שר החקלאות, שלום שמחון, פירט את ההחלטות החשובות, שנתקבלו בישיבת הממשלה בדגניה בוועידה החקלאית הראשונה

שלום ,

הצלחה כבירה * מאות אנשים עשו

 
היסטוריה בוועידת החקלאות הראשונה
 
אולם בית העם, בכפר בלום היה מלא מפה לפה, שעה שנשיא המדינה, שמעון פרס, שיבח את ענף החקלאות הישראלי ועודד את החקלאים להמשיך: "אתם חייבים להיכנס לשיווק", אמר * שר החקלאות, שלום שמחון, פירט את ההחלטות החשובות, שנתקבלו בישיבת הממשלה, בדגניה, שיקדמו את ענף החקלאות בשנים הבאות * אבשלום וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים, הדגיש את הצורך בשינוי תדמית החקלאות, שינוי שיבוא מהענף עצמו: "איש לא הולך עם מי שמקטר, הולכים עם החזקים", אמר
 
האולם בכפר בלום, שאירח את ועידת החקלאות ה-1 - מלא מפה לפה
מאות מבקרים הגיעו לועידת החקלאות הראשונה ולתערוכת יום פתוח של מו"פ צפון שננעלה אתמול בכפר בלום שבגליל. את הועידה פתח נשיא המדינה, שמעון פרס, שבירך את החקלאים ואמר להם:"החקלאות הישראלית רק מתגברת ומשתבחת, לישראל יצא שם אגדתי בתחום". מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, הודיע בוועידה כי: "בעוד 3 שבועות מחירי העגבניות יחזרו למחירן הרגיל של 4 שקלים לקילו".
אל הועידה הגיע גם שר החקלאות, שלום שמחון, שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, מאות בכירים מענף החקלאות בישראל, ארגונים חקלאיים, בכירים ממשרד האוצר, אנשי מכוני מחקר ועוד. הועידה עצמה התחלקה לשני מושבים, כאשר את המושב הראשון הנחתה יעל שאלתיאלי, מנכ"ל קרן קיימת לישראל. המושב עסק בנושא: "חקלאותישראלבשני העשורים הבאים - כיווני התפתחות".
בפתיחת הועידה שיבח נשיא המדינה, שמעון פרס, את התפתחות ענף החקלאות בישראל. בין היתר אמר הנשיא, כי: "החקלאות בישראלית גדלה ב-20 השנים האחרונות פי שמונה. לעומת זאת, צריכת המים ירדה. אין עם שמשתמש במים בצורה כה מתוחכמת וחסכנית כמו ישראל. בירדן למשל זקוקים למים, אבל שמתי לב שברמת עמון, מחזור המים עומד רק על 7%.
נשיא המדינה נואם בוועידת החקלאות הראשונה, בכפר בלום
"הייתה ישיבת ממשלה בדגניה", הוסיף הנשיא, "לציון 100 שנים להתיישבות, וציינו שם את ההישגים שהגענו אליהם בסוף ה-100 שנים, לא בתחילתן. זה באמת מדהים כל העניין זה, אך אני חושב ששגיאה אחת נעשתה ע"י התנועה ההתיישבותית - התמקדה בייצור ולא עסקה בשיווק, על כן מי שנהנה מפירותיה, הם לא רק המגדלים, אלא אנשים שהלכו ומכרו את שיטותיה ואת פירותיה. אני לא רוצה לעסוק בשגיאות העבר, אבל כפי שאמרתי – אתם מוכרחים להיכנס לשיווק.
"ישראל הפכה לשם דבר בסין, אין שום דבר שמשגע את הסינים יותר מאשר החקלאות הישראלית. אני לא מכיר כל פרי וירק חדש, אבל פה הכול פורח, ופה פותח אגס חדש, ופה זן תפוח חדש ופה מתפטרים מהצורך להילחם במזיקים, אני יודע שיש כל הזמן פיתוחים של זנים חדשים, אבל גם החקלאות הישראלית עצמה הבינה שניים-שלושה דברים: שחקלאות זה גם תיירות, וכמעט כל משק חקלאי בישראל הופך להיות למושך תיירים. החקלאות הפך לענף יצוא מדהים, מכניס אורחים ומושך תיירים וזה לא הסוף - אתם עדיין באמצע. והיצרנים לא מקבלים את רוב התמורה, אין בזה צדק, והממשלה צריכה לתת את הדעת על כך". 
 
   
הנשיא קרא לנוכחים באולם ולחקלאים, להשקיע בפיתוח החקלאות הימית, שלדעתו תהפוך לספקית המזון העיקרית ב-20 השנים הבאות והיחידה שיכולה לתת מענה לגידול באוכלוסייה העולמית ולבעיית הרעב בעולם. "יותר קל לייצר ילדים מאשר לגדל מזון", אמר הנשיא פרס, "ואנחנו רואים כי בכל פעם כאשר רמת החיים עולה – הצורך בילודה יורד וכאן צריך להיזהר", אמר הנשיא. לדוגמא נתן הנשיא את האירופאים, שהצליחו לפתח כלכלה מדהימה, כידוע רמת הילודה באירופה ירדה ובמקום הצעירים שיעסקו בעבודה, הביאו עובדים זרים.
"רמת החיים עלתה, רמת הילודה ירדה. היות ואין ילדים, החליטו שיש להביא זרים. סגרו את הדלתות - פתחו את החלונות. האירופאים סברו שהזרים יהפכו עם הזמן דומים להם. מתברר שלזרים יש תכנית אחרת: שהאירופאים יהפכו להיות מה שהם"...
 
השר שמחון על החלטות הממשלה
שר החקלאות, שלום שמחון, פתח את דבריו בספרו על ישיבת הממשלה, שהתקיימה בקיבוץ דגניה, לכבוד 100 שנה לתנועה הקיבוצית, בה התקבלו מספר החלטות חשובות ביותר.
לדברי השר שמחון: "ההחלטה הראשונה שנתקבלה היא החלטה, לפיה הממשלה תשקיע כמיליארד שקל בשיקום תשתיות במושבים ובקיבוצים ברחבי מדינת ישראל. החלטה חשובה שניה שהתקבלה בישיבת הממשלה, זה להקים וועדה משולבת בין-משרדית ובין-ציבורית משותפת, שתעסוק בכל נושא סוגיית הקרקע ובהתאמת המציאות למה שקורה היום. הועדה תגיש את מסקנותיה בתוך חצי שנה, ועדה מאוד משמעותית שתעשה רפורמה תחום הפעילות הכלכלית בהתיישבות הקיבוצית והמושבית, ומעבר לכל הכותרות בעיתונים, בנושאי נדל"ן ובנייה, היא החלטה שמעבר לכל תמצא תשתית מתאימה לחקלאים שבתושבי המושבים.
 
שר החקלאות, שלום שמחון,
 "החלטות חשובות ביותר בישיבת הממשלה"
"כמו כן, החליטה הממשלה על הקצאה של 1000 נחלות חדשות בגליל ובנגב, שיוקצו לתושבים המעוניינים לעסוק בחקלאות. זו לא החלטה של מה בכך, החלטה מאוד חשובה, למעשה יש לנו כאן 1000 צעירים שישתתפו בשנים הבאות בחקלאות, בהשקעה כוללת של כ-300 מיליון שקל. אני חושב שיש כאן מתכון מאוד מיוחד לעורר את הישובים הכפריים בפריפריה, בהזרמת דם חדש למערכת, מדינת ישראל תשקיע 100 אלף שקלים על כל יוזמה שכזאת ואני מאוד מקווה שהיוזמה הזאת תצליח ותתפוש תאוצה בשנים הקרובות".
בנוסף בישר שר החקלאות, כי הממשלה אישרה את הקמת שוק סיטונאי חדש בצומת מסובים, בהשקעה של כ-160 מיליון שקל, ולדבריו: "פעם ראשונה יהיה למדינת ישראל שוק סיטונאי מודרני וחדש, כפי שמקובל בכל מדינות המערב. מדובר בשוק חדש ומודרני, כפי שקיים בפריז, במדריד, בכל מדינה מתקדמת באירופה ובעולם. אלה הן החלטות מאוד, מאוד חשובות ומשמעותיות, שיצרו התקדמות משמעותית לשנים הבאות".
השר שמחון הוסיף, כי "החקלאות הישראלית היא סיפור הצלחה, הנובע מיוזמה, חזון והתמדה, ושיתוף פעולה רב שנים בין משרד החקלאות, החקלאים, המחקר וההדרכה. הצלחותיהם של חקלאות ישראל הפכו לשם דבר ברחבי העולם, מדינות רבות משחרות לפתחנו, בבקשה לשתף פעולה בידע, בטכנולוגיה שפותחו בישראל. בדו"ח שהכין על ישראל ארגון ה-OECD זכו חקלאי ישראל למחמאות הגדולות ביותר מהארגון".
"בשני העשורים הבאים תמשיך החקלאות לבסס את תפקידה כספקית מזון, המבטיח אספקת מזון סדירה בפריפריה. לצד זה, ימשיכו ב-20 השנים הבאות, שתי כוונות שהסתמנו בשנה האחרונה: המעבר לחקלאות ממוכנת המצמצמת את התלות בידיים עובדות והמעבר לחקלאות בת קיימא - חקלאות ידידותית לסביבה. הצורך הדחוף לבצע באופן הדרגתי מעבר לחקלאות ממוכנת נולד מתוך הרצון להפסיק את אי הודאות, שהיא מנת חלקם של החקלאים, בכל הנוגע לידיים עובדות. בכך תבוא לקיצה הסתירה המהותית בחקלאות הישראלית: היותה, מצד אחד, מהמתקדמות בעולם ומצד שני, היותה תלוית עבודה ידנית, בהשוואה למדינות אחרות. התכנית תתמוך חקלאות חוסכת אדם בשנים 2015-2011 בתקציב של 250 מיליארד שקל.
"הבשורה השניה שתעגן את החקלאות בשני העשורים הבאים היא המעבר לחקלאות בת קיימא, הממלאת תפקיד מכריע בשמירת השטחים הפתוחים, הריאות הירוקות והקרקע, וממחזרת פסולת, בעיקר מי קולחין לטובת החקלאות, תוך שהיא תורמת תרומה משמעותית לסביבה", אמר השר שמחון.
 
וילן: חקלאות מתוחכמת, טכנולוגית ומוטת מו"פ
מלבד שמעון פרס, נשיא המדינה ושר החקלאות, שלום שמחון, השתתפו במושב הראשון אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, פרופ' צבי אקשטיין, משנה לנגיד בנק ישראל,
צבי אקשטיין, המישנה לנגיד בנק ישראל
 ח"כ פרופ' דניאל הרשקוביץ, שר המדע והטכנולוגיה וח"כ שלום שמחון, שר החקלאות ופיתוח הכפר. 
מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל וחבר הכנסת לשעבר, אבשלום (אבו) וילן, אמר בוועידה כי בתוך שלושה שבועות ירד מחיר העגבניות ויחזור לרמתו הרגילה בעונה זו. לדבריו: "ההתייקרות הייתה תוצאה של מכת חום ובינתיים החקלאים מיהרו לבצע שתילות חדשות ולכן בתוך שלושה שבועות יוצף השוק והעגבניות המחיר סביר והכול יחזור למקומו בשלום".
עוד בוועידה דחה וילן את קיטורי החקלאים, בנוגע למשבר בחקלאות ואמר, כמי שמייצג את החקלאים, כי הוא מעדיף להתמקד בעובדות ולא בדמעות: "בעבר היו כ-60,000 חקלאים בישראל והיום יש רק כ-14,000, אבל היבול של החקלאים היום הוא כפול - ובפחות מים, למרות שהממשלה לא עומדת בהתחייבויותיה, הן בנושא המים והן בנושא העובדים הזרים. החקלאות של היום מתוחכמת יותר, טכנולוגית ומוטת מחקר ופיתוח".
אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות החקלאים –
"לא הולכים עם מי שמקטר – הולכים עם החזקים"
במקביל לוועידה התקיים היום הפתוח השנתי של מו"פ צפון, בחוות המטעים שבעמק החולה אליו הגיעו כ-1500 מבקרים. במסגרת היום הפתוח התקיימו סיורים שבמהלכם הוצגה פעילות המחקר והפיתוח החקלאי במו"פ: שלל מינים וזנים של פירות הצפון, גידולים חדשים, סידורי פרחים מרהיבים.
בין המבקרים בתערוכה סייר הנשיא יחד עם שר החקלאות ושר המדע, שם קיבלו סקירה על המחקרים והפיתוחים החקלאיים החדשים וטעמו מזני הפטריות החדשות. נשיא המדינה אמר על התוצרת החקלאית החדשה, כי:"אני כבר לא מכיר את הפטרייה, התפוח והאגס הכול חדש עם צורה וטעם אחר. החקלאות הישראלית רק מתגברת ומשתבחת".
המושב השני של הועידה, התמקד בנושא: "התפתחות המחקר החקלאי בישראל - בשני העשורים הבאים", במסגרתו נערך פאנל, בנושא: כיווני המחקר, בהנחייתו שלחיים אלוש, עורך "משוב חקלאות".
בפאנל לקחו חלק פרופ' יקיר פלסנר, מרצה בכיר בפקולטה לחקלאות, פרופ' יובל אשדת, המדען הראשי של משרד החקלאות, אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ צפון, פרופ' יצחק שפיגל, מנהל מכון וולקני, אמנון עשת, מנכ"ל "זרעים גדרה" וצבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים. החוקר, פרופ' חיים רבינוביץ, נשא הרצאת סיום.
ועידת החקלאות בגליל, היא יוזמה של קבוצת משוב, מו"פ צפון והתאחדות חקלאי ישראל, במטרה להעלות את ענף החקלאות לסדר היום. חיים אלוש, מנכ"ל "קבוצת משוב" אמר בתום הועידה: בשנים הראשונות של המדינה תפסה החקלאות מקום מרכזי בכלכלה ובביטחון המדינה. לצערי, בשנים האחרונות חל שינוי בסדר העדיפות הלאומי כלפי ענף החקלאות. היום, הוכחנו מחדש את כי החקלאות הישראלית על המפה והיא הייתה ונשארה רלוונטית גם בעידן המודרני".

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית