דברי השר בן אליעזר בכנס CFO - שווקי העולם עדיין בשלבי ליקוק פצעים והתאוששות

 

י"ח טבת תש"ע

4 ינואר 2010

2010-0154-28

השר בן אליעזר בכנס CFO:

 

שווקי העולם עדיין בשלבי ליקוק פצעים והתאוששות -

שם המשחק בשנים הקרובות יהיה 'מי מייצא למי את האבטלה שלו'

 

השר בן אליעזר סיכם את פעילות משרדו בשנה החולפת וסקר את יעדי משרד התמ"ת לשנים הקרובות בתחומי התעסוקה, הייצוא, התעשייה והצריכה * "נראה כי יצאנו מהמשבר העולמי חבולים פחות מרוב המדינות בעולם, אך אסור לנו להסתנוור - רק השנה התווספו למעגל האבטלה כ-48,000 מובטלים, רובם מאזורי הפריפריה"

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, נאם הבוקר (ד') בפני מנהלי פורום CFO.

 

פורום זה מונה כ-650 CFOs המכהנים בחברות המובילות במשק, המייצגות מעל ל-90% מתל"ג מדינת ישראל. במועצת הפורום מכהנים כ-150 CFOs בחברות בעלות מחזור העולה על 200 מיליון $. אחת לשנה מקיים הפורום ערב הוקרה בו הוא מעניק אותות הוקרה ל-CFOs מצטיינים ולבכירי הממשל שתרמו במקסימום למשק הישראלי בשנה החולפת.

 

להלן עיקרי דבריו של השר בן אליעזר בכנס הבוקר:

 

"יחד עם כל עם ישראל, גם אני התעודדתי מתחזית הצמיחה הצנועה אבל החיובית של 0.5% בכלכלה הישראלית. אין ספק שנתון זה מעודד לעומת צפי צמיחה שלילי של רוב המדינות המפותחות המתבטא בממוצע מינוס 3.5% של 30 מדינות ה- OECD. במקביל זו תהיה השנה הראשונה בה החוב הציבורי בישראל יהיה נמוך מממוצע ה-OECD. מי היה מאמין כי שיעור החוב בישראל יהיה נמוך משמעותי מזה של מדינות כגון ארה"ב, אנגליה ויפן.

 

מכת האבטלה לא פסחה על ישראל ואני מתמודד עם נושא זה יום ולילה, אולם גם בנושא זה מצבנו טוב יחסית, בעוד שבארה"ב ובאירופה מתמודדים עם שיעור אבטלה של כ 10%, שיעור אבטלה בישראל הנו 7.7% ואני מקווה שמגמת הירידה שחזינו בה בתקופה האחרונה תמשיך ותתחזק.

 

יחס התוצר לנפש בישראל עומד על כ-27,500 דולר במונחי כוח קניה, גבוה יותר מ-8 מדינות החברות ב-OECD, וכאשר יתפרסמו נתוני הצמיחה הסופיים ל-2009 יש לישראל סיכוי לעבור לפחות עוד מדינה אחת בארגון. ישראל, האמורה השנה להצטרף לארגון, הוכיחה מעל לכל ספק כי היא מגיעה למעמד זה בזכות ולא בחסד.

 

ואכן, אמנם נראה כי יצאנו מהמשבר העולמי חבולים פחות מרוב המדינות בעולם, אבל אסור שהדבר יסנוור את עינינו וזאת משני טעמים: ראשית משום האופי השברירי של ההתאוששות בכלכלה העולמית, ושנית משום שהשנה התווספו למעגל האבטלה כ- 48,000 מובטלים, רובם מאזורי הפריפריה.

 

משנכנסתי לתפקידי לפני כ-9 חדשים קבעתי לעצמי ולעובדי משרדי מטרת על לה אקדיש את כל כוחי - מלחמה באבטלה והגברת התעסוקה במשק, וכאשר אני חוזר ומשנן בכל הזדמנות כי משרדי הוא חוד החנית של הכלכלה החברתית בישראל - אין אילו מלים בעלמא.

 

רפרוף מהיר על מגוון הפעילויות של היחידות השונות במשרדי מוכיח זאת: מחד, מפעיל המשרד יחידות עילית המטפלות בקידום היצוא והצמיחה הכלכלית, החל ממינהל סחר חוץ על 35 נספחיו בחו"ל כולל הרשפ"ת ,אשרא ומכון היצוא, דרך מרכז ההשקעות, מינהל אזורי פיתוח, המטה לפיתוח הנגב והגליל ולאחרונה גם הקמנו את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, וכלה במדען הראשי ומתימו"פ. מצד שני, ערב רב של יחידות העוסקות ישירות בפן החברתי של הכלכלה הישראלית, החל מהאגף להכשרה מקצועית, האגף למעונות יום עם תקציב השנה של למעלה ממיליארד ₪ כדי להבטיח שכל אימא שרוצה בכך תצא לעבודה, תעסוקת הורים יחידים, דרך היחידה ליחסי עבודה, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה ומינהל ההסדרה ואכיפת חוקי העבודה, וכלה בשירות התעסוקה והמטה לשילוב אנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה.

 

אנחנו עדיין לא יכולים להגיד בוודאות כי המשבר מאחורינו, אבל, אם אכן יתממשו התחזיות, הרי ששנת 2010 צריכה להיות שנת המפנה לטובה ביצוא הישראלי. 2009 הייתה השנה הראשונה מאז קום המדינה שיצוא הסחורות והשירותים ירד, ולא סתם ירד - צנח בכמעט 15 מיליארד $! שלא נשלה את עצמנו - הגברת  הייצוא איננה משימה קלה כלל וכלל. שווקי העולם עדיין בשלבי ליקוק פצעים והתאוששות, שלא לדבר על התחרות העזה עם היצרנים המקומיים והזרים בכל פלחי השוק - שם המשחק בשנים הקרובות יהיה "מי מייצא למי את האבטלה שלו".

 

משרד התמ"ת עושה כל שביכולתו בכדי להתמודד עם מציאות זו. המשרד מציע מגוון כלים לסיוע ליצואנים מתוך ההבנה של חשיבות הייצוא לחזרה למסלול הצמיחה. בשנה האחרונה העלנו את רמת הערבויות לביטוח סיכוני סחר חוץ של חברת אשרא מרמה של 0.7 מיליארד $ ל-1.25 מיליארד, כולל פעילויות מיוחדות בסין ווייטנאם. השנה נוסיף 3 נספחים מסחריים בסין, הודו וב-OECD וכן 30 עוזרים מקומיים ברחבי העולם. מכון היצוא ימשיך בתכנית "שביט" בעלות של 30 מליון ₪, המיועדת לעזור ליצואנים להסיר חסמי כניסה לשוקי הודו, סין וברזיל. במקביל תכנית "200 פי 2" בעלות 81 מליון ₪ תופסת תאוצה, כאשר המטרה להגדיל באופן משמעותי את יצואן של חברות קטנות מהפריפריה. כמו כן הרשפ"ת תמשיך בעבודתה הברוכה, להשגת התחייבויות של רכש גומלין מעשרות חברות בינלאומיות ומימושן ברמות של כחצי מיליארד $ בשנה.

 

בשנים הקרובות נעשה כל מאמץ אפשרי כלכלי, מדיני ופוליטי, כדי להרחיב את מעגל הסכמי הסחר במיוחד בדרום מזרח אסיה. השבוע אצא בראש משלחת מכובדת של תעשיינים להודו כדי לקדם את הסחר בין המדינות וזאת כחלק מהמאמצים שעושה המשרד כדי להגביר את הפעילות באזור זה של העולם.  

 

כידוע, כוונות טובות יש לגבות גם בתקציב. ואכן, ב-2009-10 דאגנו להגדיל את תקציב המענקים של מרכז ההשקעות ב-900 מליון ₪ המיועדים להקמת והרחבת מפעלים. במסלול של מפעלים מחוללי שינוי אישרנו כבר שני מפעלים גדולים עם מאות עובדים באזור התעשייה נועם ובתמנע. במקביל נמשיך להריץ ביתר שאת את מסלול התעסוקה המשתתף בעלות השכר של עובדים נוספים, בעיקר בפריפריה ובתמיכה באוכלוסיות מיוחדות של חרדים, מיעוטים ואנשים עם מוגבלויות.

 

גם את תקציבו של המדען הראשי הגדלנו באופן משמעותי והוא עומד כיום על למעלה מ-1.6 מיליארד בשנה. השנה תצא לפועל התכנית למרכזי מו"פ בפריפריה לחברות גדולות, כולל הקמתה של קרן ביוטכנולוגיה בגיבוי ממשלתי. במקביל נזרז את התוכניות להקמת מרכז טכנולוגי לאנרגיות מתחדשות בנגב והקמת המרכז הלאומי לטכנולוגיות מים בשדה בוקר.

 

ביולי 2010 ישראל תהיה המדינה הראשונה מחוץ לאירופה אשר תקבל על עצמה את נשיאות "יוריקה", שמשמעו, פרט ליוקרה הבינלאומית, ארגון כנסים שנתיים בישראל וחשיפתה של התעשייה הישראלית המתקדמת למאות חברות תעשייתיות מהמובילות באירופה.

 

לעניות דעתי הפרדוקס עימו נצטרך לחיות ולהתמודד בעשורים הקרובים היא העובדה כי יצוא ההיי-טק עתיר המו"פ המהווה כבר היום למעלה מ-50% מהיצוא התעשייתי אכן פותר את בעיית מאזן התשלומים וצמיחת המשק, אך אין ביכולתו לפתור את כל בעיות התעסוקה במשק.

 

האחוז הנמוך של זכאי תעודת הבגרות בעיקר בפריפריה והתחזית לירידת שיעור האקדמאים בעתיד בישראל צריכים להדאיג את כולנו. המסקנה לטווח הארוך היא שלמשק יש מגבלת היצע של כוח אדם בתחומי התעשייה המתקדמת. ואכן האוניברסיטאות מנפיקות רק 8,000  מהנדסים ובוגרי מחשבים בשנה. לשם כך עלינו לפעול לקידום ההשכלה הגבוהה, אך יחד עם זאת יש לגוון ולהרחיב את מגוון התעשיות והשירותים המסורתיים, כדי לספק עבודה לכל דורש.

 

בכדי לעשות זאת, פועל משרדנו בכמה מסלולים מקבילים: במסגרות המדען הראשי אנו מרחיבים מדי שנה את מעגל הזכאים למענקי מו"פ בקרב התעשיות המסורתיות. בשנה האחרונה השקענו 60 מליון ₪ לשדרוגן הטכנולוגי והיד עוד נטויה. בנוסף הקצבנו 10 מליון לקליטתם של מפוטרי ההיי-טק במחלקות המו"פ המוקמות בתעשיות המסורתיות, הקמנו בערד חממה תעשייתית ואנו מתכוונים השנה להקים חממה שנייה בגליל. כמו כן, מסלול התעסוקה במרכז ההשקעות מכוון רובו ככולו לתעשיות ושירותים מסורתיים עתירי כוח אדם.

 

האגף להכשרה מקצועית מכשיר מדי שנה עשרות אלפי עובדים בכ-70 מכללות ובתי ספר מקצועיים במאות קורסים, כאשר המוטו הוא רכישת מקצוע המכבד את בעליו לכל החפץ בעבודה - זוהי תשובה הולמת לואקום של חוסר בלמודים טכנולוגיים ברמת בתי הספר התיכוניים. האגף קבל השנה תוספת של 80 מליון ₪ והדגש הושם על קורסי הכשרות פנים מפעליות, שבסיומן נקלטים העובדים החדשים במפעלים.

 

במקביל כמעט והכפלנו בשנתיים האחרונות את תקציבי מעונות היום, משפחתונים וצהרונים ללמעלה מ 1 מיליארד ₪, שבמסגרתן יינתנו פתרונות הולמים לכ-180,000  נשים עובדות ולחד הוריות.

 

השנה הקמנו את הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, אשר תשמש אכסניה לטיפול כולל למגזר חשוב זה המהווה כ-98% מסך העסקים בישראל, ואחראי לתעסוקתם של כ-55% מהמועסקים. לשם כך ב-2009 העלנו את תקציבי הסיוע מ-10 מליון ₪ ל-50 מליון, והשנה נכפילו ל-100 מליון ₪.

 

אמנם היצוא הוא המנוע של צמיחת המשק, אבל הצריכה הפרטית היא בעלת המשקל הגבוה בין רכיבי התמ"ג, וגם בו למשרדנו תפקיד לא מבוטל כלל ועיקר, בשמירת ההכנסה הפנויה של הצרכן הישראלי והגברת כוח הקניה שלו, החל מהמפקחת על המחירים של מוצרי יסוד דרך מכון התקנים והיחידה למשקולות ומידות להבטחת ההגינות ושמירת כספי הצרכן, וכלה ביחידות סחר פנים, הגנת הצרכן והרשות להגבלים עסקיים. השנה גם נקים את הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן.

 

תקצר היריעה מלפרט את כל כלי הפעילות הענפה של המשרד על למעלה מ-50 יחידותיו השונות, העוסקות כמעט בכל היבט כלכלי חברתי של המשק. גם עתה, בשעה שמתרבים המדדים המצביעים על היציאה מן המשבר, ממשיך משרד התמ"ת לפעול במרץ על מנת להתמודד עם השלכותיו של המשבר ובכדי להכין את המשק הישראלי ליום שאחרי המשבר כשהוא יציב, חזק ותחרותי.

 

היה ותזמינו אותי גם בשנה הבאה, אשמח לעמוד על דוכן הנואמים ולהצהיר בפה מלא כי המשבר חלף לו, ואנו נמצאים בעיצומו של מסע מחודש לצמיחה רב-שנתית ברמות הגבהות אותם הכרנו בתקופה שלפני המשבר הנוכחי.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית