שר החקלאות, שלום שמחון אמר כי "למזיקי החקלאות אין גבולות",

17.2.2010

 

היום החל פרויקט משותף לישראל ולרשות הפלשתינית לצמצום התרבותו של זבוב הים התיכון

 

היום, יום שני, יצא לדרך פרויקט משותף לישראל ולרשות הפלשתינית, להתמודדות עם זבוב הים התיכון (זבוב הפירות) באמצעים ידידותיים לסביבה. שר החקלאות, שלום שמחון אומר כי "למזיקי החקלאות אין גבולות והמאבק בהם משותף לכל החקלאים באזור. החקלאות היא גשר לשלום והפרויקט הנוכחי מתבצע במסגרת שיתוף הפעולה הרחב בתחום החקלאות בין ישראל לרשות הפלשתינית".

 

סמיר מועדי, קמ"ט יהודה ושומרון, האחראי על התיאום בין משרד החקלאות הישראלי למשרד החקלאות, אומר כי במסגרת הפיילוט יועברו לרשות כ-3 מליון זבובים עקרים שיפוזרו באזור הפלשתיני של בקעת הירדן.

 

הפרויקט ימומן על ידי הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית שכן הזבוב מעוקר באמצעות קרינה מייננת. הזבובים העקרים מסופקים על ידי מפעל ביו פליי הישראלי, שבבעלות קיבוץ שדה אליהו.

 

מטרת הפרויקט צמצום התרבותו של המזיק העיקרי הפוגע בחקלאות באזור. הזבובים העקרים מבלבלים למעשה את הנקבות ומטעים אותן. מהזיווג לא עולה דבר וכך מצטמצמת התרבותו הטבעית של הזבוב. השימוש בזבובים עקרים מהווה שיטת הדברה ידידותית לסביבה, העדיפה על הדברה כימית.

 

זבוב הים התיכון או זבוב הפירות גורם לנזקים גדולים לגידולי פירות חקלאיים. אזור מחייתו הטבעי של זבוב הפירות הים תיכוני הוא אגן הים התיכון, אולם הוא חדר לאזורים שונים של העולם, רחוק מאזור מחייתו הטבעי. נקבות הזבוב הבוגרות מטילות ביצים בקליפתם של פירות, במיוחד בפצעים הקיימים בקליפת הפרי. הרימות בוקעות מן הביצים שלושה ימים לאחר ההטלה ומתפתחות בתוך הפרי. לזבובים הבוגרים יכולת מוגבלת לעבור מרחקים גדולים, אולם הסחר העולמי בפירות גרם להפצת פירות נגועים ברימות ובגלמי זבוב הפירות הים תיכוני למרחק אלפי קילומטרים ממקום גידולו הטבעי.

 

בישראל פועל בהצלחה מיזם להדברת זבוב הפירות הים תיכוני בשיטת הזבובים המעוקרים באזור הערבה, באזור הבשור ובבקעת בית שאן, במימון חלקי של משרד החקלאות ובפיקוח השירותים להגנת הצומח.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית