מדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בטקס סיום קורס קצינים, בבה"ד 1 ב-30/6

1.7.2010

 

להלן דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בטקס סיום קורס קצינים, בבה"ד 1 ב-30/6:

 

"הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, מפקד זרוע היבשה, אלוף סמי תורג'מן, קציני החיל הראשיים, מפקד בה"ד 1, בני משפחה וחברים ואחרונים חביבים בוגרים ובוגרות יקרים,

 

היום אתם מסיימים פרק ארוך ומשמעותי בהכשרה שלכם, ופונים לדרכיכם אל פיקוד השדה של צה"ל. כאן באכסניה המצוינת הזו, בה"ד 1, רכשתם כלים, ינקתם תורה ועוצבתם כמפקדים בצבא ההגנה לישראל. מפקד הוא תואר מחייב מאוד, מקצועית ומוסרית, ואנו מצפים כי תישאו אותו בגאון.

 

הערב מתבוננות בכם עדיין עיני ההורים ובני המשפחה, עיניהם מביעות אושר, סיפוק וגאווה. עוד מעט, יתחלפו עיני הוריכם בעיניהם של חיילכם. הם יצפו כי תובילו אותם בעיניים פקוחות, בקור רוח, גם במצבי קיצון ובתנאי אי-וודאות, ביד בוטחת ובשכל ישר בביצוע המשימות הקשות, המפרכות והתובעניות ביותר; באימונים, בתעסוקה המבצעית ובלחימה. אתם אכן עמוד האש ההולך לפני המחנה.

 

מפקדים צעירים, יחד עם עיני חיילכם הנעוצות בגבכם, נושאת עיניה אליכם מדינת ישראל כולה, החברה שמתוכה גדלתם, צמחתם, בגרתם, ועל שלומה, ביטחונה ועצמאותה אתם מופקדים.

 

כוחה וכושר הרתעתה של ישראל, נשענים ומתבססים על עוצמתו של צה"ל, ואתם מרכיב מרכזי בעוצמה הזו. בחלוף 62 שנות עצמאות ומאבק מתמשך, מדינת ישראל חזקה, מרתיעה ובוטחת בעצמה. מעמדה זו, מושיטה מדינת ישראל יד של שלום לכל שכנינו, ובה בעת, אוחזת בנשק היד השנייה, מוכנה ונכונה לכל אתגר שיוצב בפנינו מקרוב או מרחוק.

 

הורים ובני משפחה יקרים, החבורה שניצבת כאן על מגרש המסדרים מייצגת את מיטב הנוער, העילית שבחברה הישראלית. מן העיר והכפר, מהדרום והצפון, בנים ובנות, עדות חיה לשוויון ההזדמנויות בצה"ל, דתיים וחילוניים, יהודים בני הארץ, עולים, בני דתות אחרות, וביניהם אוסמה מרזוק מאבו סנאן, שמסיים את הקורס בצורה מרשימה כחניך למופת, שוב, כל הכבוד, אוסמה. במעשיו הוא מעמיק את המחויבות ואת ברית הדם בינינו לבין העדה הדרוזית.

 

הורים ומשפחות יקרים, את החינוך, וחשוב מכך, את המוטיבציה והערכים שאבו הבוגרים מכם, מהבית. בלעדיכם לא היה המעמד המרגש הזה אפשרי, וכשר הביטחון של מדינתנו, אני רוצה לומר לכולכם תודה מכל הלב, תודה. תודה והערכה גם לסגל הפיקוד וההדרכה, חבורה מצוינת ומנוסה של מפקדים, שעשתה את עבודתה במקצועיות ומתוך תחושת שליחות, תודה גם לכם.

 

לפני ימים ספורים מלאו ארבע שנים להחזקתו של גלעד שליט בידי החמאס. כמי ששלחו למשימה, יש לנו חובה מוסרית עליונה להחזירו הביתה. כשר הביטחון, אני מבטיחכם כי נעשה כל מה שראוי ואפשרי כדי שגלעד ישוב הביתה במהרה.

 

ולפני סיום, הרשו לי עצה אישית לבוגרים- כמי שעשה את מרבית שנותיו במדים, הכינו היטב ומראש את משימותיכם. שלבו בהכנתן יסודיות, העזה ויצירתיות. דעו, כי ברוב המקרים מה שעלול להשתבש אכן ישתבש, ורק מה שזרעתם והכנתם מראש יעמוד לרשותכם בשעת מבחן כדי להתגבר ולנצח, למרות השיבושים.

 

מודיעין ומבצעים מושלמים יש רק בעולם מושלם, ועולם כזה אינו קיים במציאות. אנחנו כולנו, החברה אשר שולחת אתכם, המפקדים הצעירים, לקשים שבמבחנים, חייבת להבין את גודל האתגר והקשיים ולהעניק לכם גיבוי מלא, יד מחבקת וגיבוי בשובכם ממבצעים או משדות הקרב. זהו התנאי ההכרחי לכך שגם בעתיד יימצאו לנו בין טובי הצעירים בישראל אלה שיבחרו לשרת, לפקד ולהוביל בחוד החנית של צה"ל מול כל סוג של מבחן. לכו בכוחכם זה, המשיכו להעיז, המשיכו לחלום וההישגים בוא יבואו. אנו גאים ובוטחים בכל אחד ואחד מכם. עלו והצליחו!"

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית