שר החקלאות שמחון: החלטת הממשלה להמשיך את התמיכה במו'פים - תחזק את הפריפריה

22.2.2010

 

הממשלה אישרה הצעת שר החקלאות, שלום שמחון להמשיך התמיכה במו"פים אזוריים בשלוש השנים הבאות, בעלות של 30 מיליון ₪ מדי שנה

 

שמחון: ההחלטה תחזק את הפריפריה

 

הממשלה אישרה הצעת שר החקלאות, שלום שמחון, והבטיחה את המשך פעילותם של המו"פים (מרכזי מחקר ופיתוח חקלאי) האזוריים בשלוש השנים הבאות, במימון משותף של הממשלה ושל קק"ל. על פי ההצעה תמיכת הממשלה תינתן באמצעות משרד החקלאות (5 מיליון ₪ לשנה), משרד הנגב והגליל (2 מילון ₪), המשרד לפתוח אזורי (3 מיליון ₪) והחטיבה להתיישבות (5 מיליון ₪). סה"כ תשקיע הממשלה 15 מיליון ₪ מדי שנה וקק"ל מצידה תשקיע 15 מיליון מדי שנה.

 

ההחלטה מאפשרת את המשך הפעלתם הסדירה של שמונה מרכזים של מו"פ חקלאי בצפון (גליל עליון ומערבי, ורמת הגולן), בעמק המעיינות, בקעת הירדן, ההר המרכזי (יהודה ושומרון), דרום, רמת הנגב, ערבה צפונית ותיכונה, וערבה דרומית.

 

השר שמחון ציין כי ההחלטה שהתקבלה היא בשורה גדולה להתיישבות הכפרית-חקלאית בפריפריה, שכן תכליתם של מרכזי המחקר והפיתוח היא ביסוס ההתיישבות בחבלי הארץ השונים. "פעילות המו"פים היא דוגמא ומופת לשילוב כוחות ומוחות, בין מחקר, הדרכה ויישום חקלאי בשדה".

 

המו"פים האזוריים מסתייעים בתחנות ניסיונות, מושבים וקיבוצים, לבצוע המחקר והפיתוח וליישום תוצאותיהם בפועל. צוותי המו"פים מחפשים פתרונות לבעיות עכשוויות, המאפיינות את החקלאות באזורים השונים, וכן עוסקים בפיתוח ארוך טווח בתחומים של טכנולוגיות יצור מתקדמות, והחדרת מוצרים חדשים, תוך ניצול היתרונות היחסיים של האזור. המטרות המרכזיות של המו"פים האזוריים: הגדלת הרווחיות והיציבות של החקלאות על-ידי שפור גדולים קיימים והטמעת גדולים חדשים, זיהוי ואיתור גדולים חקלאיים הזמינים לפיתוח בזמן קצר, במטרה להגביר את אפשרויות התעסוקה באזור ולהרחיב את היישובים הקיימים, סיוע באמוץ ופיתוח אגרו-טכנולוגיות חדשות למוצרים קיימים, והדרכה בזמן קליטתם.

 

ההחלטה הנוכחית מהווה המשך להחלטת הממשלה משנת 2007 - למסד תמיכתה במו"פים האזוריים.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית