ח"כ שלי יחימוביץ: למה בדיני עבד עברי אין זכות יציאה לשירותים? טור מיוחד לפסח, ועוד

31.3.2010

למה בדיני עבד עברי אין זכות יציאה לשירותים? טור מיוחד לפסח, ועוד

 

חג שמח לכולכם,

 

למה בדיני עבד עברי אין זכות יציאה לשירותים? טור מיוחד לפסח בבלוג שלי, שאני מקדישה לחוק הזכות ליציאה לשירותים, לקונטקסט הכלכלי והמוסרי שלו, ולהתבהמות עולם העבודה והפיכתו לעבדות".... בדיני עבד עברי מופיעות לראשונה בהיסטוריה זכויות העבד. אפילו יום המנוחה השבועי, שבת קודש, מיועד מפורשות גם לעבד ולאמה, וזאת כי שומה עלינו לזכור שעבדים היינו בארץ מצרים. בשום מקום לא כתוב שכשהעבד שלך צריך פיפי מותר לו לצאת. אולי משום שאפילו בימי העבדות האפלים לא הגיע הניצול לדרגה כה קרה ומחושבת. אולי מפני שהאדון הכיר את עבדו והיה אחראי לשלומו ולבריאותו, לא קנה מקבלן "חבילת שירותי ניקיון", וגם לא "הוציא למכרז חיצוני" את המוקדנים, את המנקים, את הקלדניות, את המאבטחים ואפילו את הרופאים, כנהוג היום... באותן חברות שבהן באמצעות מניעת היציאה לשירותים חוסכים ומתייעלים על חשבון העובדים שמשתכרים 20.70 שקלים בשעה, שכר הבכירים יכול לטפס בחופשיות לעשרות מיליוני שקלים בשנה. כאילו היה מדובר בשתי מערכות כלכליות נפרדות. שתי מדינות לשני עמים. עם שגם שכר מינימום שעתי זה יותר מדי בשבילו, ועם שאצלו אין גבול לחזירות..." לטור המלא.

 

עוף בשקל, ספר בשקל, חולצה בשקל, טיסה בשקל - זה אומר גם עובד בשקל. הנה התכתבות שלי עם גיל, נהג אוטובוס מעורב ואכפתי ממודיעין, שלא מבין למה אני חתומה על חוק הספרים. הזדמנות להסביר למה מחיר זול לעיתים קרובות זה עובד זול.

 

חברה שמתעמרת בעובדים אבל ממחזרת בקבוקים היא חברה עם אחריות חברתית? הנה וידאו שלי מהכנס המצויין שעשתה הקליניקה לאחריות חברתית במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, על אחריות חברתית של תאגידים.

 

ועדיין בסימן עבדים היינו: כנסו לראיון שלי בערוץ 2 על הניצול של המלצרים, ומה קורה עם החוק שלי בעניין.

 

רעה, רעה, רעה. "לאה, לאה, לאה... ידעת לומר תודה למיליונר שתרם" לא הצלחתי להתאפק והעליתי לבלוג טקסט אלמותי ששלח למיילינג ליסט שלו היחצ"ן רני רהב (זה שכתב לכבודי לפני שנים את השיר הנודע "רעה, רעה, רעה" אחרי שבקרתי את הלקוחה שלו שרי אריסון). שנצחק ושנבכה.

 

לא יודעת מה אתכם - אבל אני הולכת לעמול ולבשל לסדר.

שיהיה לכם חג חירות שמח ורגוע,

שלכם,

שלי


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית