השר בן אליעזר חתם עם בכיר בבנק האירופי לשיקום ופיתוח על מזכר הבנות בדרך להקמת קרן ייעודית לסיוע לחברות ישראליות

17.3.2010

מסתערים על המכרזים הבינלאומיים:

 

השר בן אליעזר חתם עם בכיר בבנק האירופי לשיקום ופיתוח על מזכר הבנות בדרך להקמת קרן ייעודית לסיוע לחברות ישראליות לזכות במכרזים שהיקפם מוערך בעשרות מיליארדים בשנה

 

הבנק נוסד בשנת 1991 במטרה לתמוך בהקמת הסקטור הפרטי במדינות ברה"מ לשעבר * החברות הישראליות המצטרפות למשלחת שר התמ"ת לרוסיה בשבוע הבא ייפגשו גם כן עם בכירי הבנק לדון בשיתופי פעולה * בן אליעזר: הקמת הקרן היא צעד אחד בשורה של צעדים שנוקט מינהל סחר חוץ לגשר על כשל השוק ולסייע לחברות לעבוד מול הבנקים הבינ"ל לפיתוח, להתמודד על יותר מכרזים ולהרחיב את מספר הזכיות של ישראלים

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, נפגש היום (ד') עם סגן הנשיא הראשון של EBRD (הבנק האירופי לשיקום ופיתוח), וארל פרימן, Varel Freeman.

 

בפגישה חתמו השניים על מזכר הבנה המעיד על נכונות ישראלית להקמת קרן ייעודית לקידום המעורבות של חברות ישראליות במכרזי הבנק בהיקף של מיליון ₪. שר התמ"ת הורה לאנשי משרדו לסיים את ההכנות להקמת הקרן עד לחודש אוגוסט השנה.

 

יצוין כי היקף המכרזים הבינ"ל המפורסם ע"י הבנקים הבינ"ל לפיתוח, ובהם ה-EBRD וכן של הבנק העולמי, מוערך בעשרות מיליארדי דולרים בשנה. המעורבות של חברות ישראליות במכרזים אלו נמוכה ביותר. הסיבות לכך מרובות ובהן מיעוט חברות תשתית וייעוץ בישראל הפועלות ברמה הבינ"ל, סף חדירה גבוה, מורכבות גבוהה של תהליך המכרז, הצורך בתכנון לטווח ארוך ותחרות קשה מול מתחרים בחו"ל.

 

השר בן אליעזר אומר כי "הקמת הקרן הייעודית בשיתוף ה- EBRD היא צעד אחד בשורה של צעדים שנוקט מינהל סחר חוץ במשרדי במטרה לגשר על כשל השוק ולסייע לחברות לעבוד מול הבנקים הבינ"ל לפיתוח, להתמודד על יותר מכרזים ולהרחיב את מספר הזכיות של ישראלים".

 

על הקרן הייעודית:

כחלק מאמצי הבנק לקבלת תרומות לפעילותו, מפעיל הבנק קרנות ייעודיות לשיתוף פעולה עם המדינות התורמות. המדינה התורמת מפקידה סכום בקרן הייעודית, Tied Fund המנוהלת ע"י הבנק. סכום זה יוקצה, אך ורק לזכיות של חברות מאותה מדינה במכרזים ספציפיים, כך שכל הכסף חוזר לתעשייה המקומית. למדינה התורמת הזכות לבחור את הפרויקטים שבגינם יוקצו מכרזים לתעשייה שלה והתשלום עבור העבודה יתבצע מהקרן הייעודית.

 

מסלול שכזה, מקנה יתרון לתעשייה המקומית בישראל, ראשית במידע על פרויקטים עתידיים, בגידור התחרות וביכולת להתוודע לנעשה בבנק ולתהליכי העבודה.

 

על ה-EBRD European band for Reconstruction and Development :

הבנק נוסד בשנת 1991 במטרה לתמוך בהקמת הסקטור הפרטי במדינות ברה"מ לשעבר. מאז הקמתו השקיע הבנק 41.7 מיליארד יורו ב-2500 פרויקטים שונים ב-29 מדינות ממרכז אירופה ועד למרכז אסיה במגוון תחומים ובהם, תחבורה, אנרגיה, מים, חינוך, פיננסים ועוד. הבנק נמצא בבעלות 61 מדינות ו-2 מוסדות בינ"ל שרכשו בו מניות. עפ"י החלטת ממשלת ישראל, ישראל חברה בבנק מאז הקמתו. הבנק משקיע בעיקר בסקטור הפרטי, בד"כ בשיתוף גורמים מסחריים ופועל אך ורק במדינות דמוקרטיות.

 

החברות הישראליות המצטרפות למשלחת שר התמ"ת לרוסיה בשבוע הבא ייפגשו גם כן עם בכירי הבנק לדון בשיתופי פעולה.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית