ועדת שרים לחקיקה אישרה תקני איכות לפירות וירקות שהוגשו ע"י השרים שטייניץ ושמחון

8.3.2010

 

ועדת שרים לחקיקה אישרה את מהפיכת תקני האיכות והבטיחות בחקלאות, שהוגשה על ידי השרים שטייניץ ושמחון

 

החוק נועד לשפר איכותם של ירקות ופירות הנמכרים בישראל

 

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום הצעת חוק שהגישו שר האוצר, יובל שטייניץ ושר החקלאות, שלום שמחון, הקובעת מסגרת חקיקתית להסדרת אמות מידה לגידול, ייצור, טיפול ושיווק של תוצרת חקלאית טרייה (פירות וירקות) לשוק המקומי. גם תוצרת מיובאת תחויב לעמוד באותן אמות מידה. חשיבותה של הצעת החוק בכך שהיא תאפשר לקבוע באמצעות תקנות תקני איכות ובטיחות על תוצרת חקלאית שיביאו לשיפור ניכר באיכותה עבור הצרכן. אישור ועדת השרים הוא צעד ראשון, לאחריו תוגש ההצעה לכנסת להכנה לקריאות השונות.

 

השר שטייניץ אמר כי אנו יוצאים היום ברפורמה שתשפר את הבקרה והליכי הבדיקה של הירקות והפירות לרווחת הצרכן הישראלי כך שאזרחי המדינה מעתה ואילך יזכו לפירות וירקות איכותיים יותר העומדים בסטנדרטים גבוהים ובינלאומיים.

 

השר שמחון התחיל את הנעת המהלך עוד בכהונתו הקודמת כשר החקלאות, במטרה לקבוע אמות מידה לתנאי הגידול והשיווק של התוצרת החקלאית, לקבוע תנאים לפיקוח על גידולה, וכן לאפשר לצרכן קבלת מידע על טיבו, איכותו ומקורו של הפרי או הירק אותו הוא קונה. קביעת אמות המידה (הסטנדרטים) יאפשרו השוואת איכות התוצרת המופנית לשוק המקומי לאיכות הגבוהה של התוצרת המיועדת לייצוא. "אין סיבה שהצרכן בישראל לא ייהנה מתוצרת חקלאית טרייה ואיכותית בדיוק באותה רמה ממנה נהנה הצרכן באירופה, הקונה תוצרת ישראלית", אמר שמחון.

 

ההצעה תאפשר קביעת נהלים שיחייבו את כל שרשרת הגידול והשיווק של תוצרת חקלאית טרייה בשמירת תקנים מחייבים. הדרישות הנוגעות לבטיחות המוצר- כגון איכות מי ההשקיה, שאריות חומרי הדברה, דישון- קיימות כיום בחקיקה שהתקין שר הבריאות. דרישות אלו יאומצו במסגרת הנוהל החדש שנקבע בחוק הסטנדרטים, וישולבו במסגרת התקנות שיותקנו עבור חוק הסטנדרטים.

 

המהפכה העיקרית הטמונה בחוק היא מהפיכה צרכנית. במשרד החקלאות מצהירים כי בכוונתם לחייב משווקי התוצרת הקמעונאים (רשתות השיווק והחנויות), למיין ולהפריד בין הסוגים של כל ירק או פרי לפי איכותו, ולסמנו בהתאם. העובדה שכיום לא נהוגה ברשתות ובחנויות הפרדת תוצרת על פי איכותה פוגעת בצרכן שנאלץ לשלם מחיר אחיד עבור מוצר שאיננו הומוגני מבחינת איכותו. הציפייה היא כי מכירת התוצרת כשהיא מסווגת לפי האיכות תביא לקביעת מחירים בהתאם.

 

התנאים לייצור, שיווק וסימון המוצר יקבעו בתקנות שיכין שר החקלאות. תקנות אלו יוגשו לאישור הכנסת לאחר הליכי חקיקת חוק המסגרת הראשי.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית