שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף בעצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, קיבוץ יד מרדכי

שר הביטחון, אהוד ברק, השתתף בעצרת המרכזית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

בקיבוץ יד מרדכי

 

להלן עיקרי דברי השר ברק:

 

"עומד אני כאן לפניכם, שר הביטחון של מדינת ישראל, נכדם של קורבנות השואה, שמואל ורשקֶה גודין (הי"ד) מרחוב STAFKI 9, דירה 82 בגטו ורשה, מטרים ספורים ממילא 18. עומד כאן בקיבוץ יד מרדכי, קיבוץ שהוא כולו אות וסמל לתקומה ולגבורה ויודע כמוכם, שאין בעולם כולו מילים - חזקות, עוצמתיות או מרגשות ככל שתהיינה, שיש בהן כדי להתחיל ולספר, את הזוועות והאימה, שחשו על בשרם ממש, בני עמנו תחת הצורר הנאצי.

 

יחד עם זאת, עובדת היותנו כאן הערב וכל הקורות אותנו כעם, מאז אותו פרק מר ונמהר, מהווים אמירה ברורה, נוקבת ובמידה מסוימת גם נוקמת - נקמת הדם שנשפך, נקמתן של נשים, זקנים וטף שנרצחו והושלכו לכבשנים או מתו במיתות אכזריות אחרות.

 

לא הצלחתם להשמיד ולאבד את העם היהודי, ההיפך הוא הנכון. מדינת ישראל, הבית הלאומי של היהודים באשר הם - חיה, קיימת, חזקה ובטוחה בעצמה ואין עוד אפשרות שבה ישמעו אוזני קלגסים, צווחות של ילד יהודי שהופרד מאימו, ולא ניתן עוד למראות שעין אדם אינה יכולה לשאת, לשוב ולהתרחש.

 

"בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים". מילים עבריות, עתיקות יומין אלו מתוך ההגדה של פסח, ליוו יהודים במשך אלפי שנים בכל מקום בו עבר "היהודי הנודד".

 

כך היה גם בגטו ורשה, ערב המרד, בליל חג הפסח. אלו שנספו ואלו אשר ניצלו מן התופת ומציפורני הנאצים, יצקו תוכן חדש למילים העתיקות הללו - "בכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא עמד שם בגיא ההריגה".

 

קיבוץ יד מרדכי, המנציח את שמו של מרדכי אנילביץ', מסמל את הגבורה והערכים שליוו את הלוחמים בגטו ורשה. ניצוץ האש אשר הוצת במרד, בוער ודולק באור יקרות - כלפיד תקוות החירות, אל מול אומות העולם ובלבבות היהודים בעולם כולו.

 

יש קרבות המסתיימים בניצחון אך אין בהם תהילה וכבוד ויש קרבות מסוג אחר, קרבות בהם מנצחת הרוח, או אז הדם שניגר בקרב, רושם פרק מפואר, בדפי ההיסטוריה. כזה היה הקרב בגטו ורשה, וכך לעולם נזכור את אלו שלחמו שם.

 

המרד לא הוביל לתפנית במלחמה ולדאבון לב, לא יכול היה לשנות את התוצאה המרה, אך זרעי עוצמת הרוח, ההתנגדות ורוח הלחימה נבטו והשפיעו על תוצאות והישגי הקרבות של העם היהודי, במאבק על קוממיותו.

 

כמי שעשה את מרבית חייו במדים ובעשייה ביטחונית, אני יכול להעיד כי תובנה זו, ניצבת בבסיס התודעה של צבא ההגנה לישראל אשר נשבע "לעולם לא עוד".

 

לצערנו גם בעת הזו, נאלץ העם היהודי להלחם על קיומו. הגזענות, האנטישמיות והטרור לא פסו מן העולם.

 

אמש פורסם מחקר, המצביע על עלייה של 100 אחוז, באירועים אנטישמיים בעולם מול שנים עברו. עובדה זו אינה מפתיעה והיא תולדה בין השאר של אווירה פייסנית כנגד מכחישי השואה ובראשם נשיא אירן, הקורא להשמדת ישראל.

 

מול אלה ניצבת מדינת ישראל כחומה בצורה. צה"ל וכוחות הביטחון הם שעושים את ההבדל בחלוף 70 שנה.

 

ליהודים הפעם, יש אופציה, יש ניסיון ויכולת מוכחת ואנו לא נהסס מלפעול כנגד מי שיאיים על קיומו של העם היהודי.

 

אנו, אשר שילמנו מחיר דמים, הפקנו לקח ממלחמת העולם השנייה ואנו קוראים לטובות שבידידותינו לנהוג בדרך זו. ותרנות ופייסנות מתפרשות אצל עריצים וצוררים בדרך אחת - חולשה. מנהיגים מסוג זה מבינים שפה אחת - כוח מגובה בעוצמה מוסרית. מול דיקטטורות אפלות מוטב לכוחות הנאורים להתאחד ובאלו יש לטפל בנחישות ובעקביות.

 

מדינת ישראל כיום, אינה עוד "עם לבדד ישכון", היא חלק חשוב בקבוצת העמים. זהו נכס שיש לשמרו ולפעול בתבונה מדינית. כנגד האיומים על הסדר העולמי, נדרשים כולנו לשלב כוחות ולהבטיח יחד עולם טוב יותר לכל בני האדם.

 

הסיפור המופלא של תקומת העם היהודי בארצו, טמון באחדות המטרה ובשילוב כוחות של כלל הגורמים בעם. בדרך זו צלחנו בעבר אתגרים מורכבים.

 

ישראל נדרשת היום להגן על ביטחונה ולהגביר את עוצמתה. אנו מחויבים לפעול לביטחונה של המדינה ללא פשרות ומנגד להמשיך ו"להפוך כל אבן", במאבק להשגת השלום המיוחל, במסגרת הסדר אזורי כולל, ברוח מפת הדרכים ושתי מדינות לשני עמים.

 

הסכם אשר יבטיח רוב יהודי מוצק לדורות בגבולות ברורים והגעה לקץ הסכסוך והתביעות. לשם כך נדרש שיתוף פעולה עם המערכת האזורית והעולמית ומעל הכל, שיתוף פעולה הדוק עם ארצות הברית.

 

בשעות של הכרעות גורליות ואמיצות כוחנו באחדותנו. אם הדבר מצריך איחוד שורות, הרחבת בסיס הממשלה והסכמה לאומית רחבה, עלינו לבחון את הדרך לעשות זאת למען המשך שגשוגו של המפעל הציוני.

 

הערב אנו מרכינים ראש לזכרם של קורבנות הנאצים, זוכרים בגאון את מובילי נס המרד, נושאים תפילה ופועלים לעתיד טוב יותר. זוהי אחריותנו וחובתנו, זהו גם מבחננו. יהי זכרם ברוך".


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית