שר החקלאות, שלום שמחון, החליט לאסור הדייג בכנרת למשך שנתיים

21.1.2010

שר החקלאות, שלום שמחון, החליט לאסור הדייג בכנרת למשך שנתיים,

במטרה לשקם ולאושש משאב הדגה, ההולך ונעלם

 

שמחון פנה לשר האוצר בבקשה להקצות 15 מליון ש"ח ליישום התכנית ולפיצוי הדייגים

 

שר החקלאות, שלום שמחון, החליט לאסור באופן מוחלט על דייג באגם הכנרת, בקטע הירדן הנשפך לכנרת ובכל הנחלים הנשפכים אליה למשך שנתיים (החל מיום 1.3.2010 ועוד ליום 28.2.2012). ההחלטה נמצאת בסמכות שר החקלאות על פי פקודת הדייג. שמחון פנה לשר האוצר בבקשה לתקצב התכנית והפיצוי לדייגים השובתים בעלות של 15 מיליון ש"ח.

 

במכתבו לשר שטייניץ כותב שמחון כי מנתונים שנאספו ע"י אגף הדייג במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, עולה כי כמות הדגה באגם הכנרת ירדה בעשור האחרון, ובייחוד בשנתיים האחרונות, בעשרות אחוזים מדי שנה עד לרמה קריטית. הנתונים הללו מעוררים חשש ממשי לאסון אקולוגי שיתרחש בעקבות אובדן משאב הדגה בכינרת והפיכתו לאגם ללא דגים.

 

לדברי שמחון, איסור הדייג מחוייב המציאות לנוכח האינטרס הציבורי לשמור על כמות דגה בת קיימא בכנרת, לשם שמירה על האיזון האקולוגי, ומתן אפשרות להיקף דייג שיספק פרנסה סבירה לעוסקים בענף בשנים הבאות.

 

במשרד החקלאות מודעים לעובדה כי הדייגים צפויים להתנגד למהלך. עם זאת, לדברי שמחון לא ניתן לעמוד מנגד, חסרי מעש, לנוכח קריסתו של מאגר המים החשוב במדינה. "האחריות הלאומית מחייבת לנקוט בצעדים משמעותיים שיבטיחו קיום אקולוגי בר קיימא באגם".

 

על מנת למזער את הנזק לדייגים ולצמצם את התנגדותם, גיבש צוות מקצועי, בהשתתפות נציגי משרד החקלאות ופיתוח הכפר והמשרד להגנת הסביבה, תוכנית לתמיכה בדייגים המתפרנסים מהענף באופן בלעדי ורצוף. עלות התוכנית, שתתפרס על כל תקופת ההשבתה, כ-15 מלש"ח (לכל התקופה), והיא כוללת פדיון פרישה של כשליש מצי הדייג, תמיכה חודשית בדייגים שיוותרו וצפויים לחזור לפעילות בתום התקופה, פעולות אכיפה מוגברות, אכלוס יזום של דגים באגם ומחקר שילווה את התוכנית. התוכנית עולה בקנה אחד עם המלצות ועדת שטחי הדיג של ה-OECD לניהול שטחי דייג ברי קיימא.

 

בכוונת שמחון להביא במהלך חודש פברואר הקרוב הצעת החלטה לממשלה ליישום התוכנית, על דעת השר להגנת הסביבה ושר התשתיות.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית