דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בישיבת לשכת המפלגה מ-7.12 שדנה באסון בכרמל

9.12.2010

דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בלשכת המפלגה מ-7.12.2010

 

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, השתתף היום, שלישי 7.12.10, בישיבת לשכה של מפלגת העבודה בנושא האסון בכרמל, תחת הכותרת "העבודה יחד עם תושבי הכרמל".

 
"ישראל כואבת 42 קורבנות. אנשי שב"ס, שוטרים בכירים, כבאים ונער אמיץ וגיבור נספו כאשר באו להציל חיים של אחרים. האסון התחיל מרשלנות, המשיך לאסון כבד של שריפת האוטובוס ומיד לאחריו להירתמות של כל הגורמים במדינה כדי להתגבר על השריפה, ניהול כמו שצריך להיות במקרה של אסון לאומי, של המשטרה, אבל עם הירתמות וסיוע של כל הגופים. היה מחמם את הלב לראות המוני אזרחים, גופים מהמגזר השלישי, ארגוני התנדבות אזרחיים ורשויות שנרתמים בכל הכוח עם כל החום לב ועם נשמה גדולה כדי לסייע, לתת כתף, להתנדב, להירתם לעזור ככל שניתן.

 
אני ביקרתי בבית אורן ובעוספיה, ראיתי מקרוב את ההרס ואת השריפה. ראיתי מקרוב גם את ההתמודדות של המנהיגות המקומית. ברגעים האלה עיניהם של כל האזרחים נשואות אל המנהיגים. ראיתי שם את וג'יה כיוף ואת כרמל סלע, ויחד איתם את ראש-העיר חיפה ואת ראש העיר טירת הכרמל, וראשי רשויות נוספים שגילו יכולת ותושייה, ואני מבקש מכאן לשלוח ברכה ולחזק את כולם. אני רוצה לציין גם את השרים ואת האנשים שלנו, את סגן השר מתן וילנאי, שמתוקף תפקידו עוסק בגיבוי שאנחנו נותנים מהמשרד ומצה"ל, את הפעילות של שלום שמחון עם משרד החקלאות שיש לו חלק בטיפול בדברים האלה, את הטיפול של בוז'י, את הפעילות של פואד, לא רק במשרד, אלא גם יש לו גם תרומה ייחודית שלא ידועה להצטרפות של הטורקים לתוך המאמץ הזה, וגם לסדק שזה פותח לתקן איתם דברים בהמשך.

 
אי-אפשר להתעלם מהעזרה שהעניקו לנו הרבה מדינות. התגלתה נכונות של מדינות, גם כאלה שהן ביחסים די בעייתיים איתנו, להירתם מכל העולם ולשלוח במהירות מטוסים, מסוקים, כבאים, חומרים לעיכוב בעירה ממצרים ומירדן, כבאיות של הרשות הפלסטינית. שום מדינה לא יכולה להתמודד לבד עם שריפות-על כאלה, אני חושב שנפתח פה פתח, במקרה של אסונות כאלה, יהיה צורך, לא רק להיערך בעצמנו עם מערך כיבוי ארצי-לאומי, כמו שכבר הזהירו רבים מזמן, ולא רק עם מטוסים שלנו שיוכלו להירתם, אלא עם היערכות אזורית רחבה, עם כל האזורים באירופה ובמזה"ת שנמצאים במרחק 3-4 שעות טיסה מפה. זה יחייב אותנו, כמובן, גם להירתם ולעזור להם. יצא לי להשתתף בשיחות עם שרי הגנה ושרי חוץ, ואף שהערנו אותם בשעות לא מקובלות, לא היה אחד שלא נרתם ומיד פעל כדי לסייע.

 
אני רוצה לשלוח מכאן תנחומים שלנו למשפחות שכואבות היום את האובדן שאין לו שיעור, לאחל החלמה לפצועים, ולחבק את כל תושבי האזור. עכשיו אנחנו במבחן האמיתי של לעזור להם ביום שאחרי שהשריפה כבר כבתה.

 
מפלגת העבודה שותפה בממשלה כדי להשיג שורה של דברים, ביניהם התקציב, עסקת החבילה במשק, הטיפול בנושא של הגמלאים והטיפול בנושא של ההתיישבות העובדת, אבל העוגן המרכזי והסיבה העיקרית לכניסתנו לממשלה הזאת קשורה בסיכויים לתהליך מדיני. אנחנו בממשלה קודם כל כדי להביא לפריצת דרך מדינית. אנחנו מאמינים שתהליך מדיני משמעותי הוא קודם כל אינטרס של מדינת ישראל, ויש אחריות עליונה לממשלה, שאנחנו בתוכה, למצות את כל הסיכויים להגיע להסדר, הן עם הפלסטינים והן עם השכנים האחרים באזור כולו. אנחנו לא עושים טובה לאף אחד, זה הרצון שלנו לנהל מו"מ, כי הגעה לפתרון של שתי מדינות לשני עמים הוא צורך חיוני שלנו. זו לא טובה שאנחנו עושים לפלסטינים. רק הכיוון הזה, פתרון שתי מדינות לשני עמים, יכול להביא למימוש החזון המלא של הציונות ושלנו, לכונן כאן בארץ ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית, שתבנה חברת מופת ברוח מגילת העצמאות. זו הייתה מטרת הציונות מראשיתה, וזו נותרה מטרתנו היום והסיבה לפעילותנו. אנחנו לא מבקשים להגיע לשולחן המו"מ או להסדר מדיני מעמדה של חולשה, אלא להיפך- מדינת ישראל חזקה ומרתיעה, אך פוטנציאל ההסתבכויות במזה"ת הוא אינסופי, ויש טעם להגיע להסדרים עכשיו כשאנחנו פועלים מעמדה של כוח, חוסן וביטחון עצמי.

 
אנחנו שומעים בשיח הציבורי, בעיקר מהימין, את הטענה המופרכת כאילו יש סתירה בין הביטחון לבין התהליך המדיני. כאילו מי שרוצה שלום הוא בהכרח מוותר על ביטחון, ומי שרוצה ביטחון לישראל אין לו ברירה אלא לוותר על החלום ועל החזון של הגעה לשלום. כמי שהיה גם רמטכ"ל ובילה את כל חייו הבוגרים בשירות במדים ואחר-כך בתפקידים מדיניים, אני קובע באחריות שאין סתירה בין ערך השלום לערך הביטחון. אלו שני דברים שמשלימים אחד את השני. יש בידינו לקיים ולכונן הסדר מדיני שיביא לביטוי את כל הדרישות החיוניות של ישראל לביטחונה, לצד כינון מדינה פלסטינית עצמאית, ברת-חיות מבחינה כלכלית, טריטוריאלית ופוליטית. אני חושב שיש ביכולתנו להביא להתנעת התהליך המדיני בזמן הקרוב, וחובתנו לרכז את המאמצים שלנו ואת השפעתנו בממשלה ובחברה הישראלית, לעבוד יחד כאיש אחד, כמפלגה אחת, לשים לנגד עינינו קודם כל את טובת המדינה, לפני טובת המפלגה, לפני כל שיקול של כל אחד מאיתנו כאדם וכפעיל פוליטי, כדי שהמטרות האלה תושגנה.

 
היינו עדים בשנים האחרונות לתהליך רצוף שבו אנשים וגורמים, גם במחנות שהיו נגדנו לאורך עשרות שנים, אנשים בולטים מהימין שאימצו הלכה למעשה את תפיסת העולם המדינית שלנו. מדובר בסה"כ בתהליך מבורך, ואנחנו לא צריכים להיבהל ולא לסגת כתוצאה ממנו מעמדותינו לנקודות קיצון חדשות, רק בשם הרעיון, שלפי דעתי הוא מופרך מיסודו, של בידול. כאשר אנשים בכל רחבי המדינה באים אלינו, אנחנו צריכים לעמוד בגאווה באותו המקום, עם אותן עמדות שפויות, מאוזנות, מרכזיות ונכונות בהן אנו דוגלים במשך שנים, ולברך את כל אלו שגילו לפתע את האור ומצאו שהעמדות האלו הן העמדות הנכונות כדי להשיג הישגים מדיניים, גם בקדימה, גם בליכוד ופה ושם גם בישראל ביתנו. לא חשוב מאילו מפלגות. אפשר לכל היותר להגיד להם: "בוקר טוב אליהו, טוב שסוף-סוף זיהיתם מה נכון למדינה". אין סיבה שאנחנו נשנה את עמדותינו ואת עמידתנו כתוצאה מכך. אנחנו לא חייבים לקיים איתם לא בירור ולא התחשבנות למה הם גילו את זה באיחור של 20 שנה או של 10 שנים, ומדוע הם מכרו לציבור במשך כל-כך הרבה שנים מצגי שווא על המציאות ועל מה שנדרש לעשות כדי להגיע לפתרונות מדיניים. אנחנו צריכים לומר להם: עכשיו כשגם אתם יודעים מה נכון לעשות, אנא מכם, השתדלו לעשות קודם כל את מה שנכון וטוב למדינה ולהתגבר גם אתם על שיקולים שקשורים לבחירות או לפופולאריות רגעית, לטובת מה שנכון ואחראי לעשות למדינה כולה.

 
אני רוצה לסיום לומר כמה מילים בנושא המפלגתי- המפלגה עברה בשנה האחרונה תהליך כואב אבל חשוב ביותר, בהצלחה של התאוששות כלכלית, בהנחייתו הצמודה של שירי ויצמן, ובלי ההישגים של התהליך הכואב הזה, לא היינו יכולים היום לעמוד פה, לא היינו יכולים להביט קדימה. ביצענו גם תהליך של התחדשות פנימית, יש לנו את המזכ"ל הצעיר ביותר ורוח חדשה בתוך המערכת. אנחנו צריכים היום לשנס מותניים יחד ולהחזיר את המפלגה למקום הציבורי שראוי לה. לסיום, חג חנוכה שמח".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית