השר הרצוג בוועדת הכספים, אי אפשר לשים את חזות הכול בפיתוח תשתיות ורכבות - צריך לטפל גם בסוגיות החברתיות

14.02.10

 

שר הרווחה יצחק הרצוג בוועדת הכספים:

"אי אפשר לשים את חזות הכול בפיתוח תשתיות ורכבות. נדרש לשנות פרדיגמה ולהעמיד בראש סדר העדיפויות את הטיפול בסוגיות החברתיות"

 

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים בנוכחות שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, הציג מנכ"ל המשרד מר נחום איצקוביץ את תקציב המשרד העומד על כארבעה מיליארד ₪ נטו, "אנו עומדים בניצול של 99 אחוזים מהתקציב". המנכ"ל אמר כי המשרד עובד על רפורמה במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות, וכן על חקיקת חוק שירותי הרווחה שתאפשר להעניק זכות לכל אזרח לקבל שירותי רווחה. "החוק יעלה כשני מיליארד ₪ ואנו מתכננים אותו להליך ארוך טווח של עשר שנים, אנו מקוים כי בקיץ הקרוב נתקדם עם החוק".

 

השר הרצוג אמר בנושא העוני כי המדינה מתנהגת בדו פרצופיות "ההתמודדות עם העוני היא לא רק בהוספת קצבאות אלא במכלול של נושאים, אך במקום זה מעלים את מחירי המים. זהו טירוף מוחלט להעלות את המחיר ב-25%. כאשר ביקשנו כעת פיצוי על כך לשכבות החלשות, אומרים לנו באוצר שהחשמל ירד כך שהעלות המשפחתית מתקזזת. אי אפשר לשים את חזות הכל בפיתוח תשתיות ורכבות. נדרש לשנות פרדיגמה ולהעמיד בראש סדר העדיפויות את הטיפול בסוגיות החברתיות".

 

השר מתח גם ביקורת על האוצר וציין כי אין למשרדו מספיק עצמאות, "לא נותנים לנו מספיק אוטונומיה, יש התערבות קיצונית בנושאים מסוימים, אפילו ברמה של כתיבת מכרזים, ההתערבות הזאת מיותרת. כך גם תהליך ההתקשרויות עם קבלנים, פסיכיאטרים וכדו', זהו תהליך מורכב, שבגינו אנשים רבים בוחרים שלא להיות מועסקים אצלנו".

 

הח"כים בוועדה שיבחו את השר על פעילות משרדו, ח"כ רוחמה אברהם אמרה כי הדיון הזה ודומיו המתקיימים בוועדת הכספים עם משרדי הממשלה האחרים, הם אלו שגורמים לכנסת להיות המפקחת בפועל על משרדי הממשלה והיא משבחת על הדיון. ח"כ יצחק וקנין אמר "אין ספק כי רואים תפנית מן הקצה לקצה בטיפול בשטח וברמות הסיוע" .

 

יו"ר הועדה ח"כ הרב משה גפני הדגיש: "יש כאן קונצנזוס בקרב חברי הוועדה על תפקודך והתפקוד המוצלח של צוות המשרד, אני קורא לשר לשלב ידיים בנושא המאבק בהעלאת מחירי המים, הנחנו הצעת חוק של וועדת הכספים לבטל את מה שהממשלה הקודמת עשתה כאשר העבירה את הפיקוח מהוועדה, לרשות המים. אנו רוצים לבטל זאת, העלאת המים היא פגיעה בשכבות הכי חלשות במדינה, כמו"כ יש לפעול יותר בנושא הוצאת האנשים ממעגל הנעזרים בלשכות הרווחה".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית