השר יצחק הרצוג חתם עם עמיתו האיטלקי השר מאוריציו סקונינחתם הסכם שיתוף פעולה בתחום הביטחון הסוציאלי

2.2.2010

 

נחתם הסכם שיתוף פעולה בתחום הביטחון הסוציאלי בין השר יצחק הרצוג לעמיתו האיטלקי השר מאוריציו סקוני

 

הרצוג: " זהו צעד נוסף בחיזוק קשרי הידידות בין איטליה וישראל.  באמנה גלומים יתרונות ברורים לאזרחי שתי המדינות ובמרכזם ניוד חופשי של זכויות סוציאליות לטובת שני הצדדים"

 

שר הרווחה והשירותים החברתיים יצחק הרצוג נועד היום עם עמיתו שר העבודה והמדיניות החברתית של ממשלת איטליה, מר מאריציו סקוני (Maurizio Sacconi) במסגרת ביקור משלחת של ראש ממשלת איטליה בישראל.  בפגישה חתמו השר הרצוג ועמיתו האיטלקי על אמנה המסדירה את נושא  הביטחון הסוציאלי והביטוח הלאומי בין ישראל לאיטליה, זאת לאחר שנים בהן נעשה מאמץ להביא לחתימה זו.

 

האמנה כוללת שלושה ענפי ביטוח מרכזיים בכל הנוגע לביטחון הסוציאלי של אזרחי שתי המדינות: ביטוח זקנה, ביטוח שארים, ביטוח נכות כללית.

 

לדברי השר הרצוג: "זהו צעד נוסף בחיזוק קשרי הידידות בין איטליה וישראל.  באמנה גלומים יתרונות ברורים לאזרחי שתי המדינות ובמרכזם ניוד חופשי של זכויות סוציאליות לטובת שני הצדדים".

 

האמנה בין שתי המדינות מאפשרת לראשונה לנייד באופן חופשי את הזכויות הסוציאליות דהיינו תשלומי הביטוח הלאומי של אזרחי שתי המדינות.  באמצעות הסדר זה יוכל כל אזרח אשר היה זכאי לקבלת קצבה בארץ, להמשיך ולקבלה ברצף גם באיטליה זאת במידה ויבחר להעתיק את מקום  מגוריו לשם וכך להיפך בכל הנוגע לאיטלקים העוברים להתגורר בישראל.  

 

בנוסף מאפשר ההסכם, צירוף וצבירה של תקופות הביטוח, במטרה להיטיב עם אזרחי שתי המדינות כך שבהגיעם לגיל פנסיה/פרישה יהיו זכאים לגמלה על פי חוק, תוך שתקופת שהותם בישראל או באיטליה, תחושב בצבירת הוותק.  

 

יתרון נוסף של ההסכם גלום באפשרות המוענקת למעסיק לנייד את עובדיו לצורך עבודה באחת מהמדינות, איטליה או ישראל, מבלי שיידרש לתשלום כפול של דמי ביטוח.

 

ההסכם גובש בהנחיית מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני ונערכה על ידי הממונה על האמנות הבינלאומיות בביטוח הלאומי, עו"ד יעקב ששפורטה.

 

בחתימה על הסכם זה, מצטרפת איטליה אל רשימה מכובדת של מדינות החתומות גם הן על אמנה מסוג זה עם מדינת ישראל ובהן: בריטניה, צרפת, גרמניה, שוויץ, שבדיה, דנמרק, נורבגיה, בולגריה ופינלנד.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית