מדברי שר הביטחון, ברק, בטקס האזכרה לחללי מלחמת לבנון השניה, בהר הרצל ב-28/6

30.6.2010

להלן דברי שר הביטחון, אהוד ברק,

בטקס האזכרה לחללי מלחמת לבנון השנייה,

שנערך ב-28.6.10, בהר הרצל, ירושלים

 

"הראשון לציון, הרב שלמה עמר, סגנית יושב ראש הכנסת חברת הכנסת רוחמה אברהם-בלילא, יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הרמטכ"ל רא"ל גבי אשכנזי, יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן-שם, הורים אלמנות, בנים ובנות, אחים ואחיות, רעים לנשק, מכובדי כולם.

 

זו השנה השלישית בה נאספים אנו, כאן בהר הקדוש הזה, על מנת להתייחד עם זכרם של מאה עשרים ואחד לוחמים, חללי מלחמת לבנון השנייה. נזכור גם את 44 האזרחים אשר קיפחו חייהם במלחמה.

 

משפחות יקרות, יודעים אנו כי מילים אין ביכולתן להתחיל ולתאר את גודל הפער והתהום שנפערה בנפשכן, עם מותו של אהוב. כל אחד מיקירכם שנפל הוא בבחינת עולם ומלואו, עולם של תקוות, חלומות ושאיפות, שטרם הספיק לממש. כל שנותר הוא זיכרון עצוב וכאב שאין לו מרפא.

 

בכולנו מפעמת תחושה עמוקה של הזדהות, קרבה ואהבת אחים, אליכם, בני המשפחות, וכחברה אנו מכירים בחוב המוסרי העצום לזכרם ולמורשתם של הנופלים. חובתנו העליונה הנה לכונן כאן בארץ חברת מופת כדי להבטיח שנהיה ראויים לקורבנם ולכאבכם.

 

מדינת ישראל קמה מתוך מציאות של מאבק דמים עיקש ומלחמת קיום, מלחמה המלווה אותנו מרגע החלטת האו"ם על הכוונה להקים מדינה ועד עצם היום הזה.

 

את הישגיה של המדינה והצלחותיה חבים אנו לאלו שנטלו את גורל העם כולו בידיהם ומסרו את נפשם במאבק על ריבונותנו וזכותנו לחיות חיים של חירות בארץ הזו. בניכם, משפחות יקרות, הם המובחרים והטובים ביותר שידע העם היהודי לדורותיו.

 

כיום, בחלוף 62 שנות מאבק ועצמאות מדינת ישראל, המדינה חזקה ובטוחה. ישראל פועלת במציאות מורכבת ובאזור קשה, על פי קוד מוסרי וערכי מהגבוהים ביותר בקרב העמים וברוח מסורת אבותינו. עוצמתנו הביטחונית אינה ניתנת לערעור והיא המרתיעה כל אויב מרחוק ומקרוב. מעמדה זו של ביטחון עצמי, ידנו מושטת לשלום, לכל שכנינו.

 

במלחמת לבנון השנייה נתגלו, לצד גבורת הלוחמים, גם קשיים וליקויים רבים בכשירות, במוכנות וגם בדרך הפעלת הכוח. עוז רוחם, אומץ ליבם וגבורתם של הלוחמים, נחישותם ודבקותם במטרה צודקת - הגנה על יישובי הצפון ומדינת ישראל, הנחיתה מכה קשה על אויבינו, שנוכחו עד מהרה כי לוחמי צה"ל הניצבים מולם הם רשת חסונה של "קורי פלדה". בכל מפגש קרבות עם החיזבאללה ידם של לוחמי צה"ל הייתה על העליונה.

 

השבוע מלאו גם ארבע שנים להחזקתו של גלעד בידי החמאס. כמפקדיו יש לנו חובה מוסרית לעשות כל שראוי ואפשרי על מנת להשיבו הביתה. אני מבטיחכם כי אנו פועלים ברוח זו.

 

בשעה הזו נרכין ראש, נצדיע לנופלים, נחבק בחום אתכם, בני המשפחות השכולות, ונישא תפילה כי במהרה יתקיים בנו הכתוב: "לא יישא גוי אל גוי חרב, ולא ידעו עוד מלחמה".

 

יהי זכרם של הנופלים ברוך".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית