מדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס מכון היצוא לביטחון המולדת ב-31/10

1.11.2010

 

תרגום חופשי מדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס מכון היצוא לביטחון המולדת, שנפתח היום באירוע חגיגי בנמל תל אביב בהשתתפות מאות אורחים מחו"ל ובהם שרי פנים, שרי ביטחון פנים מפקדי משטרות ונציגי חברות בינלאומיות בתחום הגנת המולדת.

 

"ביטחון המולדת יישאר אתגר עיקרי לעולם בשנים הבאות ויתכן גם בעשורים שיבואו. האופי המתוחכם של החברות שלנו בעלות טכנולוגיות מודרניות, תחכום מערכות מידע, חופש מידע וידע, שקיפות המערכת- יוצר מבנה מתוחכם ומורכב שחשוף לפעילויות טרור גם אמיתיות וגם וירטואליות.

 

9 שנים אחרי מתקפת הטרור בארה"ב (ה-11/9), החדשות הטובות הן שאין עוד חזרות על אירוע טרור שכזה ובעוצמה כזו, אבל הרעות הן שבן לאדן עדיין בחיים.  הטרור העולמי מנסה להשתלט על כל פינות העולם. המאבק בטרור העולמי איננו ריצת ספרינט אלא מרתון שימשך חצי דור או אפילו יותר. קיומן של מערכות טכנולוגיות מתוחכמות הפועלות בחברה חופשית, חשופות יותר לאיומי טרור עולמי ולכן, נדרש שיתוף פעולה גלובלי ומודיעיני, לצד צעדים כלכליים, מדיניים ודיפלומטיים כדי להכניע את הטרור העולמי. יחד עם זאת נדרשת מנהיגות פוליטית נחושה שלא נכנעת לטרור, ולא מאבדת מגע עם המטרה הסופית-הבסת הטרור על כל היבטיו. המאבק בטרור העולמי הוא אתגר עצום בשני תחומים רגישים במיוחד- מערך התעופה העולמי ותובלת מטענים יבשתית אך האיום המשמעותי ביותר הוא האיום האטומי-ביולוגי-כימי, עקב הימצאותם של מדענים זמינים בשוק החופשי. יש לזכור כי לא נתגבר על הטרור ללא טיפול בשורשים החברתיים - עוני, נחשלות, שחיתות, בערות והפליית נשים, ובלעדי טיפול בכל אלה, לא נצליח להתגבר על הטרור".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית