שר החקלאות, שלום שמחון, נפגש עם סגן ראש ממשלת רוסיה במשרד החקלאות ובמכון וולקני

21.11.2010

סגן ראש ממשלת רוסיה, נפגש עם שר החקלאות

 וביקר במינהל המחקר החקלאי - מכון וולקני

 

סגן ראש ממשלת רוסיה, ויקטור זובקוב, המבקר בישראל נפגש (יום ה' 18/12) עם שר החקלאות, שלום שמחון, לביקורו נילווה סגן שר החקלאות הרוסי, סרגיי קורולוב, יו"ר הודעה המשותפת לרוסיה וישראל בנושא חקלאות. בפגישה אמר זובקוב כי רוסיה מעוניינת לייבא את כל תפוחי אדמה המיוצרים בישראל, וזאת בשל המחסור שנקלעה אליו. זובקוב הוסיף כי רוסיה איננה מצליחה לספק את כל תצרוכת המזון של אוכלוסייתה, על אף שהקצתה קרקעות ותקציבים לשם כך. שמחון אמר כי ישראל תעשה מאמץ לסייע וכי רוסיה מהווה שוק פוטנציאלי גדול עבור חקלאות ישראל.

 

בעניין בית סרגיי אמר שמחון כי משרד החקלאות נערך באופן אינטנסיבי להעברת עובדיו מבית סרגיי לאתר אחר בירושלים.

 

האורחים ביקרו במינהל המחקר החקלאי - מרכז וולקני, במכון לחקר אחסון ואיכות תוצרת חקלאית ומזון, והתרשמו משיטות לאחסון גרעינים ולהתמודדות עם מזיקי גרעינים באמצעים ידידותיים לסביבה, נושא שרוסיה מתעניינת בו במיוחד, בהיותה יצרנית מובילה בעולם של גרעינים, וכן מאריזות ייחודיות עבור זני ירקות ופרות שונים, שפותחו במרכז וולקני במטרה להאריך חיי מדף של תוצרת חקלאית המועברת בהובלה ימית. הוצגו אריזות מתכלות וכן שיטה לשימור תפוחי אדמה באמצעות מנטה, המונעת את הנביטה על פני הקליפה. כמו כן, הוצגה לאורח מכונת שטיפה של פירות, המצמצמת השימוש בחומרי הדברה.

 

הביקור האמור מהווה נדבך נוסף במאמצים להרחבת שיתוף הפעולה בין המדינות בתחום החקלאות, לרבות הרחבת הסחר בתוצרת חקלאית טרייה ומעובדת בין 2 המדינות , הרחבת ייצוא התשומות מישראל, ושיתוף פעולה בתחום המחקר והפיתוח. נושאים אלו נידונים באופן שוטף במסגרת ועדה משותפת לחקלאות שהוקמה לפני כשנה.

 

הייצוא הישראלי לרוסיה נמצא במגמת עלייה והסתכם בשנת 2009 בסכום של כ-200 מיליון דולר. עיקר הייצוא - פלפל מתוק (26 אלף טון), גזר (70 אלף טון) ותפוחי אדמה (16 אלף טון). לשם השוואה בשנת 2005 הסתכם הייצוא לרוסיה ב-76 מליון דולר בלבד. (מצורפת טבלת סיכום של הייצוא לרוסיה - במסמך נפרד מההודעה).

 

רוסיה 2009

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית