שר התמ'ת בן אליעזר: עכשיו זה רשמי: ישראל היא נשיאת יוריקה - תכנית המחקר והפיתוח הגדולה בעולם

27.6.2010

 

עכשיו זה רשמי: ישראל היא נשיאת יוריקה - תכנית המחקר והפיתוח הגדולה בעולם

 

בטקס בברלין קיבל השר בן אליעזר את פעמון הנשיאות' ואמר: ישראל ויוריקה הן מטבען בנות ברית; נתיבה הלאומי של מדינת ישראל מבוסס על שאיפתה והיותה "תרבות של חדשנות". במצב של קשרי מסחר מוגבלים עם שכנותיה, יחד עם הצורך להתמודד עם מחסור במשאבים טבעיים, ישראל בנתה כלכלה הנשענת בכל הרמות של החברה על קדמת הידע

 

בטקס מרשים שנערך ב-25/6 בברלין, קיבל שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר את "פטיש הנשיאות" של יוריקה, ובכך התמנתה ישראל לנשיאת יוריקה - תכנית המחקר והפיתוח התעשייתי המובילה באירופה והגדולה מסוגה בעולם. נשיא יוריקה בשנה הקרובה יהיה המדען הראשי בתמ"ת, ד"ר אלי אופר. בטקס הוצג סרטון המפאר את התעשייה הישראלית, והשתתפו בו שרים אנשי מחקר ופיתוח, מדענים ואנשי ממשל.

 

תוכנית יוריקה היא תוכנית המו"פ התעשייתי המובילה באירופה והגדולה מסוגה בעולם. זוהי יוזמה בין ממשלתית, הפועלת מאז 1985, אליה הצטרפה גם נציבות האיחוד האירופי.

 

ישראל חברה בארגון משנת 2000, וב-2007 נבחרה לכהן כנשיאת יוריקה במשך שנה, שתחל ביולי 2010 ותסתיים ביוני 2011, בה היא תנהיג את הארגון. עם קבלת הנשיאות, ישראל תהיה המדינה הלא אירופית הראשונה שמכהנת כנשיאת התכנית.

 

יש לציין כי חברות ישראליות לוקחות חלק ביותר מ-10% מהפרויקטים של יוריקה, הרבה מעבר לגודלו היחסי של המשק הישראלי .

 

השר בן אליעזר פתח את נאומו בברכות לנשיאות היוצאת הגרמנית, "על האירוח היפה בברלין היפהפייה, כדי לחגוג את סיומה המוצלח של הנשיאות הגרמנית ביוריקה ואת תחילתה של נשיאות ישראל.

 

"זה כבוד גדול עבור ישראל לקבל על עצמנו את הנהגת ארגון יוריקה, במיוחד בזמן חגיגות חצי היובל להקמתו. זה גם אתגר גדול. ישראל, ארץ של יצירתיות וחדשנות, מסוגלת בהחלט לעמוד במשימה זו, עם התמיכה של הרשת המכובדת של יוריקה.

 

"מאז ייסודה בשנת 1985, המדינות המייסדות ביוריקה חשו צורך ליצור מכשיר חדש שביכולתו להקל על זרימת ידע מתוך התובנות של ארגון יוריקה, אל המחקר הבסיסי ועד לפיתוח טכנולוגיה ומוצרים שימושיים לתועלת האנשים ולהנעת צמיחה כלכלית.

 

"אנו יכולים לומר היום, ביתרון של מבט לאחור, כי היוזמה של יוריקה להשגת האתגר של החדשנות הופעלה ב 5 ממדים מרכזיים: יצירת חדשנות, קידום החדשנות בתחומי המדע וקידום העברת טכנולוגיה, תמיכה בחדשנות במו"פ תעשייתי, מינוף החדשנות לצמיחה כלכלית ועידוד חדשנות באמצעות שיתוף פעולה בינלאומי. בהתרחבותה מ -17 מדינות חברות ל- 25 מדינות חברות ולבסוף 38 מדינות חברות, צפתה יוריקה תמיד את הצמיחה של אירופה ופעלה ליצירת תרבות משותפת של מדע וטכנולוגיה ושפה משותפת ליצירת חדשנות.

 

לדעתי, ישראל ויוריקה הן מטבען בנות ברית, הרי נתיבה הלאומי של מדינת ישראל מבוסס על שאיפתה והיותה "תרבות של חדשנות". במצב של קשרי מסחר מוגבלים עם שכנותיה, יחד עם הצורך להתמודד עם מחסור במשאבים טבעיים, ישראל בנתה כלכלה הנשענת בכל הרמות של החברה על קדמת הידע. קידמנו תוכניות מקוריות, ציבוריות ופרטיות לתמיכה אינטראקטיבית בחינוך, מחקר, חדשנות תעשייתית וצמיחה כלכלית. היכולת של ישראל להסתגל לדרישות המשתנות תמידית, והשחיזה את מיומנות החדשנות של אזרחיה.

 

"בשנות 90 המוקדמות, כתגובה לאתגרים הפיננסיים של הגלובליזציה, ישראל הצליחה להתאים את המבנה הכלכלי שלה ולבצע מעבר למשק מונחה היי-טק תחרותי הפתוח לשיתופי פעולה בינלאומיים.

 

"אני גאה לזכות בכבוד שלשכת המדען הראשי במשרד התעשייה המסחר והתעסוקה, והזרוע הבינלאומית של לשכת המדען הראשי- מתימו"פ - מרכז התעשייה הישראלי למחקר ופיתוח, מילאו תפקיד בולט וחשוב בתהליך הזה.

 

אנו להוטים לשתף את השותפים והחברים ביוריקה בניסיון ובמומחיות של ישראל, הניזונה ממסורת של למידה וחקירה לצורך קידום שרשרת הערך של החדשנות. ביחד נצליח ללא ספק להבטיח כי יוריקה תישאר תוכנית המפתח עבור מרחב המחקר האירופי ועבור התעשיות האירופאיות.

 

אנו מאמינים כי נשיאות יוריקה בשנת ה-25 של תוכנית גדולה זו, מציגה אומנם אתגר קשה - אך מלהיב. המורשת שאנו מקבלים תדרוש מאמץ עצום, ההישגים יוצאי הדופן של יו"ר הנשיאות הקודמים, ונציין בהערכה מיוחדת את עבודתה של גרמניה, מעניקה לנו מבנה דינמי, ארגון חזק ופרספקטיבות בינלאומיות מבטיחות. עם העמדת המיומנויות שלנו לטובת יוריקה נעשה כמיטב יכולתנו כדי להבטיח את ההמשכיות של המאמצים שהושקעו בעבר.

 

"בזמנים אלו של משבר כלכלי ופיננסי כאשר אנו מבצעים את הצעדים הראשונים להתאוששות והתחדשות, חדשנות, ומכאן יוריקה, יכולה בצדק להיחשב כדרך המלך לצמיחה חדשה ובר-קיימא.

 

"חדשנות אינה מוגבלת למגזרים טכנולוגיים או לקבוצות חברתיות מסוימות. החדשנות היום נפרשת על מגזרים רבים ומבצעת תפקיד חברתי ייחודי. לכן, הנשיאות הישראלית תפעל לתת מענה לאתגרים הגלובליים הראשיים, באמצעות עיצוב מכשירים לגיוס משותף של המאמצים הלאומיים והאירופיים על מנת להגביר חדשנות בתחומים של אינטרסים טכנולוגיים וחברתיים מרכזיים כגון מים, קלינטק, אנרגיה, טכנולוגיות אבטחה וכן הלאה.

 

"יתרה מזאת, היו"ר הישראלי יקדיש מאמצים כדי לפתח כלים פיננסיים חדשניים, ליישום גידול בהעמדת שירותים עבור התעשייה, ועל התאמת כלים נוספים עבור יוריקה וטיפוח שיתופי הפעולה הבינלאומיים. בעשותם כך, נוכל לשמר ולשפר את היכולת של יוריקה ומערכת החדשנות האירופית כולה לקדם את הצמיחה הכלכלית והשגשוג, יחד עם מקום בולט יותר לאירופה בשוק שנהיה גלובלי ותחרותי יותר ויותר.

 

"אני, וכל עמיתי בישראל, מצפים לעבוד איתכם בשיתוף פעולה להבטחת הצלחתה של הנשיאות שלנו, וחשוב יותר כדי לשפר את ההצלחה של הרשת. אני מקווה לראות את כולם בישראל בעתיד הקרוב".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית