עיקרי דברי שר הביטחון, ברק, בכנס האינטרנציונל הסוציאליסטי, בבניין האו"ם, 21.6.10

24.6.2010

להלן עיקרי דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס האינטרנציונל הסוציאליסטי, בבניין האו"ם, 21.6.10:

 

"איראן, החברה באומות המאוחדות, לא מסתירה את שאיפותיה הגרעיניות, ולא את כוונותיה המוצהרות למחוק את ישראל מהמפה. העולם צריך להתאחד כדי לשים קץ למדיניות התוקפנית של איראן. הסנקציות שהוטלו על איראן ע"י מועצת הביטחון של האו"ם, הם צעד ראשון בדרך הנכונה".

 

"...בשבועות האחרונים רצועת עזה היא שוב במוקד תשומת הלב הבינלאומית. כולנו חייבים לזכור כי לפני שבע שנים, במחווה שנועדה לאותת לפלסטינים שאנחנו רציניים ובכוונתנו לסיים את הכיבוש, ממשלת ישראל נסוגה לחלוטין מעזה, פינתה את כל ההתנחלויות ואת כל התושבים משם. עשינו זאת מתוך תקווה שהדבר יביא שקט לגבול הדרומי שלנו, וישפר את היחסים שלנו עם שכנינו.

 

יש לזכור כי החמאס השתלט על רצועת עזה בהפיכה עקובה מדם בשנת 2007, ושורד מאז בשל תמיכה צבאית וכספית של איראן. מאז, החמאס ברצועת עזה הגדיל את הכוח הצבאי שלו והצליח לאגור אלפי טילים ורקטות, כ-3000 מתוכם כבר שוגרו לישראל.

 

עבור ישראל, עזה כיום היא בסיס צבאי איראני, הממוקם 3 ק"מ מן העיר הישראלית הקרובה, ו-60 ק"מ מתל אביב. החמאס שולט בעזה ביד קשה, ומדכא באכזריות את יריביו הפוליטיים.

 

המשטים שנערכו בשבועות האחרונים שנועדו "לשבור את המצור", הם למעשה פרובוקציה, שכן אין משבר הומניטארי בעזה. ישראל מספקת מדי יום, בנוסף לחשמל ולמים, כ-150 משאיות עמוסות בציוד, לא רק עם סחורות הומניטאריות. על כן קבוצות בינלאומיות וארגונים המעוניינים לשלוח סיוע נוסף, מוזמנים לעשות זאת דרך נמל אשדוד, אשר לפי ההסכם עם הפלסטינים, משמש גם לצרכים של עזה. ישראל לא יכולה ולא תאפשר מעבר חופשי של אוניות הנושאת חימוש אל חופי עזה.

 

כל עוד ארגון טרור שולט בעזה, לא ישראל ולא מצרים תאפשר את כניסתם של משלוחים אלו. לישראל יש את הזכות ואת החובה להגן על עצמה, ואת זה היא עושה במסגרת החוק הבינלאומי ובמסגרת המשפט ההומניטארי של הגינות אנושית בסיסית. בהזדמנות זו אני פונה לכל אחד מכם החברים לפעול לשחרורו של החייל החטוף שלנו, גלעד שליט, אשר מוחזק כבר במשך ארבע שנים כאסיר וכבן ערובה בידי החמאס. ארבע שנים ארוכות שבמהלכן הוא לא זוכה לזכויות משפטיות בסיסיות כמו ביקור הצלב האדום.

 

חידוש תהליך השלום הוא קריטי בשלב זה והוא צריך להגיע כמה שיותר מהר למשא ומתן ישיר הכולל את כל סוגיות הליבה. ביסוסה של המדינה הפלסטינית לצד מדינת ישראל היא הדרך היחידה להבטיח את המשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. אני אומר את זה בקול רם וברור. אני מאמין כי יש לקבוע גבול בתוך ארץ ישראל שיקבע על פי שיקולים ביטחוניים ודמוגרפיים, כאשר בצד האחד שלו תהיה מדינת ישראל עם רוב יהודי מוצק לדורות ובצד השני שלו תהיה מדינה פלסטינאית מפורזת עם חיות כלכלית ופוליטית. בהסדר זה גושי היישובים הגדולים יישארו בתחומי ישראל ועניין הפליטים צריך להתיישב במדינה הפלסטינאית.

 

אנו קוראים להנהגה הפלסטינית להצטרף אלינו במאמץ הזה כדי להגיע למשא ומתן ישיר ללא תנאים מוקדמים. אני סומך על ההנהגה הפלסטינית שבראשה הנשיא אבו מאזן וראש הממשלה פיאד, ומאמין שהם יעשו בחירה אסטרטגית לשלום עם ישראל. המשא ומתן הוא הכלי הטוב ביותר כדי להבטיח את עתידנו, היעדר הדיאלוג בינינו יכול להביא להסלמה.

 

מכאן אני קורא להנהגה הפלסטינית לחדש את המשא ומתן הישיר והאמיץ. כולנו רוצים שלום, צריך למצוא דרך, לאחר שנים כה רבות, כדי להשיג אותו. גורלם של הדורות הבאים של ילדינו, תלוי בנכונות שלנו לשלום".

 

"....המו"מ עם סוריה הוא מטרה שעלינו לשאוף אליה. יש היום הזדמנות מדינית עם סוריה, אך גם שם יש צורך להשקיע מאמצים כדי להתגבר על חוסר האמון. אני מאמין שזה אפשרי.

 

השלום בין ישראל לסוריה והוצאת סוריה מהציר הרדיקלי של איראן, החיזבאללה והחמאס, ישנה את המצב הגיאופוליטי ויביא תועלת לאזור כולו".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית