התייחסות שר התמ"ת בן אליעזר לניסיונות סלאם פיאד למנוע כניסת ישראל כחברה ה-OECD

10.5.2010

 

שר התמ"ת, בנימין (פואד) בן אליעזר, התייחס לניסיונות

של ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד,

למנוע את כניסתה של ישראל כחברה בארגון ה-OECD

 

"ניסיונותיו של פיאד הם חמורים ביותר, וחמורים שבעתיים בימים בהם ישראל רוצה לפתוח בשיחות קירבה כדי להגיע להסכם ולפיוס בין העמים. אסור לנו להכניס פוליטיזציה לתוך ארגונים העוסקים בכלכלה ובסחר. הניסיונות האלו של הרשות הפלסטינית, יחד עם הקריאות להחרים מוצרים מהתנחלויות ויחד עם האיסור על פלסטינים לעבוד במפעלים הממוקמים בהתנחלויות – פוגעים קודם כל באלפי הפלסטינים שעובדים ובמקור הפרנסה שלהם. זוהי לא הדרך להגיע לפיוס בין העמים".

 

בן אליעזר הזכיר את העובדה כי ישראל בעצמה לא התנגדה רק לפני מספר ימים לצירופה של סוריה כחברה בארגון הסחר העולמי (ה-WTO) בדיוק בגלל שאסור להכניס פוליטיקה לתוך ארגוני סחר. לדבריו, הכנסת שיקולים פוליטיים לארגונים כאלו, יכולה להוות בסופו של דבר "חרב פיפיות" נגד ישראל. הוא בירך על המאמצים שעושה "ידידתנו ארה"ב" למען כניסתנו לארגון, והזכיר כי המאמצים של האמריקאים נעשים גם בזכות הסכם הקניין הרוחני אותו השגנו בדיונים ארוכים של מנכ"ל המשרד שרון קדמי ומינהל סחר במשרד התמ"ת מולם".

 

"חזרתי מביקור בבריסל למפגשים עם הנציבים החדשים של האיחוד האירופי, שחלק ממדינותיהם צפויות להצביע מחר על צירופה של ישראל כחברה בארגון ה-OECD. ביקשתי מהם באופן חד וברור- אל תתנו לשיקולים פוליטיים להיכנס פנימה למכלול השיקולים. אני לא רוצה לצאת בהצהרות טרם זמנן, אך בהחלט ניתן לקוות שישראל תהיה מחר באופן רשמי מדינה שתזומן ל-OECD". השר בן אליעזר צפוי לנסוע למשלחת שרים ברשות רה"מ לפריז, עם קבלת ישראל כחברה בארגון.

 

בעניין החשיבות בהצטרפותה של ישראל לארגון, אמר השר בן אליעזר כי "כניסה ל-OECD מסמלת את מעברה של ישראל כמדינה מפותחת בשורה ראשונה של המדינות המערביות המתקדמות. ההצטרפות תביא עמה נהלים וסטנדרטים בינ"ל מתקדמים שיוטמעו בשדרות הציבוריות בישראל". לדבריו, ישראל תוכל לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות הכלכליות של חבר המדינות המפותחות ולכן זוהי "תעודת כבוד לכלכלתה של מדינת ישראל".

 

משרד התמ"ת הוביל 6 מהוועדות שדנו בצירופה של ישראל לארגון.

 

לצד זאת, בירך השר בן אליעזר על חידוש שיחות הקרבה בין ישראל לרש"פ. "אני מקווה ששני הצדדים, הן ישראל והן הפלסטינים יעשו הכול על מנת שלא לעכב את השיחות. הזמן פועל לרעת שני הצדדים. מכיוון שהבעיה במזרח התיכון היא לא הפלסטינים ולא אנחנו, אלא הגרעין האיראני, אנחנו חייבים לחתור להידברות כמה שיותר מהר ולא למצוא סיבות לעכב את המו"מ.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית