ח"כ יחימוביץ: ויסקונסין מתה תודה לאל, תמונת מצב על חוק החזיר הבכיר, סקר: אני מול ברק - מי מנצח, וכמובן חג שמח

2.5.2010

 

ויסקונסין מתה תודה לאל, תמונת מצב על חוק החזיר הבכיר,

סקר: אני מול ברק - מי מנצח, וכמובן חג שמח

 

שלום לכולכם וחג שמח,

 

אחד במאי מחר. באחד במאי 1886 פג האולטימטום שנתנו העובדים האמריקאים בדרישה ליום עבודה שיש לו סוף. פרצה שביתה (שביתות היו לא חוקיות אז) העובדים יצאו לרחובות, והשלטונות נהגו בהם כאויב שיש לחסל. 60 עובדים ושבעה שוטרים נהרגו במהומות היימרקט בשיקאגו. אנחנו יכולים להתבונן בהערצה ובהשתאות על המאבק ההירואי הזה שהחל בקנדה ובארה"ב וסחף אחריו את כל העולם הנאור. העובדים התארגנו, וזכויות הרוב, שהן זכויות העובדים, עוגנו בחקיקה ובאמנות בינלאומיות. היום, בישראל 2010 הדרמה האמיתית בחיינו מתרחשת, שוב, בעולם העבודה, ודומה שמה שהושג אז בדם ובאומץ לב הולך ומתפוגג לנגד עינינו, והחזרה לעידן העבדות של העובד מאיימת עלינו. מנקות, מאבטחים, מורות, אחיות, עובדי כפיים, אנשי הייטק ועיתונאים - כולם מאבדים את זכויותיהם במהירות. זה המאבק העיקרי והחשוב ביותר המתרחש כרגע בחברה הישראלית, המאבק על כבוד האדם העובד וחרותו. כנסו לראיון משולש שהופך לעימות ביני, פרופ' עומר מואב, וד"ר האני זביידה אצל קרן נויבך.

 

אתמול בחצות נפחה תוכנית ויסקונסין את נשמתה. חברי ואני בועדת העבודה והרווחה סירבנו לאשר את המשך ה"פיילוט" של התוכנית, חרף לחצים אדירים שהופעלו עלינו. בחצות פג התוקף החוקי של התוכנית, שביבי, שטייניץ ופואד רצו להפוך אותה לתוכנית כלל ארצית בעלות של מיליארד וחצי שקלים. תוכנית איומה, שהזרימה עשרות מיליונים לחברות פרטיות, התעמרה במובטלים, "סידרה" להם עבודות עוני על חשבון עניים אחרים, והייתה מלווה בתרמיות ובהונאות. על זרי הדפנה אי אפשר לנוח, כי המפלצת הזאת בהחלט עלולה לשוב אלינו בתחפושת חדשה. השבוע גם הודיע לי מבקר המדינה לינדנשטראוס שהוא נענה לפנייתי ופותח בחקירת מה שהתרחש בויסקונסין. קראו את המסמך ששלחתי לו ותבינו עד כמה זה נורא.

 

"סקר: שלי יחימוביץ מועדפת על אהוד ברק כיו"ר העבודה... 32% סבורים שיחימוביץ במידה רבה/רבה מאוד מתאימה לעמוד בראש מפלגת העבודה, ברק - רק 19% ל-25% בציבור לא נראית אישיותה של שלי יחימוביץ כמנהיגת המפלגה, ו-44% אינם רוצים לראות את ברק כמנהיג המפלגה" פורסם בגלובס.

 

מתעמרים בחלשים. נציב שרות המדינה נענה לבקשה שלי ומנע פיטורים לא חוקיים של עובדות כוח עזר בבית חולים אסף הרופא, כאלה שעובדות קשה ומשתכרות מעט. כנסו

 

חוק החזיר הבכיר, עדכון. שבוע סוער ביותר עבר על כוחותינו. מי שרוצה לצלול לזה מוזמן להיכנס לריכוז שלל הראיונות שנתתי בנושא ובכלל לעיסוק בו. אעדכן אתכם מה קרה: ביום ראשון גילה ביבי לתדהמתו שיש לנו רוב בועדת השרים לענייני חקיקה. הוא השתולל, דפק על השולחן, ודרש לדחות את ההצבעה עד "שילמד את הנושא". הוא גם פנה לשר המשפטים יעקב נאמן שעומד בראש ועדת שרים לחקיקה ותבע לדחות את ההצבעה. התחיל משא ומתן ביני ובין ביבי באמצעות נאמן, שבסופו סוכם שועדת שרים תכין בתוך 60 יום המלצות להגבלת שכר בכירים, ואם זה לא ימצא חן בעינינו נעלה את ההצעה מחדש. אי הסכמה לדחייה הייתה מעמידה בסכנה את החוק, כי כובד משקלו של ביבי היה עלול לגרום לנו להפסיד בהצבעה. כמובן שנשב לוועדה על הוריד, לא נרפה, ואם הם יזייפו נעלה שוב את החוק. אני מאושרת מהדיון הציבורי האדיר שמתחולל סביב הנושא, ומאמינה שזה צעד חשוב בכיבוש תודעתו של הציבור, אשר הרגיש הפעם שמשהו מאוד רקוב בממלכת שוק ההון. הנה הדיווח העדכני ביותר על מצב החוק, המתפרסם היום בדמרקר.

 

ולקינוח שתי קריקטורות על שכר הבכירים ועלי, אחת של מושיק במעריב, אחת של בידרמן בהארץ.

 

וגם ראיון אישי של חצי שעה בהוט ובוינט בתוכנית "סטטוס".

 

חג שמח,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית