השר בן אליעזר, השתתף בטקס חנוכת פסל "התפילה" ברמת-גן במעמד ראש העיר, צבי בר

11.4.2010

 

בן אליעזר בחנוכת פסל "התפילה": ערב יום השואה אומר באופן רם וברור למי שמאיים בוקר וערב לכלותנו - מדינת ישראל של היום היא לא רק נס וכבר לא דבר של מה בכך. יצרנו כאן בעבודה קשה ובתשלום של דם אחינו - מדינה חופשית, דמוקרטית, מדינה שטוב לחיות בה ובעלת עוצמה אדירה; העם היהודי חפץ חיים ויתמודד בהצלחה עם כל אתגר העומד בפניו


בתמונות (מימין לשמאל): ראש העיר צבי בר; הפסל ייאשה שפירא; השר בן אליעזר

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, השתתף היום אחה"צ (ה') בטקס חנוכת פסל "התפילה" ברמת-גן במעמד ראש העיר, צבי בר. פסל זה ינציח במתחם בורסת היהלומים את זכרם של 13 הרוגי מלכות, שהועלו לגרדום בעיראק בשנת 1969 וכן את הנרצחים בפרעות "הפרהוד" ביוני 1941. את הפסל יצר האומן-פסל היהודי ייאשה שפירא, והוא עשוי ברונזה ומתנשא לגובה של 5 מטר.

 

"אני נרגש לקחת חלק בטקס החנוכה של פסל התפילה כאן בעיר רמת גן. פסל אשר מוקדש לזכרם של הרוגי המלכות בעיראק אשר הועלו לגרדום בשנת 1969 ולזכרם של הנרצחים בפרעות "הפרהוד" בעיראק ב 1941.

 

במשך שנים רבות הייתה יהדות בבל מן המפוארות שבקהילות היהודיות בתפוצות. יהודי בבל לקחו חלק מרכזי בעיצובו הרוחני והתרבותי של העם היהודי לאורך שנות הגלות. אולם, לצערנו גם קהילה זו סבלה מגילויי שנאה ואיבה. מאורעות "הפרהוד" ותלייתם של הרוגי המלכות היוו אולי את האירועים הקשים והאכזריים ביותר מהם סבלה הקהילה היהודית בעיראק והמחישה יותר מכל את הצורך שבהגדרה עצמית לבני עמנו.

 

אירועים אלו ורבים אחרים מהם סבל העם היהודי באלפיים שנות גלותו אמורים להזכיר לנו יום-יום, שעה-שעה את חשיבותה של הקמת בית יהודי לעם ישראל כאן בארץ ישראל.

 

גם בשיבתנו פה ידענו ימים לא קלים וסבלנו ממלחמות ואיומים. אולם הקמת מדינת ישראל הביאה עמה לראשונה זה אלפיים שנה את יכולתו של העם היהודי להגן על עצמו מפני אויביו ולחיות כעם חופשי מבלי להיות תלוי בחסדם של אחרים.

 

ערב יום השואה תש"ע, אומר כאן באופן רם וברור, לכל מי שמאיים בוקר וערב לכלותנו - מדינת ישראל של היום היא לא רק נס וכבר לא דבר של 'מה בכך'. יצרנו כאן בעבודה קשה ובתשלום של דם בנינו ואחינו - מדינה חופשית, דמוקרטית, מדינה שטוב לחיות בה ובעלת עוצמה אדירה. מדינתנו היא לא נס, אלא ההוכחה לכך שהעם היהודי חפץ חיים ויתמודד בהצלחה עם כל אתגר העומד בפניו.

 

"קשר מיוחד נקשר בין יהדות עיראק לעיר רמת-גן, עת העיר רמת גן קלטה רבים מעולי עיראק אשר הגיעו לישראל בשנות החמישים. מראשית עלייתם ארצם השתלבו בני העדה כמובילים בכל תחומי החיים ולקחו חלק פעיל בהקמת המדינה ופיתוחה. בני העדה מתבלטים בפועלם היום-יומי בתחומי החינוך, האקדמיה, התרבות, הספורט וכמובן בתחומי המסחר והתעשייה.במקביל להשתלבותה, בולטת יכולתה של  העדה לשמר את ייחודה וצביונה המסורתי יד ביד עם פתיחות חברתית והשתלבות בחברה הישראלי על כל רבדיה. ברצוני להביע את הערכתי לראש עיריית רמת גן מר צבי בר על היוזמה הברוכה בהקמת פסל זה. וכן להודות לפסל יאשה שפירא על עבודתו המרשימה. אני רוצה להודות לכם הן כיושבי כשר בממשלת ישראל והן כבן לקהילת עולי עיראק על המחווה לזכרם של יהודי עיראק אשר נרצחו רק בשל היותם בני העם היהודי, ולא זכו להגיע ולחיות כאן בארץ ישראל".

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית