דברי השר הרצוג בכנס הרצליה, ב-4/2

חברי היקרים,

 

אני בוחר לשתף אתכם בנושאים בהם פעלתי לאחרונה. נושאים אלו משקפים את תפיסת עולמי כשר הרווחה וכאיש מפלגת העבודה. אני מאמין שתוכלו להתחבר לאחד מן הנושאים שמופיעים במקבץ שלפניכם.

 

את כנס הרצליה 2010 פתחתי בתחילת השבוע במתן הערכת מצב חברתית וניתוח החוסן של החברה בישראל. בנאומי בכנס הרצליה,שזכה להדים ולתגובות רבות פרשתי את השקפת עולמי המאמינה בצורך בשינוי פרדיגמה דרמטי בכל מה שקשור במאבק בעוני. הדבר צריך לבוא לידי ביטוי בשינוי מדיניות, בהפסקת הדו-פרצופיות ביחס לעוני ולנושאים חברתיים וכמובן בשחיטת פרות קדושות כמו מדיניות המיסוי והויכוח על תקציב הביטחון למול צרכי החברה ועוד. אני מציע חשיבה מקורית וחדישה בכל הקשור לבניית תקציב המדינה ושיקוליה הכלכליים ולדעתי יש להחילה כבר בתקציב הבא.אני מזמין אתכם לצפות בנאום ולהביע את דעתכם.

 

אני מניח, שמרביתכם עדים למאבק שאני מוביל מזה זמן ממושך, שתכליתו פיצוי לשכבות החלשות בעקבות ייקור תעריפי המים שעלו החודש בניגוד לעמדתי, ב-25%. למאבקי זה יש שותפים רבים. ביוזמתי הוקם צוות מומחים שאמור לקבוע את מנגנון הפיצוי. אני מאמין שקיימת חובה מוסרית להקל את הנטל הכלכלי שמקשה על חלקים נרחבים בציבור. התייחסות לנושא זה מצאתי לנכון להביע גם בנאומי בכנס הרצליה.

 

רעש האדמה בהאיטי החריד את העולם כולו. תוצאות האסון הותירו אלפי ילדים יתומים. מאז האסון קיבלנו מאות פניות ממשפחות בארץ המבקשות לאמץ את יתומי האיטי.

 

הוריתי לבחון אפשרות אימוצם של ילדים יתומים בישראל כל זאת על פי הוראות הדין הבינלאומי ובתיאום עם ארגון יוניצ"ף העולמי. אני עומד בקשר עם משרד החוץ ועם שגריר ישראל בהאיטי, שמטפל בבקשתי ומקדם אותה אל מול השלטונות. אני צופה כי אישור סופי של המהלך אל מול השלטונות בהאיטי יארך זמן, אך מתכוון ליישם מסלול הומניטארי שכזה.

 

לפני פחות מחודש רעשה מדינת ישראל כאשר נחשפה פרשת מעצרו של גואל רצון. הפרשה טרם הגיעה לקיצה. מעורבות משרד הרווחה במבצע חילוץ 37 הילדים ו-17 נשותיו של גואל רצון, בחודשים שקדמו לחשיפת הפרשה ובמהלך המבצע עצמו, הייתה אינטנסיבית ביותר וזכתה לתמיכתי המלאה והמפורשת. נתתי "אור ירוק" למבצע מתוך הכרה ברורה שפרשת גואל רצון היא איתות ברור לאפס סובלנות לבהמיות ופגיעה קשה בנשים וילדים.

 

אנשים עם מוגבלות ונכות נאלצים להתמודד עם קשיים יומיומיים נפשיים ופיזיים. כשמדובר בילדים נכים - הקושי והכאב מתעצמים. במשך שנים לא הכירה מדינת ישראל באלפי ילדים שסובלים מנכויות שונות והם ומשפחותיהם לא קיבלו קצבת נכות שיכולה הייתה להקל ולו במעט על חייהם. המצב הגיע עד כדי אבסורד מוחלט. לשמחתי, לאחרונה הצלחתי, אחרי מאבק ממושך עם האוצר להסיר את המכשול שנמשך שנים. אושרו תקנות מיוחדות במסגרתן יזכו ילדים אלו לקצבת נכות. תקנות אלו, עליהן המליצה וועדה עוד בשנת 2000, הן בבחינת בשורה חשובה לאלפי משפחות לילדים נכים בישראל ואני מקווה, שבכך נצליח להפחית את המצוקה הכלכלית והנפשית הנובעת מגידולו של ילד נכה.

 

המשבר הכלכלי הוביל לפיטוריהם של צעירים רבים בישראל לרבות אקדמאים ובעלי משפחות, אשר שואפים להשתלב בשוק העבודה ולהתפרנס בכבוד. כדי לסייע להם הובלתי יחד עם עופר עיני יו"ר ההסתדרות ועם הביטוח הלאומי הקלה למובטלים הצעירים באמצעות תוספת של ימי אבטלה. תקנה זו אושרה ונכנסה לתוקפה ב-1.12.2009. אני מאמין כי מדובר בצעד נכון וחיוני שיאפשר לרבים מהם להשתלב מחדש בשוק העבודה.

 

הפרשה המזעזעת של רצח הילד ליאון קלנטרוב מבני עי"ש, העלתה מחדש את הצורך להרחיב את הכלים לשם הגנה על הציבור בכלל ועל ילדים בפרט מפני עברייני מין. אני חלק מועדת שרים מיוחדת בראשות שר המשפטים, שהוקמה לשם גיבוש המלצות להתמודדות הממשלה עם התופעה האיומה הזו. אחד מהכלים הוא הצעת חוק הגנה על הציבור מפני עברייני מין שיזם משרדי, אותה העברתי לאחרונה בכנסת בקריאה ראשונה, והיא נמצאת בשלבי חקיקה מתקדמים. היוזמה לתקן את החוק נולדה מתוך הצורך להגן על ילדים, נשים וחסרי ישע כמו הציבור כולו מתופעות של אלימות ותקיפה מינית.

 

ההתיישבות העובדת קרובה לליבות כולנו, ואנו מאמינים כי חברנו בקיבוצים ובמושבים מגלמים את החזון הציוני הלכה למעשה. התופעה שאי אפשר להתעלם ממנה נוגעת לבני הגיל השלישי, ההולך ומזדקן, אשר זכאי לדעתי לאיכות חיים מכובדת. זו הסיבה בגינה יזמתי תוכנית מיוחדת שמאפשרת לשפץ בתים סיעודיים בקיבוצים - דבר שיאפשר לקשישים בקיבוצים לחיות בתנאי חיים וסביבה משופרים יותר.

 

חברנו למפלגה, יו"ר הסתדרות הגמלאים, גדעון בן ישראל, הביא לתשומת לבי כי עובדי סיעוד רבים פוטרו מעבודתם היות וחצו את גיל 70 שנה. הטענה שהם עדיין מסוגלים להמשיך ולסעוד את המטופלים, למרות גילם נראתה לי הגיונית ומוצדקת ביותר, שכן כוחם במותנם והם עדיין מסוגלים להמשיך לפרנס מי מהם שיחפוץ בכך. בהנחייתי גובש נוהל חדש בביטוח הלאומי. הנוהל יכנס לתוקף ב-1 במרץ השנה והוא יאפשר להעסיק עובדים סיעודיים גם לאחר הגיעם לגיל 70.

 

במקביל אנו מקדמים שורת יוזמות בתחומי הגנת זכויות חברתיות, סיוע משמעותי למגזר המיעוטים, סיוע למשפחות נרצחים, ונפגעי תאונות דרכים, תוכניות לילדים במצוקה, סל שירותים לניצולי שואה, שילוב נכים בתעסוקה ועוד.

 

אשמח להמשיך ולעדכן אתכם מעת לעת.

אני מזמין אתכם כתמיד לקרוא, להעיר ולהגיב.

האתר שלי www.herzog.co.il- תמיד לרשותכם.

 

שלכם בידידות,

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג

שר הרווחה והשירותים החברתיים

מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית