דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בישיבת הממשלה בכרמל ב-5/12

6.12.2010

דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בישיבת הממשלה בכרמל, ב-5.12.10

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום בדיון בממשלה, בנוגע לשריפה בכרמל: "אירוע השריפה החל ברשלנות והתפתח לשריפת-על קטלנית וחסרת תקדים"

 

שר הביטחון הביע תנחומיו למשפחות הנספים שגילו אומץ והקרבה ואיחל החלמה מהירה לפצועים. שר הביטחון הוסיף ואמר: "ישנם הרבה לקחים וליקויים הדורשים תיקון ונידרש לכך בהמשך. אני משוכנע שיש צורך בהקמת מערך מוטס ומסגרת לשיתוף-פעולה אווירי רחב לכיבוי שריפות עם שכנינו ועם האירופאים, מערך שיטפל באירועים כאלה. יש גם צורך בגיבוי תקציבי וארגוני וכינון מערך כיבוי ארצי".

 

שר הביטחון הוסיף ואמר: "כמי שראה ממשלות רבות והתמודדות עם מצבי משבר, אני רוצה לשבח את פעולת ראש-הממשלה בקביעת סדר עדיפויות ברור:

1.      מניעת סיכון לאנשים.

2.      כיבוי השריפה.

3.      שיקום וטיפול באוכלוסיה ובתשתיות במרחב".

 

שר הביטחון אמר כי רה"מ היה הראשון שהבחין בקריטיות של הסיוע האווירי מחו"ל. זה לא היה מובן מאליו ורה"מ דחף אישית את הביצוע.

 

שר הביטחון ציין לשבח את קביעת שרשרת הפיקוד הבהירה בראשות השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שעליו האחריות הכוללת למאבק בשריפה. שר הביטחון שיבח במיוחד את פעולתו של השר אהרונוביץ', על תכליתיות הפעולה, רציפותה תוך הנחייה מלפנים ב"קו ראייה" ותיאום בין כלל הגורמים: צה"ל, משטרה, רשויות וזק"א.

 

שר הביטחון אמר כי מחמם את הלב לראות את הסולידריות שהתגלתה בתוך הישובים בחברה הישראלית והנכונות לסייע בכל חלקי הציבור. השר ברק אמר: "בהסתכלות לעתיד, נכון כעת לטפל באוכלוסיה ובאזרחים במרחב הכרמל. חשוב שאזרחי המדינה יכירו בעובדה שהממשלה מטפלת באוכלוסיה שנפגעה ובנזקי טבע חמורים כגון אירוע השריפה. נכון לגבש כלי חוקי שיאפשר להכריז על המרחב כאזור מוכה אסון. האסון היה כבד והטיפול בו יימשך זמן רב".

 

שר הביטחון סיכם ואמר: "פעולות הממשלה היו נכונות אבל כל זה לא מייתר את החובה ללמוד ולהפיק את הלקחים לעתיד ולטפל במה שצריך לתקן".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית