שר החקלאות, שאול שמחון, הנחה שלא לקצץ מכסות המים לחקלאים ולנתק מגע עם רשות המים

21.11.2010

 

שמחון הנחה שלא לקצץ מכסות המים לחקלאים ולנתק מגע עם רשות המים

 

התפוצצה פגישת שר החקלאות ומנהל רשות המים. שר החקלאות שלום שמחון אמר למנהל רשות המים, פרופ' אורי שני, כי אינו מתכוון לבצע הקיצוץ במים לחקלאות וכי אם יבוצע הקיצוץ המתכונן לא יוכלו החקלאים לספק בשנה הבאה פירות וירקות, המחירים יעלו והשכבות החלשות יפגעו. בנוסף, יאלצו חקלאים לעקור עשרות אלפי דונם של מטעים, להפסיק לגדל ירקות בשטחים פתוחים ולהפסיק באופן מוחלט גידול גזר ותפוחי אדמה. שמחון הוסיף כי עקב המחסור במזון בעולם יתקשו היבואנים למצוא תחליפי ייבוא אפילו במחיר גבוה. מציאות זו תחזיר את הצרכנים בישראל לאכול ירקות ופירות משומרים.

 

השר הנחה את אנשי משרדו לנתק מגע עם רשות המים ולא להודיע לחקלאים על מכסות המים המקוצצות. "איננו רוצים פיצוי כספי אלא מים שיאפשרו לחקלאות ישראל להמשיך ולייצר את אספקת המזון הדרושה לאוכלוסיה" אמר שמחון.

 

בכוונת רשות המים להקצות לחקלאות בשנת 2011 370 מיליון קוב מים שפירים. "מכסת 1989" (המכסה ההיסטורית) עמדה על 1 מיליארד קוב שפירים.בשנת 2002 הממשלה קבעה מנת ברזל של 530 מליון קוב. החל משנת 2000 ועד היום הושתו על החקלאים קיצוצים בשיעור של 35-50%. שנת השפל הייתה 2009 אז הוקצו 350 מיליון קוב, דבר שהביא לעקירת מטעים כדי לא לחרוג מההקצאה. בשנה זו הובטח לחקלאים כי כתוצאה מההתפלה תהיה ההקצאה בשנה לאחר מכן גבוהה יותר. בהתאם להבטחה זו ניטעו מחדש מטעים ואכן בשנת 2010 מכסת המים השפירים גדלה ל-430. בניגוד למצופה נדרשים כעת החקלאים לחזור למכסה של 370 מיליון קוב. בשל העובדה שנטעו מטעים בהתאם לתחזית הנזק לחקלאים יהיה חמור במיוחד.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית