הצלחה במשלחת השר בן אליעזר להודו - סוכם על הקמת קרן דו לאומית ישראל-הודו
הצלחה במשלחת השר בן אליעזר להודו:

13 ינואר 2010

2010-0045-161

 

 

סוכם על הקמת קרן דו-לאומית ישראל-הודו לעידוד המחקר ומיזמים משותפים בהיקף של עשרות מליוני דולר

 

מנכ"ל התמ"ת קדמי: הודו תוכל לנצל את היתרונות של ישראל בתחומים כמו חקלאות, מים ואנרגיה, ולישראל תיווצר ההזדמנות לפתח ולהטמיע טכנולוגיות אלו בשוק עם פוטנציאל כה גדול כמו של הודו

 

במסגרת ביקורו של שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר בהודו, נערכה אתמול (ג') בניו-דלהי פגישה עם דרגים בכירים במשרד המדע של הודו.

 

בפגישה הציעו ההודים להקים קרן משותפת לישראל והודו בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

 

מדובר על קרן דו-לאומית, כדוגמת קרן BIRD המשותפת לישראל ולארה"ב, למימון פרויקטים בתחום המחקר והפיתוח. ייחודיות הקרן שתקום עם הודו בכך שתשמש גם למימון פרויקטים שאינם מו"פ, ומיועדים להקמת מיזמים משותפים שירתמו טכנולוגיות ויכולות ישראליות לטובת הבעיות איתם מתמודדת הודו בימים אלו, בעיקר בתחומי החקלאות, המים והאנרגיה. הקרן תהווה שדרוג להסכם המו"פ בין הודו לישראל.

 

מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, החבר בחבר המנהלים של הקרנות המשותפות ישראל -ארה"ב וישראל-סינגפור אמר כי קרן שכזו תוכל לשדרג באופן משמעותי את יחסי המסחר בין שתי המדינות. "הודו תוכל לנצל את היתרונות של ישראל בתחומים כמו חקלאות, מים ואנרגיה, ולישראל תיווצר ההזדמנות לפתח ולהטמיע טכנולוגיות אלו בשוק עם פוטנציאל כה גדול כמו של הודו". קדמי אמר כי מייחס לקרן חשיבות רבה, ובכוונתו לסכם את הדברים עם משרד האוצר בטווח הזמנים המיידי על מנת להוציאה אל הפועל בשנה הקרובה.

 

מנהל מינהל סחר חוץ, בועז הירש אמר כי "משרד התמ"ת מנסה להקים מגוון של כלים כמו הסכם סחר חופשי בין המדינות והקרן המשותפת, כדי שיהוו תשתית סחר מתקדמת לאחת המעצמות הכלכליות המובילות בעולם".

 

השר בן אליעזר מבקר בהודו יחד עם משלחת של אנשי עסקים מכ-25 חברות ישראליות מובילות בתחומי החקלאות, תשתיות, אנרגיה חלופית, מים, בטחון פנים ואבטחה, תקשורת ושירותים. בביקורו, שואף בן אליעזר "להגדיל את היקפי הסחר בין המדינות, ובנוסף גם להשביח את תשתית הסחר בין ישראל והודו, המהווה מדינת מפתח בכלכלה העולמית".

 

במהלך פגישתו של בן אליעזר השבוע עם שר הסחר ההודי, אמר מקבילו כי "עלינו לכנס בהקדם את הועדה הכלכלית המעורבת ישראל-הודו ולקדם דרכה את ענייני הסחר המשותפים". כחלק מועדה זו, יקודם גם הסכם הסחר החופשי.

 


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית