מדברי שר הביטחון, אהוד ברק באירועים שונים לרגל יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות

18.4.2010

דברי שר הביטחון באירוע הכרזת היכל הזיכרון הלאומי בהר הרצל

 

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף הבוקר, יום ראשון 18.4.10, באירוע הכרזה על היכל הזיכרון הלאומי, בהר הרצל, במעמד סגן שר הביטחון, האלוף במיל' מתן וילנאי, מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף במיל' אודי שני, יו"ר ארגון יד לבנים, אלי בן שם, ראש ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, נאווה שוהם, ויו"ר סניף יד לבנים בירושלים, אלי דהאן.

 

להלן הדברים שנשא שר הביטחון ברק באירוע:

 

"22,682 בנים ובנות שכל עם ישראל במערכה הכבדה, על תקומת העם בארצו. כל אחד מהם עולם ומלואו, נפילתו מותירה חלל ואובדן עצום, אובדן שלא ניתן להתחיל ולתאר אותו במילים, חזקות, כואבות או מרגשות ככל שתהיינה.

 

מדי שנה, בהתקדש יום הזיכרון, מתייחד עם ישראל עם זכר הנופלים ומעלה על נס את המעשה המופלא של נערים ונערות, הנכונים ומתנדבים מתוך בחירה חופשית ואחריות לגורל העם, למסור את נפשם ולהגן בגופם ממש על המולדת - הנופלים במערכות ישראל, הם "מגש הכסף", ובדמם נבנית הארץ.

 

יגאל אלון, מטובי בניה ובוניה של המדינה, אמר: "עם שאינו זוכר את עברו, ההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל".

 

ברוח זו, של כבוד, הוקרה ומחויבות לזיכרון הנופלים ולמורשתם, יוקם כאן, במקום הזה בו אנו עומדים, היכל הזיכרון לחללי מערכות ישראל. היכל הזיכרון ישמש כאתר המרכזי בו יונצחו חללי מערכות ישראל. על לוחות הזיכרון יהיו חקוקים שמות כלל הנופלים במערכות ישראל, ולצד שמו של כל אחד מהחללים יוצב נר זיכרון, אשר ידלוק ביום השנה לנפילתו. בכך יישמר זיכרונו לדורות.

 

הקמת היכל הזיכרון בהר הזה, הר הרצל, אינה מקרית, ועם השלמתו יצטרף היכל הזיכרון לשורת אתרים המספרים את סיפור המעבר משואה לתקומה בדורנו:

קברו של חוזה המדינה, בתוך חלקת גדולי האומה. מוסד יד ושם, הניצב כעדות ניצחת למול מכחישי השואה. האנדרטה הקדושה לחללי "הנצר האחרון"- בחורים ובחורות אשר שרדו את השואה לבדם, ונותרו נצר אחרון למשפחתם, עלו ארצה, התגייסו להגנת העם ונספו במערכה הכבדה.

 

בנוסף, במרכזו של ההר, בית העלמין הצבאי- ובו שורת המצבות הארוכה הניצבת כעדות מוחשית למחיר ההכרחי, מחיר דמים שלא רצינו בו, של ריבונות ישראל בארצו, בדור הזה.

 

כשר הביטחון, אני מכיר בחוב המוסרי העמוק לבני המשפחות השכולות. הקמת היכל הזיכרון הינה נדבך נוסף בהנצחת מורשת הנופלים וזכרם.

 

לפני ימים ספורים ביקרתי באגף משפחות והנצחה, על מנת לעמוד מקרוב על השלמת ההכנות וההיערכות ליום הזיכרון. אני רוצה להודות מכאן לכם, אנשי האגף, העושים את עבודתם מתוך תחושת שליחות וחרדת קודש, בניסיון כן ואמיתי להקל, ולו במעט, על סבלן וכאבן של המשפחות.

 

ערב יום הזיכרון, נרכין ראש, נצדיע לנופלים ונחבק את בני המשפחות השכולות בחום.

עם ישראל כולו מלווה אתכם בכאבכם העמוק מתוך תקווה כי יש בכך ולו מעט נחמה.

 

יהי זכרם של הנופלים ברוך".

 

להלן עיקר דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בטקס אזכרה לחללי צה"ל בקרב עובדי משהב"ט:

 

"השבוע צוין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ואנו בפתחם של יום הזיכרון ויום העצמאות. צרוף זה אינו מקרי והוא מסמל את הקשר ההדוק, שבין השואה לתקומה והוא המציג באופן הבהיר ביותר, את ההכרח שלנו כעם לקחת את גורלנו בידנו.

 

גם בימים אלה לא תמו האיומים על ישראל. מולם עומד צה"ל חזק, דרוך ונכון והחברה הישראלית כולה מאחוריו. אנו מחפשים ונמשיך לחפש שלום מעמדת כוח ורוצים בו. אך גם לידידנו ובעלי בריתנו נאמר: אין מקום ללחוץ על ישראל להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני. ישראל מעולם לא איימה להשמיד מדינות ועמים ואילו איראן היום - ובעבר גם סוריה, לוב ועיראק שחתמו על האמנה הזו, הפרו אותה באופן שיטתי תוך כדי איומים מפורשים על קיומה של ישראל".

 

דברי שר הביטחון בטקס זיכרון לחללי צה"ל באוניברסיטת תל אביב

 

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף ב-18/4, בטקס זיכרון לחללי צה"ל, שנערך בגן הזיכרון ע"ש אסתר סידי באוניברסיטת תל-אביב, במעמד השר יוסי פלד, סגן הרקטור, פרופ' אהרן שי, ויו"ר אגודת הסטודנטים, שחר בוצר.

 

להלן הדברים שנשא שר הביטחון ברק בטקס:

 

"בעוד שעות מועטות, עם רדת החשיכה, נעצור כולנו, כל בית ישראל, את שגרת היומיום, נרכין ראש ונתייחד עם זכרם של 22,682 בנות ובנים, אשר נפלו במערכה הכבדה, על תקומת העם בארצו.

 

נאספנו כאן בגן הזיכרון באוניברסיטת תל-אביב, להוקיר ולכבד את זכרם של הנופלים, ובתוכם 207 חללים מקרב אנשי, תלמידי ומורי אוניברסיטת תל-אביב.

 

המשפחות השכולות שילמו מחיר קשה מנשוא, בלתי נתפס כמעט, אך קורבנם על מזבח הביטחון, לא היה לשווא. ישראל חרף כל הקשיים פורחת, משגשגת ועל כולנו כחברה לעשות הכל על מנת שנהיה ראויים לקורבנם.

 

במקורותינו נקבע הכלל - "כל ישראל ערבים זה לזה" - בכולנו מפעמת תחושה עמוקה של הזדהות עם זיכרון הנופלים, וכחברה אנו מכירים בחוב המוסרי העמוק לבני המשפחות השכולות.

 

ב-ה' באייר תש"ח, 14 במאי 1948, הכריז ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון ז"ל, על הקמתה של מדינת ישראל. המדינה שזה עתה הוקמה נוצקה לתוך מציאות של מלחמת קיום, מלחמה המלווה את העם בישראל מרגע הכרזת המדינה ועד עצם היום הזה.

 

ב-62 שנות עצמאותה, עמדה המדינה בפני אתגרים קשים ומורכבים, ועשתה זאת רק בזכות העובדה כי בכל דור ודור קמו צעירים מובחרים, מטובי בניה, אשר היו מוכנים ונכונים, למסור את נפשם ולהגן בגופם על המדינה. כאלו היו הנופלים, כאלה היום יקיריכם, משפחות יקרות.

 

ערב יום העצמאות ה-62, מדינת ישראל חזקה, מרתיעה ובטוחה בעצמה. בזמן שחלף מאז הקמתה, הגיעה המדינה להישגים אדירים, חסרי תקדים בקרב העמים, לא רק בביטחון, אלא גם במדע ויעידו על כך חתני פרסי הנובל במדעים, בתרבות, בספרות, בכלכלה, בחינוך, בהיי-טק, ברפואה, כמעט בכל תחום מתחומי החיים.

 

את עוצמתה, חוסנה והישגיה, חבה המדינה, בראש ובראשונה, לאלו שאינם עוד עימנו.

 

השירות בצה"ל הינו חובה, חובה שזכות גדולה בצידה. במהלך כמאה שנות מאבק על קיומנו בארץ הזו, בחרו מאות אלפי נערות ונערים להישאר כאן, לקחת את גורלנו בידנו ולממש את הזכות הגדולה שנפלה בחלקם, הזכות להילחם על חירותנו וריבונותנו.

 

המעטים הנוטשים את הארץ, או אלה החומקים ומשתמטים מהשירות הצבאי, רק מדגישים את מהותה ואמיתיותה של הבחירה הזו.

 

אחריות גדולה מוטלת על הציבור שכאן, הדור הצעיר באקדמיה. אתם שירתתם בצבא ורובכם משרתים במילואים, אתם דור העתיד.

 

בשנים הבאות תתפסו עמדות מפתח בכל תחומי החיים ובהנהגת המדינה, אנחנו מאמינים בכם, אל תהססו להעיז, אל תפסיקו לחלום, המרחק בין המעשה לחלום איננו גדול כמו שהוא ניראה.

 

חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל שהשנה מלאו 150 שנה להולדתו, אמר בספרו "כל מעשי בני האדם בחלום יסודם וגם אחריתם חלום היא".

 

הפיכת ישראל בעשורים הקרובים לחברת מופת ראויה לחלומם וקורבנם של הנופלים, היא משימת דורנו, כולנו יחד ובה ניבחן.

 

להוותנו גם לאחר 62 שנות עצמאות, נדרשת מדינת ישראל להילחם, להגן על ביטחונה ולהגביר את עוצמתה.

 

אנו מחויבים לפעול לביטחונה של המדינה ללא פשרות, ומנגד לגלות אחריות, אומץ ותבונה מדינית במאבק להשגת השלום המיוחל, במסגרת של הסדר אזורי כולל ברוח "מפת הדרכים" ו"שתי מדינות לשני עמים".

 

כשר הביטחון, אני משוכנע כי הסדר כזה חיוני לביטחון הלאומי ורק הוא יבטיח רוב יהודי מוצק לדורות, בגבולות ברורים והגעה לקץ הסכסוך והתביעות. לשם כך, נדרש שיתוף פעולה עם המערכת האזורית והעולמית ומעל הכל, שיתוף פעולה הדוק עם ארצות הברית.

 

למול האתגרים וההזדמנויות, נדרשות הכרעות גדולות ואמיצות.

 

חובתנו, כמי שעומדים בראש המערכת המדינית, לפעול מתוך אחריות, ואם הדבר מצריך איחוד שירות והגעה להסכמה לאומית רחבה, עלינו לבחון את הדרכים לעשות זאת, למען המשך שגשוגו של המפעל הציוני ועל מנת להבטיח כי אכן נחיה כאן חיים הראויים לקורבנם ומשאלותיהם של הנופלים.

 

יהי זכרם ברוך.

 

דברי שר הביטחון בטקס יום הזיכרון בבית הקברות הצבאי בקרית שאול

 

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף היום בטקס יום הזיכרון בבית הקברות הצבאי בקרית שאול.

 

להלן דברי שר הביטחון ברק בטקס:

 

"הורים, אלמנות, בנים ובנות, אחים ואחיות, רעים לנשק, אחי אזרחי מדינת ישראל, עומדים אנו כאן למול שורת המצבות הארוכה הזאת, מצבות שהן העדות המוחשית למחיר הדמים אשר שילמתן, משפחות יקרות, למען תקומת העם בארצו.

 

לפני רגעים ספורים נשמע ברחבי הארץ קול הצפירה. מרטיט ומצמרר כתקיעת שופר. הד לצו הלב לזכור את הנופלים.

 

משפחות יקרות, להוותנו לא נוכל להחזיר אל ארצות החיים אף לא אחד מיקיריכם שנספה. כל אחד מבניכם שנפל היה עולם שלם על הזיכרונות, החלומות והתקוות. עולם שכבה ואיתו כבה לעולמים גם משהו בתוככם.

 

אך זאת נדע, 22,684 חללי מערכות ישראל הם המחיר ההכרחי, שלא רצינו בו, מחיר ריבונות ישראל, בדור הזה. מדינה איננה ניתנת לעם על מגש של כסף. והחרות ניתנה רק לאלה המוכנים להגן עליה.

 

במקורותינו נכתב "ואעבור עלייך ואראך מתבוססת בדמך. ואומר לך בדמייך חיי. בדמיך חיי". וקול מורשת אבותינו, ברור ובהיר כבראשונה, מצווה עלינו "ובחרת בחיים".

 

המאבק על הזכות להיות "עם חופשי בארצנו" מתוך בחירה בחיים חרף מחיר הדמים של הבחירה הזאת. זהו גורל דורנו. ובניינה של "חברת מופת" שתהיה ראויה לקרבנם של הנופלים היא משימת הדור הזה, היא גם מבחנו.

 

ערב יום העצמאות ה-62, מדינת ישראל חזקה ומרתיעה. דרוכה מול כל איום קרוב כרחוק ונכונה להושיט מעמדה של כוח - יד בוטחת לשלום אל שכניה.

 

יודע אני כי מילים אין בכוחן להביא נחמה, אך אבטיחכם - אנחנו זוכרים את רעינו כולם. מכוח אומץ ליבם, מסירותם, נכונותם והקרבתם של הבנים - מדינת ישראל חיה, קיימת, מתפתחת ופורצת אל עתיד טוב יותר. מגשימה בכל יום, דרך הישגים יוצאי דופן בכל תחומי החיים - הכלכלה, המדע, הטכנולוגיה והתרבות - את צוואתם של החיילים הצעירים שמתו.

 

עוד רבה הדרך לפנינו ורבים הליקויים שיש לתקנם. אך מי ייתן והישגים מופלאים אלה ותקוות השלום שבליבנו, יצקו בנפשותיכם המיוסרות ולו מעט נחמה.

 

לצערי אינני יכול לחבק כל אחת ואחד מכם באופן אישי ולהביע רגשותיי. אך ביום הזה חש אני אליכם קרבה של הזדהות, אהבת אחים, והכרה במחיר הכבד מנשוא שנדרשתם לשלם למען ביטחון ישראל.

 

ומי ייתן ולא נדע עוד שכול ויתגשם בהם הפסוק "ונתתי שלום בארץ ושכבתם ואין מחריד".

 

יהי זכרם של הנופלים - ברוך".

 

 

להלן דברי שר הביטחון, אהוד ברק, בקבלת הפנים המסורתית לכבוד יום העצמאות, שהתקיימה היום, יום שלישי 20.4.10, בקריה, תל-אביב:

 

"ערב טוב וחג עצמאות שמח,

 

חודשים ספורים לאחר כינון המדינה, בספטמבר 48' תיקנו הרבנים הראשיים לישראל, הרצוג ועוזיאל, ביחד עם ש"י עגנון, מגדולי הסופרים העבריים וחתן פרס נובל לעתיד לבוא, את התפילה לשלומה של המדינה: "אבינו שבשמיים, צור ישראל וגואלו, ברך את מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו. הגן עליה, ופרוש עליה סוכת שלומך. ונתת שלום בארץ, ושמחת עולם ליושביה".

 

בחרתי לפתוח במילים הללו, מאחר ומצאתי כי הן מספרות את חלומה של מדינת ישראל והתגשמותו בדור התקומה והגאולה. תפילה זו, יש בה גם תמצית מהותו של העיסוק בביטחון, ההגנה על המדינה, והכמיהה לשלום.

 

במוצאי יום העצמאות ה-62 למדינת ישראל, יכולים אנו, כולנו יחד, לבחון את הישגי העבר בסיפוק ובגאווה, ובה בעת, להישיר מבט, לעבר העתיד, בביטחון ובתקווה - ביטחון, הנשען על יסודות יציבים ומוצקים, ותקווה לימים יפים יותר אף מאלה.

 

הערב הזה הוא ערב בסימן הצדעה לפועלם של התעשיות הביטחוניות ולחבורה המופלאה של מג"דים ומ"פים במילואים. למפקדי השדה של צה"ל במילואים, אני רוצה לומר, אתם קבוצה איכותית, מיטב בניה של הארץ הזו, המהווים יסוד משמעותי בכוחו ובעוצמתו של צה"ל, הם נכונים ליום פקודה, ובזכותם צה"ל והמדינה חזקים יותר. במילה אחת אני רוצה לומר לכם תודה, כל הכבוד! אנו מכבדים, מעריכים ואוהבים כל אחד ואחד מכם, ומבקשים באמצעותכם להביע הוקרה עמוקה לכל אנשי מערך המילואים. אנשים נפלאים. אנשים שעושים יותר, מבלי לשאול, ומבלי רצון לקבל דבר בתמורה, מלבד הזכות להגן על המדינה.

 

תודה מיוחדת גם לבנות הזוג. אני יודע שבלעדיכן ההתנדבות הזאת לפקד במילואים, חרף כל הקשיים, לא הייתה אפשרית. תודה גם לכן מכל הלב!

 

לדאבון ליבנו, גם אחרי 62 שנות עצמאות, טרם השלימו חלק מאויבינו עם עובדת היותנו מדינה בין שאר עמי האזור. מול אלה המאיימים ומערערים על קיומנו, ברצוני לומר לתושבי המדינה, כשר המופקד על שלומכם וביטחונכם- אל  ירך לבבכם, כי לא אלמן ישראל.

 

ידענו מבחנים קשים בעבר ויצאנו מהם מחוזקים שבעתיים. אינני  ממליץ לשום יריב להעמיד אותנו במבחן. למדינת ישראל הכוח והעוצמה להתמודד עם אתגרי העתיד.

 

הקרב על עתיד המדינה טרם הסתיים. זהו קרב עקוב מדם. אתמול פקדנו שורות ארוכות של מצבות אבן, מצבות של חברינו ורעינו לנשק. המצבות אינן אילמות, הן מבהירות את מחיר החירות והתקומה.

 

במקביל, חובתנו ואחריותנו להוביל קרב אחר. קרב הדורש אף הוא נטילת סיכונים, אומץ לב והכרעות קשות וגורליות. הקרב על השלום. וזאת גם נעשה.

 

כאן המקום לומר: כוחנו באחדותנו. כך היה בעבר, וכך עלינו לפעול על מנת לצלוח את מבחני העתיד, על מנת להביא לשלום מעמדה של כוח וביטחון עצמי. שלום של אמיצים. שלום שיבטיח את גורל ילדינו ונכדינו, לצד ילדיהם ונכדיהם של שכנינו.

 

בערב חגיגי זה, למרגלות בניין משרד הביטחון והמטה הכללי של צה"ל, לב ליבה של מערכת הביטחון הישראלי, כמי שהוביל לוחמים מול האש וראה מקרוב לא רק את תהילת הניצחון, אלא גם את מחירם הכואב והמדמם של ההישגים, אני קורא למנהיגי העולם הערבי: בואו בשלום כי פנינו לשלום. היד המושטת אליכם היא ידה של אומה חזקה, אך שוחרת שלום. יודע אני כי כל יום שעובר וחולף הוא יום נוסף בו החמיצו ילדינו וילדיכם יום של שלום וביטחון, שהוא אפשרי.

 

אתנו כאן, גם אנשי תעשיות הביטחון של ישראל. אי אפשר שלא להתרגש כשאתה רואה את השילוב המופלא בין הלוחמים, לתעשייה. בכל ביקור באחת מהיחידות הלוחמות של צה"ל: ביבשה, באוויר או בים, במערכי המודיעין, הלוגיסטיקה והתקשוב, אינך יכול שלא לחוש בגאווה. ביקור שכזה הוא המסייע בידך להבין מה הם מקורות היתרון האיכותי הישראלי, וכיצד "המוח הישראלי" קודח, פורה ויוצר, משנה ומכופף כמעט את חוקי הפיזיקה. זו אומנות מקורית של הפיכת הבלתי אפשרי לאפשרי, והפיכת הבלתי נתפס למוחשי. עשייה זו מגדילה את מרחב הפעולה של כוחות הביטחון, ושמה נודע למרחוק בעולם כולו. התעשייה הביטחונית הינה מנוף כלכלי אדיר לצמיחה ולשגשוג, והיא שהוכיחה  עצמה, כמו המשק הישראלי כולו, גם בעיתות של שפל כלכלי עולמי. השנה מציינים אנו שנת שיא בייצוא הביטחוני, למעלה משבעה מיליארד דולר.

 

אי אפשר להשלים דברים אלה מבלי לומר כי נותרה לנו עדיין חובה קדושה להחזיר את גלעד הביתה. אנחנו נעשה כל מה שראוי ואפשרי על מנת להשיבו הביתה במהרה ובשלום.

 

בשמי ובשם אזרחי מדינת ישראל, אומר כאן למפקדים ולאנשי התעשיות - תודה.

 

עליכם נֹאמר, ברוח האמרה הידועה: מעולם לא חבו רבים כל כך, כל כך הרבה, למעטים כל כך.

ישר כוחכם. אשרי העם שאלו בניו. אשרי העם שאלו מגניו.

עם ישראל לדורותיו מצדיע לכם היום.

 

רעייתי ואנוכי מודים לכולכם שבאתם, ומבקשים להעביר באמצעותכם, לכל העוסקים במלאכה, תודה והערכה מכל לב. חג שמח לכולכם!"


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית