מס ערך מופחת - מאמר של ח"כ אורית נוקד שהתפרסם היום בדהמרקר

8.3.2010

מס ערך מופחת

 

ביום 17.2 חשף עיתון TheMarker כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להטיל מע"מ בשיעור של אחוז אחד על פירות וירקות. הכנסת מוצרים נוספים בשערי המע"מ, והחלת מיסוי מדורג או חלקי, מהווה חלק מסוגיה רחבה ומשמעותית הרבה יותר.

 

קביעת שיעור המע"מ אינה גזירת גורל ואינה תורת משה מסיני. הרבה פחות מכך. זהו מס רגרסיבי שמיטיב עם העשיר ומכביד על העני. בעלי ההכנסות הנמוכות אשר נאלצים להקצות את רובו המכריע של שכרם לצריכה חשים מס זה באופן משמעותי יותר. לעומתם אנשים עמידים יותר, בעלי הכנסה פנויה בשיעור כזה או אחר, סופגים מס זה באופן חלקי יותר.

 

מעבר לכך, המע"מ אינו רק "עוד מס". המע"מ הינו מכשיר המצוי בידי המדינה ומשמש אותה לעיצוב הכלכלה, המשק ולא פחות מכך החברה. כלכלה מודרנית וחזקה יכולה וצריכה להשתמש בכלי זה בגמישות וביצירתיות תוך תעדוף התחומים אשר יש לעודד ולחזק. בתקופה בה מגבירה הממשלה את מאמצי ההצטרפות למועדון מדינות ה-OECD, שווה ללמוד ולאמץ עקרונות מודרניים גם לגבי גביית המע"מ.

 

כבר לפני מספר שנים הגדיר האיחוד האירופאי רשימה של מוצרים אשר לגביהם רשאיות המדינות להטיל מע"מ מופחת, בשיעור של חמישה אחוזים. בין היתר נמצאים ברשימה מוצרי מזון בסיסים (חלב, לחם, ביצים ועוד), ספרים ועיתונים, תרופות ותחבורה. ואכן, ברוב מדינות האיחוד האירופאי קיים מע"מ מופחת על מוצרים אלו, וברובן אף נקבעו שלוש מדרגות לשיעורי המע"מ: מע"מ סטנדרטי, מע"מ מופחת ומע"מ סופר מופחת.

 

בשנים האחרונות הנחתי על שולחן הכנסת מספר הצעות חוק אשר קובעות שיעור מע"מ מופחת על מוצרים שונים במטרה לקדם מטרות חברתיות שונות. הצעות החוק השונות נדחו בסופו של דבר על ידי משרד האוצר. המכנה המשותף להצעות השונות הנו אימוץ העיקרון הבסיסי לפיו אפשר וצריך להתאים את שיעור המס למדיניות הממשלה ולסדר העדיפויות שלה בתחומים השונים. נכון, גבייה לא שרירותית מחייבת השקעה ובניית מגנון מתאים. אך רק פתרונות יצירתיים, מתמרצים ומתחשבים יוכלו לעצב חברה ומשק יעילים וטובים, ולא פחות מכך, בעלי ערך מוסף.

 

הכותבת היא אורית נוקד - סגנית שר התעשייה, המסחר והתעסוקה

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית