מדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס ספ"כ סדיר, חצור, 1/2

1.2.2010

להלן דברי  שר הביטחון, אהוד ברק, בכנס ספ"כ סדיר, חצור 1/2/10:

 

"השנה הקרובה הולכת להיות שנה עם אוסף של אתגרים קרובים ורחוקים, כמו למשל: החמאס, החיזבאללה, איראן והג'יהאד העולמי, אך גם עם הזדמנויות להסדרים מדיניים עם הפלסטינים ועם סוריה.

 

מדינת ישראל חזקה ומרתיעה, אך צה"ל צריך להיות דרוך לכל מבחן. אנו ניצבים מול קשת של אתגרים שחלקם מורכבים ומסוכנים לעומת מה שידענו עשרות שנים אחורה. יש ניסיון שיטתי של הצד השני להתמודד מול צה"ל באוויר, בים וביבשה, ע"י העמדה במבחן של אורך הנשימה של ישראל, ירי תלול מסלול בכמויות גדולות לעבר העורף, לצד גיבוש יכולות טרור, בניית אוריינטציה של חי"ר נ"ט, ובניית יכולת גרעינית צבאית.

 

לנו, הדרג המדיני, יש אחריות גדולה למצות את התהליך המדיני.

 

סוריה -

בהיעדר הסדרים עם סוריה אנו עלולים להגיע עימה לעימות כוחני שיגיע עד למלחמה כוללת. כמו במציאות המוכרת במזרח התיכון, נשב מיד לאחר מלחמה כזאת למשא ומתן ונדון בדיוק על אותם דברים שאנו דנים עם הסורים כבר 15 שנים. המזרח התיכון זו שכונה קשה. אין פה חסד לחלשים ואין הזדמנות שנייה, הסדר מדיני לא יתממש כל עוד הצד השני חושב שישראל חלשה, שאפשר להתיש אותה או שאפשר לפתות אותה למלכודות דבש דיפלומטיות.

הסדר מדיני אינו חלומו של הצד השני, זו אמורה להיות בחירה באין ברירה. אם הצד השני יעריך שאפשר למוטט את ישראל, להתישה או לפתות אותה למלכודות דבש - הוא יעדיף זאת.

 

איראן -

איראן היא איום מרכזי על כל סדר עולמי. ארה"ב אמורה להוביל מאמת בינלאומי לסנקציות נגד איראן כבר בחודש הבא. אין לנו יכולת לחזות את אפקטיביות הסנקציות. גם הסיכוי של האמריקאים לרתום את הסינים ואחרים לסנקציות אינו גדול לאור ההתרחשויות בין סין לארה"ב בימים האחרונים. אני חוזר ואומר - מבחינתנו כל האופציות על השולחן ואנחנו מתכוונים לזה.

 

החמאס -

החמאס בעזה מורתע על רקע הישגי עופרת יצוקה, אולם הוא ממשיך להתעצם ביכולותיו. המצרים חוסמים היום את הגבול עם עזה הרבה יותר ביעילות ומתכוונים להשלים את המחסום בינם לבין רצועת עזה. אנחנו צריכים להמשיך ולעקוב מה קורה בחמאס.

 

החזית הצפונית -

החיזבאללה זוכר היטב את שנת 2006 וההרתעה מתקיימת. ממשלת לבנון אחראית מבחינתנו לכל מה שעושה החיזבאללה. יש לארגון החיזבאללה זהות פנימית לבנונית, לצד זיקתם המוכרת לסוריה ולאיראן. אם ישראל תותקף - לא נגביל את עצמנו רק למטרות חיזבאללה.

 

דו"ח גולדסטון -

הוא דו"ח מגמתי, שקרי, חד צדדי ואני דוחה אותו מהיסוד. מבצע עופרת יצוקה היה אתגר לא פשוט לאחר 7 שנות ירי לעבר ישובים ישראלים ובוצע בתנאים לא פשוטים. המשימות בוצעו במלואן.

הדו"ח שישראל שלחה לאו"ם ביום שישי האחרון כתשובה לדו"ח גולדסטון - חשוב מאוד. מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, התרשם מאוד מהפרזנטציות שהציג באו"ם הפרקליט הצבאי הראשי, ואף ציין זאת באוזניי, זו טעות להקים ועדת חקירה לבדיקת דו"ח גולדסטון.

הדרג המדיני מורה לפיקוד העליון לפעול, והפיקוד העליון נותן פקודות ללוחמים, הלוחמים עושים זאת בשם מדינת ישראל ובשליחותה.

הצורך לקיים בסיום הפעילות דוחות ותחקירים נועד כדי לבצע את המשימות טוב יותר בפעם הבאה.

אין עוד צבא בעולם שמקיים נורמות בדיקה ותחקיר כמו צה"ל, ומי שרוצה יכול לבדוק האם הוראות הממשלה לפיקוד הבכיר של צה"ל עומדות בנורמות ובחוק הבינלאומי. אין לי ספק ששתי התשובות הללו חיוביות.לדעתי, ניתן לענות עליה הצוות משפטנים מוכר שיבדוק זאת".

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית