יש לי חלום על זכות השביתה, מכתב פומבי על הגז ליצחק תשובה, המאבק על מקומות העבודה בים וביבשה

16.9.2010

 

יש לי חלום על זכות השביתה, מכתב פומבי על הגז ליצחק תשובה, המאבק על מקומות העבודה בים וביבשה, וסליחה

 

שלום לכולכם,

 

"יש לי חלום. בחלומי הנוסעים שהגיעו לנתב"ג וגילו שטיסתם עוכבה מבררים על מה שובתים עובדי רשות שדות התעופה. הם מגלים שהסיבה היא שכל חסכונותיהם של העובדים לעת זיקנה עלולים להימחק משום שהם מעורבבים עם הכסף לתשלום פיצויים ליישובי הסביבה הנפגעים מרעש המטוסים. ואז, בחלומי, הם ניגשים לשובתים, לוחצים את ידם ומאחלים להם הצלחה בשביתה, וגם ניגשים אל מצלמות הטלוויזיה ובמקום לזעוק על העוול שנגרם להם, מסבירים למה השביתה מוצדקת. ואפילו מציינים שהם מוכנים לספוג את אי הנוחות כדי שאלף עובדים לא יישארו בלי פנסיה לעת זיקנה... מאוד קל לרחם על עובדי הקבלן ולהצטער על עוניים וניצולם, אבל דווקא כמי שרוב החוקים שלה נחקקו לטובת החלשים ביותר, אני יודעת כי אם יינטל הכוח מהעובדים המאורגנים, גם הם יהפכו לעובדי קבלן. אז בואו נוותר על החמלה והאהבה, ונדאג לכך שכל העובדים יהיו מאורגנים... ". זה קטע ממאמר שלי שהתפרסם השבוע בדה-מרקר כתשובה למאמר מקומם במיוחד של מירב ארלוזורוב נגד השובתים ונגד העובדים המאורגנים בכלל. אתם גם מוזמנים להיכנס לראיון שלי עם בן כספית ואראל סג"ל ברדיו ללא הפסקה. הם חושבים שהשביתה "פראית", אני כמובן לא, ונראה לי שבסוף הם קצת משתכנעים.

 

מכתב פומבי שלי ליצחק תשובה בעל השליטה בדלק אנרגיה: "... אני מתקשה להשתכנע מכך ש'ההתנגדות להעלאת תמלוגי הגז לא נובעת מתוך רצון להגדלת הרווח האישי שלי' וכי אתה עושה זאת כדי 'לשמור על חוסנה של המדינה למען הדורות הבאים'. ההבטחה שלך לחלק תרומות למשפחות במצוקה ולסטודנטים, אינה מעוררת שום סימפטיה, אלא להיפך. בלי טובות בבקשה... קבל עצת חינם: תודיע שאתה מכיר בכך שאוצרות הטבע שייכים לכל אזרחי ישראל, תכיר בכך שהחוק מיושן ואינו מיטיב עם המדינה ועם אזרחיה, ופתח מיד במשא ומתן ברוח טובה עם האוצר. זה יהיה יותר זול, יותר קצר, פחות מייסר, יותר משתלם ויותר צודק...". זה קטע מהמכתב שפרסמתי בתגובה לראיון עם תשובה בגלובס. למכתב המלא. ועוד מזירת המאבק לחלוקה צודקת של אוצרות הטבע: הופעה מצולמת שלי בכנס בנושא באוניברסיטת ת"א; ראיון אצל ירון דקל בהכל דיבורים ועל הדרך גם התכתשות קטנה עם ירון שמתעקש לקרוא לשביתה בנתב"ג "פראית" וראיון אצל גל גבאי ב"עושים סדר" בערוץ 2.

 

להציל את עובדי תעשיית הטקסטיל. בימים אלה אנחנו ותעשייני הטקסטיל מנהלים יחד מגעים אינטנסיביים עם האוצר ועם המשרד לביטחון פנים כדי להגיע לפתיחת המושב הקרוב של הכנסת עם הסכמה על חוק הטקסטיל הביטחוני שלי. זה חוק שאנחנו מקדמים בעמל רב כבר שלוש שנים, וכעת הוא ממש בישורת האחרונה. אם יעבור - יציל הרבה מקומות עבודה, ויחייב את הצבא, המשטרה והשב"ס - לרכוש את הטקסטיל שלהם אצלנו ולא בסין. החזיקו לנו אצבעות.

 

להציל את קציני הים. יש תמורה לריצה למרחקים ארוכים. בימים אלה מוחלף הצוות על המיכלית Mriner A בצוות ישראלי. תוצאה של מאבק ארוך שניהלנו בועדת הכספים יחד עם אבי לוי יו"ר איגוד קציני הים לפני שלוש שנים. כפינו על בז"ן בצו האינטרסים של המדינה, שלפחות על מיכלית אחת יהיה צוות ישראלי. אין ספק שזה סיפוק עצום להציל מקומות עבודה. לפרטים.

 

ראשונים בפערים. השבוע התפרסם מדד ג'יני לאי שוויון ומתברר באופן לא מפתיע שהפערים אצלנו התרחבו עוד יותר. הנתונים מדרדרים אותנו לתחתית הטבלה בפערים בין עניים לעשירים, תוצאה ישירה של רמיסת זכויותיהם ושחיקת שכרם של העובדים, היעדר כל רצון של הממשלה להתעמת עם בעלי שליטה ומנכ"לים עשירים, וחלוקה שערורייתית של משאבי המדינה. בקיצור, הדרך ארוכה היא, ויש הרבה עבודה.

 

חשבון נפש כלכלי-חברתי. בתוכנית של קרן נויבך אני מסכמת יחד עם עודד שחר ואורי יוגב את השנה בכלכלה. הגדלת פערים, פגיעה מתמשכת בעובדים ושחיקת מעמד הביניים, אבל גם שינוי השיח הציבורי לטובה והתאגדויות עובדים. כנסו לשמיעה.

 

האתר. אנחנו מודעים לתקלות הרבות שהיו השבוע באתר. ככה זה כשעובדים עם תוכנות חינמיות ומפעילים אתר כמעט בלי כסף... פועלים לסדר את זה.

 

ולקראת יום הכיפורים שבפתח, אני מבקשת סליחה מאלה מכם שלא קיבלו ממני את תשומת הלב הראויה. רבים מכם תומכים ומושיטים סיוע באופן שהוא פשוט מעורר השתאות, ולא תמיד אני מצליחה, ברמה האישית באחד על אחד, להודות לכם מספיק על כך.

 

צום קל לצמים,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית