ח'כ שלי יחימוביץ: האסון הכבד בכרמל: על הקשר שבין הפרטת וייבוש המדינה ובין השריפה הגדולה בתולדות המדינה

5.12.2010

 

האסון הכבד בכרמל: על הקשר שבין הפרטת וייבוש המדינה ובין השריפה הגדולה בתולדות המדינה

 

בצילו של האסון הכבד בכרמל, אומר בצער אבל גם בכעס: הכתובת הייתה על הקיר. מערך כיבוי האש בישראל עבר דיאטה חריפה ומופקרת. צמצומי תקנים, קיצוצים חוזרים ונשנים, ציוד בן עשרות שנים שהכל יודעים שהוא לא שווה כלום. הכבאים התחננו, הפצירו, נקטו עיצומים לא בשביל השכר שלהם, אלא כדי שיקנו ציוד נורמאלי שאפשר לכבות איתו שריפות. הם ידעו מה הולך לקרות, והתריעו. בלא הועיל. את כל הדיונים בנושא יזמנו שוב ושוב דוד אזולאי מש"ס ואני - והם התנהלו, כפי שתוכלו לראות. בחדרים ריקים. זו דוגמא מצמררת לקשר בין אידיאולוגיה של "ייעול", הפרטה, והחלשת כל מה ששייך למדינה (חוץ מהצבא) ובין תוצאות הרות אסון שכאלה.

 

אלה דברים שאמרתי בישיבת ועדת הפנים בספטמבר 2009: "אנחנו עדים לתמונה מבהילה. של הפקרות מוחלטת. הפקרה מוחלטת של מערך שלם של הצלת חיי אדם והזנחה טוטאלית ושיטתית .. מדובר בבעיה בסדר גודל לאומי שרה"מ חייב להתערב בה. נתניהו סיפר שכשהיה ילד רצה להיות כבאי. ספק אם הוא היה רוצה בזה היום לו היה יודע מה היה קורה בשרותי הכיבוי. זה יבוש זדוני ומכוון, שהכוונה שלו למוטט את שרותי הכיבוי ולייבש אותם כדי לאלץ אותם ללכת לרפורמה. האסון בוא יבוא". כנסו ללינק לקטע מצולם ולפרוטוקול הישיבה, שלא הייתה היחידה, וכמוה יש עוד.

 

ייבוש המדינה 2, דוד מול גוליית. פרקליט בשקל מול פרקליטים חזקים ועשירים. לו היה זה עסק פרטי של נאמן כבר מזמן הוא היה פותח בהידברות עם הפרקליטים השובתים שביתה מוצדקת, אלא שכאן מדובר "רק" במדינה ובאזרחיה. "האחריות על הפסקת שביתת הפרקליטים מוטלת על כתפי שר המשפטים יעקב נאמן, אשר במקום להתייצב לימין 860 פרקליטים מסורים ומוכשרים המשתכרים שכר מגוחך, בחר להכריז עליהם מלחמה." כנסו לנאום שלי במליאה, שבו אני מתעמתת עם שר המשפטים יעקב נאמן שוב ושוב. בהמשך גם נאומו, נאום של אדם שאינו מכיר בזכות השביתה.

 

ייבוש המדינה 3, הילדים כתרנגולות בלול. האחיות בבתי הספר הופרטו מזמן. התוצאות מצמררות. בדיון בועדת העבודה והרווחה שיזמתי השבוע עם חברות כנסת נוספות, קראתי קטע ממכתב אנונימי שכתבה לי אחות המועסקת דרך קבלן, ונדרשת לעמוד בקצב של ארבע דקות לילד: "...הפעולה בכללותה דורשת מתן הסבר לתלמידים, הודעה להורים על ביצוע בדיקת סינון ומתן חיסונים, תיעוד תוצאות הבדיקה בתיק בריאות, כתיבת מכתבים להורים על תוצאות הבדיקה. בתוך עשייה זו, אולי מדי פעם יש גם מקום להסתכל על הילד? להחליף איתו מילה או שתיים? להקשיב לשאלותיו? למצוקותיו? האם ילדי ישראל, בחסות משרד הבריאות, הפכו לעדר פרות? או להקת תרנגולות? שרק הכמות המספרית, המכסות היא שקובעת?".

 

וגם בנק לאומי, הבנק היחיד שלמדינה נשארה שליטה בו (באמצעות 10.75%) למכירה. צעד נמהר ומיותר, שהופך את הבנק לחסר גרעין שליטה, בלי שנכתבו הכללים איך מפקחים על בנק כזה. מה בוער למדינה להיפטר מהשליטה בבנק? אולי זה דווקא מסייע לשמירה על יציבות המערכת הבנקאית? ככה זה כשיש אובססיית הפרטה. בועדת הכספים הצבעתי נגד, כנסו לידיעה בדה מרקר ולכתבה בקול ישראל.

 

מינוי מפוקפק. נציב שרות המדינה הוא אחד התפקידים שדורש את טוהר המידות הגבוה ביותר שאפשר. אני מנסה למנוע מנוי שהוא ההפך מזה, שנתניהו מתכוון לעשות כשהוא מתכוון למנות את ברי בר ציון, גיבורן של כמה פרשיות בעייתיות ובראשן הונאת ויסקונסין, לתפקיד החשוב הזה. הנה לינק לשאילתה לראש הממשלה, פניה ליועץ המשפטי לממשלה ותקשורת.

 

רק בחוק ההסדרים אפשר למצוא סעיפים כל כך מזיקים ומטופשים. האוצר רוצה לבטל הטבת מס ל-62 עיתונאים זרים (לספורטאים הזרים הוא ויתר אחרי שעשו רעש). התוצאה: הכתבים שחיים בישראל ולומדים לאהוד אותנו יעברו לרמאללה או יוחלפו בכתבים מזדמנים שפגיעתם רעה, נזק דיפלומטי, ואובדן פרנסה לצוותים ושירותים ישראלים שמקיפים כל כתב. הנה פינה חד פעמית שעשיתי בעניין ל"פגוש את העיתונות" עם דנה וייס.

 

גם לעובדי צווארון לבן יש זכויות. פשיטה של פקחי התמ"ת על משרדי עורכי דין כדי לבדוק אם מקיימים שם את חוקי העבודה הייתה השבוע, אחרי שניענענו קצת את המערכת בעניין. מה עם ביקורות על קיום חוקי עבודה לגבי מתמחים במשרדי עורכי דין, משרדי חקירות, רואי חשבון ויועצי מס? שאלתי את שר התמ"ת בשאילתא רשמית. ומה עם זכויות השכירים במשרדים האלה ובעיתונים ורשתות טלוויזיה, משרדי אדריכלים ומשרדי פרסום? הנה השאילתא ותשובת השר, דיווח מאז של שי ניב בגלובס, והתוצאה מהשבוע: משרדי עורכי הדין לומדים בדרך הקשה שהחוק חל גם עליהם.

 

לסיום, כמה מפגשים איתי השבוע שאתם מוזמנים לבוא אליהם:

יום ראשון בנתניה. ב-9:45 מפגש בסניף המפלגה ברחוב וויצמן 24.

יום שני בחורשת עזוז שבנגב המערבי (ליד הגבול עם מצרים וניצנה). בשעה 21:00, מפגש עם 1500 י"בתניקים, בתום מסע אופניים שמארגן יואל מרשק. מטרת המסע היא לעודד לשירות משמעותי בצה"ל ולמעורבות חברתית.

יום שלישי בתל אביב. בשעה 19:00 עם תא "דור חדש" באוניברסיטת תל אביב, בבניין נפתלי בחדר 210. לפני תדבר יו"ר וועד הפעולה של המנקות ברכה בן מאיר, וזה הזמן לברך גם את אגודת הסטודנטים בתל אביב על סיומו המוצלח של המאבק למען עובדות הניקיון, איגודן לוועד, הבטחת המשך העסקתן ותשלום פיצויים.

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית