שר החקלאות, שמחון: הקמת מרפאות לעיקור חתולי רחוב - תשתית לטיפול בבע"ח משוטטים

18.8.2010

 

שר החקלאות, שלום שמחון על הקמת מרפאות לעיקור חתולי רחוב:

 אנו מניחים תשתית לטיפול ארוך טווח בבעלי חיים משוטטים, במיוחד בחתולי הרחוב

 

17 רשויות מקומיות שהגישו בקשה במסגרת קול קורא יזכו בתמיכת משרדי החקלאות והאוצר - לשם הקמת מרפאות לעיקור וסירוס בעלי חיים משוטטים.

 

ההשקעה הממשלתית: 1 מיליון ₪

 

במסגרת המבצע לעיקור וסירוס חתולי רחוב עוקרו עד כה כ-11,000 חתולים.

 

הערים המובילות בביצוע: באר שבע, אילת ונצרת ועילית

 

17 רשויות מקומיות, אשר הגישו בקשה במסגרת קול קורא, יזכו בתמיכת משרדי החקלאות והאוצר, לשם הקמה, שיפוץ ואבזור של מרפאות וטרינריות, לעיקור וסירוס בעלי חיים משוטטים ולטיפול בהם. הרשויות שקיבלו התמיכה לאחר שעמדו בקריטריונים הן: באר שבע, באר טוביה, ק. טבעון, לוד, גליל תחתון, ערד, צפת, פתח תקווה, כרמיאל, אשקלון, שדרות, מודיעין, חיפה, מטה אשר (המרפאה תשרת גם את עכו ומשגב), איגוד ערים דן (המרפאה תשרת את כל 9 הרשויות הכלולות באיגוד).

 

משרדי החקלאות והאוצר הקצו 1 מיליון ₪ לשם הקמת המרפאות. הסכום המקסימאלי שיוקצה לכל רשות- 50 אלף ₪. מספר רשויות התאחדו ויפעילו מרפאה משותפת, גם עבור שכנותיהן.

 

התקציב מיועד להשתתפות במימון רכישת ציוד ואבזור של מרפאה וטרינרית, ובכלל זה שיפוץ והתאמת מבנה קיים לשימוש כמרפאה וטרינרית. המרפאה תשמש את הרשות המקומית לצורך ביצוע ניתוחי עיקור וסירוס של חתולי רחוב וכלבים מהכלבייה הרשותית, וכן תעניק טיפול רפואי לבעלי חיים משוטטים שנפצעו או נפגעו.

 

התכנית מתקיימת במסגרת המדיניות שמוביל משרד החקלאות לשיפור רווחתם של בעלי החיים ולצמצום התרבות בעלי חיים משוטטים בתחום הרשויות המקומיות, בין השאר כדי לתרום לשיפור איכות חייהם של התושבים ברשויות המקומיות.

 

שר החקלאות שלום שמחון אומר כי מטרת התמיכה לצמצם את הסבל הכרוך בחיי רחוב עבור בעלי חיים משוטטים מצד אחד, ומצד שני, להעניק לרשויות המקומיות אמצעים ותשתיות שישמשו, לאורך שנים, לצמצם את מספרם של בעלי החיים המשוטטים באותם מקומות, בהם ריבויים מהווה מפגע סביבתי או תברואתי. שמחון ציין כי המבצע הנוכחי מהווה המשך למבצע שהושק בשנה שעברה, לתמיכה ב-30 רשויות בהתמודדותן עם סוגיית צמצום התרבות חתולי הרחוב, באמצעות עיקור וסירוס. למבצע עידוד העיקור והסירוס הוקצו 3.24 מיליון ₪, כך שבשנים 2009- 2010 הקצתה הממשלה 4.24 מליון ₪ לטובת חתולי הרחוב.

 

במסגרת המבצע לעיקור חתולי רחוב שהושק לפני מספר חודשים עוקרו עד היום כ- 11,000 חתולי רחוב. הערים "השיאניות" הן באר שבע, בתחומה עוקרו תוך זמן קצר 2000 חתולי רחוב, אילת-בתחומה עוקרו 1175 חתולים, נצרת עילית-1000, עכו- 663 וכרמיאל- 521 חתולים. ד"ר נירית ציפורי מהמחלקה לצער בעלי חיים במשרד החקלאות הביעה שביעות רצון לנוכח ביצועי העיריות, המתקדמות בקצב מהיר מהצפי של המשרד. ד"ר דגנית בן דב, הממונה על צער בעלי חיים הביעה תקווה כי המבצע יהווה זריקת עידוד לרשויות המשתתפות להמשיך בפעילות העיקורים גם בשנים הבאות ויעודד רשויות נוספות להצטרף.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית