דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בפורום ועדת מל"ח עליונה (משק לשעת חירום) מה-5/10 בקריה, תל אביב

26.5.2010

דברי שר הביטחון, אהוד ברק, מפורום ועדת מל"ח עליונה (משק לשעת חירום) שהתקיימה ב-25/05/10 בקריה, תל אביב

 

"קודם כל אנחנו פועלים לכך שלא תהיינה מלחמות, אין שום הכרח שהרקטות האלה תנחתנה פה. אנחנו פועלים לכך שלא תנחתנה.

 

התרגיל לא יתקיים מפני שאנחנו חושבים שמשהו אמור או צריך לקרות בקרוב, אנחנו עושים את זה מכוח חובתנו להתכונן, כפי שכבר ציינתי, מדובר בתרגיל רביעי.

 

הפורום שיושב כאן מייצג בפועל את משרדי הממשלה כולם, הוא פורום חשוב מאד גם לתרגיל, וגם למציאות שאליה אנחנו מתכוננים.

 

הפעילות של משרדי הממשלה ויתר הגופים צריכה לתמוך גם במאמץ הצבאי וגם במאמץ האזרחי ואת הצורך לקיים חיים בתוך הקשיים שמצב לחימה יכול לכונן ולפעול בצורה נכונה גם במערכת האזרחית.

 

המערכת שלנו כוללת בין היתר את הקמת רשות החירום הלאומית (רח"ל) ואכן זה הביא לקפיצה משמעותית ברמת המוכנות של המערכת כולה לאפשרות של כניסה ללחימה. ועדת המשק העליונה, מל"ח, צפויה לעבור גם כן בעתיד הקרוב בחינה וארגון מחדש כדי להתאים אותה בכלל בגבולות הגזרה עם הפעילות של העורף ולהיערך בצורה נכונה להתמודדות עם כלל המשימות בעת לחימה. התרגיל מתקיים במשך כל השבוע ומטרתו להביא לשיפור במוכנות של כל המערכות במדינת ישראל, ואפשרות של לחימה רחבה שתכלול גם התמודדות בעורף.

 

ביקרתי הבוקר במסגרת התרגיל בחמ"ל של עיריית ת"א ולידו החמ"ל של מחוז דן, של פיקוד העורף, ואני מוכרח להודות שמול מה שאני מכיר משנים קודמות אי אפשר לטעות בהתקדמות העקבית והשיטתית בהערכות.

 

ת"א בהחלט ערוכה כהלכה, ומחוז דן נמצא במוכנות טובה. יחד עם זה יש תמיד הרבה מה לשפר ואנחנו רושמים במהלך כל התרגיל הערות, לקחים, ודברים שצריך להמשיך לפעול בהם. התרגיל הזה לא עומד לבד, הוא חלק מרצף של תרגילים ופעילויות שקורים בתוך צה"ל, בפיקוד העורף,

 

במערכות האזרחיות, ברשויות המקומיות, בסופו של דבר ראשי הרשויות הם לבנת היסוד ביכולת העמידה של העורף, ובכל אחת מהרשויות במדינה היום מתקיימת פעילות שתכליתה להגביר את המוכנות. שילוב כל הזרועות ונוכחות כל הגופים סביב שולחן אחד, הם חלק ממה שאנחנו מתכוונים לעשות כדי באמת להטמיע לקחים גם ממלחמת לבנון השנייה, שמצאה אותנו לא מוכנים כהלכה בעורף. יש הרבה מאד לקחים מאז למעשה, אלה לקחים שחלקם מתחילים להתגבש עוד מאז מלחמת המפרץ הראשונה ובכל התחומים האלה מוטלת עלינו האחריות להתכונן ולשפר כל הזמן ואת זה אנחנו אכן עושים.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית