב הולכת לתפקיד החקיקה.צפו ב נאום שלי על חשיבות הפיקוח הפרלמנטרי במסגרת דיון מיוחד במליאת הכנסת לאור אסון הכרמל.

 

בעקבות האסון נשמעו קולות רבים המדברים על הצורך בשינוי שיטת המשטר. כאן המקום לומר כי מחדלים קשים כגון הוריקן קתרינה, כתם הנפט במפרץ מקסיקו, ושריפת הענק באוסטרליה שגבתה כ-200 הרוגים, קרו תחת שיטות משטר שונות. צריך לזכור שאין פתרון קל למשברים מסוג זה. ובדיוק בהקשר זה: לפני שבועיים עבר במליאת הכנסת חוק משאל העם, הקובע כי נסיגה משטחי ישראל תחויב במשאל עם למרות אישור הכנסת. התנגדתי בחריפות לחוק זה, והובלתי את ההתנגדות לו בסיעת העבודה. אני מאמינה שהחוק מהווה פגיעה קשה ולא מוצדקת בשיטת המשטר הישראלית. מדינת ישראל היא אחת המדינות הבודדות בעולם ששרדו כדמוקרטיות רציפות יותר משישים שנה, והיא עשתה זאת כדמוקרטיה פרלמנטרית ייצוגית שבה הכנסת היא הגוף הפוליטי העליון המייצג את ריבונות העם. משאל עם הוא כלי מסוכן במדינה שאין לה מסורת של שימוש בו. קראו דברים שאמרתי סביב ההצבעה ב הארץ וב מעריב וגם ראיונות שלי בנושא אצל גבי גזית וב- CNN .

 

בתחום החינוך, הייתה לי הזכות לעצב יחד עם הנהלת כנס שדרות לחברה את המושב בכנס שעסק בנושא "חינוך ציבורי בישראל". בעיניי מדובר בנושא חשוב ביותר לאור קריסת מערכת החינוך הציבורית ופריחת מסגרות חינוך פרטיות במימון המדינה, שזה אבסורד שאין כמוהו. במהלך הכנס אמרתי כי שר החינוך אמנם נוקט צעדים להגברת הפיקוח בזרם החינוך המוכר שאינו רשמי, אבל אלה צעדים לא מספקים. לטעמי יש להפסיק לאלתר את התקצוב לבתי ספר אלה - במגזר החרדי מדובר בבתי ספר שאינם מלמדים את תוכנית הליבה וחותרים תחת ערכי מדינת ישראל, במגזר הערבי יש תופעה של בתי ספר הפועלים בחסות התנועה האסלאמית, ובמגזר הכללי פורחים בתי ספר פרטיים המיועדים לתלמידים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, המרוקנים מתלמידים את בתי הספר הממלכתיים. כנסו לסיקור המושב ב דה-מרקר , ב כלכליסט , ו באתר.

 

ועוד בנושא חינוך: לפני שבועיים ערכתי בכנסת כנס שני של השדולה למען מעמד המורה אשר עסק במעורבות הורים בבתי ספר. קראו את סיכום הכנס. כמו כן, דיברתי בכנס של מכון מופ"ת בנושא ניהול כיתה על הקשיים העומדים בפני מורים לנהל שיעור בגלל בעיות משמעת, והשתתפתי ביום עיון של המכללה האקדמית נתניה לציון עשור לחוק זכויות התלמיד. לאחרונה התוודענו לחוק האברכים השערורייתי, ובשבועות האחרונים אני מובילה מטעם סיעת העבודה ניסיונות לקדם הצעת חוק של התאחדות הסטודנטים הארצית שתעודד יציאת חרדים למעגל העבודה. צפו ב נאום שלי במליאה בנושא.

 

בתחום יחסי החוץ, תקפתי את האופוזיציה על ניסיונה לייחס את בידודה של מדינת ישראל בעולם לממשלת נתניהו בלבד. טענתי במסגרת דיון 40 חתימות (דיון שבו ראש הממשלה חייב להיות נוכח לכל אורכו בעקבות חתימותיהם של ארבעים ח"כים), ש מאמצי הבידוד, החרמות והדה-לגיטימציה למדינת ישראל החלו עוד הרבה לפני הממשלה הנוכחית. כמי שפעילה בתחום ההסברה וקשרי החוץ שנים רבות, אני יודעת להגיד ממקור ראשון שהמתנגדים הקולניים של מדינת ישראל עושים זאת ממניעים עמוקים של התנגדות לעצם הרעיון שלעם היהודי יש זכות להגדרה עצמית. צפו ב נאום.

 

כמו כן, במלאת עשור להחלטה 1325 של האו"ם, הקוראת לשלב נשים בתהליכי קבלת החלטות בכל הקשור למניעת סכסוכים, יזמתי יחד עם עמותת "איתך-מעכי" דיון משותף לועדת החוץ והביטחון ולוועדה לקידום מעמד האישה. קראתי בדיון לראש הממשלה ליישם את החלטה 1325, המעוגנת גם בחוק הישראלי, ולשלב נשים בכירות בתהליך קבלת ההחלטות המדיניות במדינת ישראל. מעבר לצורך למלא אחר לשון החוק אני מאמינה כי שילוב נשים יסייע בהשמעת עמדות, גישות ונקודות מבט יצירתיות ולא שגרתיות, הנחוצות למדינת ישראל לאור אתגר הדה-לגיטימציה עמו היא מתמודדת. בדיון השתתפו שר הביטחון, אהוד ברק; יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני; ומתאם הפעולות המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזה"ת, רוברט סרי, וכן הייתה נוכחות מכובדת של חברי כנסת. קראו את הסיקור ב וואלה ו באתר.

 

במידה והנכם מעוניינים לקבל מידע בזמן אמת על פעילותי, אתם מוזמנים להצטרף ל דף האוהדים שלי בפייסבוק. כמו כן, באפשרותכם לקבל מיילים קצרים בתדירות גבוהה עם הודעות לעיתונות, ראיונות והופעות בתקשורת, נאומים במליאת הכנסת ועוד, על ידי שליחת מייל לנעם בר-לוי, עוזרי הפרלמנטרי, בכתובת noam@wilf.org.

 

מילה לסיום. בקרוב מאוד אני צפויה ללדת. אי לכך, קחו בחשבון כי זמן התגובה לפניותיכם ולמכתביכם עלול להתארך, אנא התחשבותכם. הצוות שלי ימשיך להיות זמין ולטפל בעניינים השוטפים. את פרטי הקשר לצוות תוכלו למצוא כאן.

 

שלכם,

עינת.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית