ח'כ שלי יחימוביץ: כמה מתנות חקיקה יפות לסיום מושב הכנסת, ואני כותבת ספר

26.7.2010

כמה מתנות חקיקה יפות לסיום מושב הכנסת, ואני כותבת ספר

 

שלום לכם חברות וחברים,

 

מתנה לסיום המושב. פריצת דרך בקידומו של חוק הטקסטיל הביטחוני שלי, שיציל מפעלי טקסטיל ויספק פרנסה להרבה מאוד עובדים - זו המתנה המשמחת שקיבלתי בסוף המושב. אחרי ארבע שנים (אסור להתייאש אף פעם!). בתום ישיבה מצומצמת שלי ושל יו"ר ועדת הכספים משה גפני (שעזר לי מאוד) עם צמרת האוצר - האוצר הסיר את הוטו שלו מעל החוק. עוד קודם פיצחנו את משרד הביטחון ואת המשרד לביטחון פנים. כעת החוק רץ קדימה לדיון לקריאה שניה ושלישית. הוא יחייב את כל המשרדים הביטחוניים לרכוש את הטקסטיל שלהם (מדים, אוהלים, הכל) - במפעלים ישראלים, לפני שהם רצים לספק עבודה לפועלים סינים בדולר ליום. למתעניינים בחוק, כנסו.

 

מתי יגיע האוטובוס? וממש בשעה האחרונה לפני שהכנסת ננעלה עבר בקריאה ראשונה עוד חוק שלי (עם יריב לוין מהליכוד ונחמן שי מקדימה) - הקמת מאגר מידע ארצי און ליין לכל סוגי התחבורה הציבורית, שילוט דיגיטלי בתחנות והרבה דברים טובים.

 

ולמה שמפעל שמנצל עובדים יקבל תמיכות מהממשלה? עוד הצעת חוק (עם חיים כץ מהליכוד, איציק וקנין מש"ס ואילן גילאון ממרצ) עברה בקריאה טרומית בדקה התשעים, אחרי שישראל ביתנו שמו לה רגל שוב ושוב: מענקי עידוד השקעות הון ומחקר ופיתוח יינתנו רק למפעלים שיתקיימו בהם כל חוקי העבודה (עד היום המענק הותנה רק בקיום חוק שכר מינימום).

 

עשרה חוקים שלי נכנסו לספר החוקים בכנסת הזאת, 27 מאז שאני ח"כית. חקיקה זה חשוב, אבל יש עשייה נרחבת ומשמעותית לא פחות שאינה חקיקה. מוזמנים לקרוא את הסיכום שהכין עמית, וגם את סיכומי התקשורת. 

 

הזכות להפגין. בועדת הפנים עלתה הצעה מסוכנת של הממשלה להגביל את חופש ההפגנה ולאסור הפגנות ומשמרות מחאה מול בתים פרטיים. זה אומר חסינות ומיגון של אנשים חזקים מפני מחאה, ופגיעה בחופש ההפגנה. בשילוב ידיים של ח"כים דמוקרטים, ימין שמאל ומה שביניהם - הצלחנו למנוע מההצעה לעבור.

 

הרופא הרוס מעייפות. ב"עושים סדר" בערוץ 2 אני משתתפת בסדרת ראיונות ומביאה איתי בכל פעם עובד אחר שעוסק במקצוע "נחשב", או כזה שמועסקים בו אנשים משכילים ובני מעמד ביניים. המשותף לכולם הוא ניצול מחפיר והיעדר ביטחון כלכלי ותעסוקתי, בקיצור, עבדים חדשים. מוזמנים לצפות בראיון הראשון בסדרה - יחד עם ד"ר ליאור פרל, רופא מתמחה שמנסה לאגד את חבריו כדי שלא יצטרכו לעבוד במשמרות של 30 שעות ויותר ויוכלו לישון קצת.

 

במקור ראשון, עיתון הימין, אני מתראיינת למיכאל טוכפלד, ראיון ארוך ומקיף.

 

על חלוקה צודקת של רווחי הגז, בגל"צ אצל רינו צרור, עונה למנכ"ל של תשובה גדעון תדמור.

 

ובחזרה לכישוריי הקודמים: מתראיינת, כמראיינת בעבר ומרואיינת בהווה, יחד עם אילנה דיין אצל קרן נויבך - על מאמר של מארק טוויין שנכתב לפני כ-120 שנה ונחשף רק עכשיו - על רשעותם של מראיינים.

 

בפגרה אכתוב ספר. אנחנו נכנסים ל"פגרה" (שתמיד בסוף אנחנו עובדים בה הכי קשה...). אני אקדיש חלק גדול מהזמן לכתיבת ספר על סוציאל דמוקרטיה כאן ועכשיו. לא להיבהל, זה הולך להיות ספר קריא וקומוניקטיבי לגמרי, ואני מקווה שיהיה מעין מצע שיאיר את הדרך שלנו ואיך היא מתקשרת לכל תחומי החיים. הספר יצא בהוצאת עם עובד, ואני כותבת אותו כי אני מרגישה שיש צורך אמיתי להסביר את הנרטיב האידיאולוגי העומד מאחורי הפרטים שמרכיבים את הפעילות שלי. השם הזמני של הספר: "ספר בשקל, עוף בשקל, עובד בשקל".

 

שבת שלום,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית