דברי השר בן אליעזר בכנס ראשי רשויות בצפון

22 דצמבר 2009

2009-0045-3806

 

השר בן אליעזר בכנס ראשי רשויות בצפון:

"הידיעות האחרונות על מפעלים בסכנת סגירה מזכירות לנו שעלינו להתמודד עם השלכות המשבר"

 

צוות מיוחד שמינה מנכ"ל המשרד בוחן כלים לתמיכה במפעלים במצוקה בזמן אמת

 

בכנס שערך משרד התמ"ת לראשי רשויות בצפון הוצגו כלי הסיוע והתמיכה של המשרד: סיוע בהקמה ובפיתוח של אזורי תעשייה |* מענקים להקמה והשקעה במפעלים מסלולי עידוד תעסוקה תוך מתן דגש לאוכלוסיה הערבית והחרדית | מתן הכשרות מקצועיות במגוון רחב של תחומים | עידוד עסקים קטנים ובינוניים | סיוע במעונות יום

 

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, בנימין (פואד) בן אליעזר, פתח הבוקר כנס שערך משרד התמ"ת לעשרות ראשי רשויות בצפון. צמרת משרד התמ"ת, בראשות המנכ"ל שרון קדמי, הציגה בו את מגוון הכלים של המשרד והאפשרויות על מנת לסייע לרשויות.

 

מפגש זה הנו חלק מסדרת מפגשים שהשר עורך עם ראשי רשויות בכל הארץ, והפעם בחר להתמקד באזור הצפון על רקע המשבר הכלכלי באזורים אלו. משרד התמ"ת פועל בימים אלה במספר מישורים, כאשר היעד המרכזי הינו עידוד התעסוקה ופיתוח התעשייה תוך מתן דגש לפריפריה.

 

להלן עיקרי דברי השר בן אליעזר בכנס:

 

"חבריי, נפלה בחלקי הזכות לשרת אתכם כמעט שני עשורים, מאז כהונתי כשר הבינוי והשיכון בממשלתו של רבין ז"ל, וזוהי בהחלט זכות גדולה. בעיקר כאשר אתה מבין ותופס את תפקידו המהותי והחשוב של ראש רשות בישראל, ואין זה משנה באם זו עיר, מועצה מקומיות, כפר או מועצה אזורית, במגזר הלא יהודי או היהודי.

 

כמעט שני עשורים אני מלווה אתכם, ומי כמוני מבין את הקשיים והבעיות עימם אתם מתמודדים כנבחרי ציבור. אני גם מבין את האחריות הרבה המוטלת על כל אחד ואחת מכם מול חייו וקיומו של כל אזרח ואזרח, תושב ותושב - ובעצם מול חייהם של אזרחי המדינה. אתם בעצם אלו הנושאים בעול העיקרי של איכות חיינו - בעבודה מסורה ומפרכת, ולרוב אף מתסכלת וכפוית טובה.

 

"אני מכיר כמעט כל אחד ואחת מכם, ומבין את מסירות הנפש והעבודה הקשה, הכרוכים בדרך שאתם עוברים. אני מבין את הקשיים הרבים, אך גם מודע להצלחות הגדולות של רובכם. הצלחות אשר אותן זכיתי לראות במו עיניי בלא מעט ישובים. כל אחד ואחת מכם גם יכול בהחלט להיות גאה בעצמו על חלקו בכך. עשייתכם היא בלתי פוסקת. עשייה של השקעה חסרת תקדים בתשתיות, בחינוך, ברווחה, בתרבות, ובהנחת יסודות נכונים יותר לפיתוח ולתכנון עתידם של התושבים. כל זאת תחת לחץ, מציאות כלכלית לא קלה וטרדות יום יום המגיעות אף לאיום אישי על ביטחונכם וביטחון משפחתכם.

 

"גם ממקומי הנוכחי במשרד התמ"ת אני עושה ובכוונתי עוד לעשות ככל שניתן על מנת לסייע בנושאים עליהם אמון משרד חשוב זה. אנו בעיצומה של מהפכה בתחומים רבים במשרד. כידוע לכם, חייו של כל אזרח ותושב במדינת ישראל ובכל רשות מקומית, משיקים יום יום, שעה שעה, עם מגוון הנושאים עליהם אמון משרד התמ"ת. משרדנו פועל בימים אלה במספר מישורים, כאשר היעד המרכזי הינו עידוד התעסוקה ופיתוח התעשייה תוך מתן דגש לפריפריה.

 

בין הכלים שהמשרד מציע היום ניתן למנות:

·        סיוע בהקמה ובפיתוח של אזורי תעשייה.

·        מענקים להקמה והשקעה במפעלים

·        מסלולי עידוד תעסוקה תוך מתן דגש לאוכלוסיה הערבית והחרדית

·        מתן הכשרות מקצועיות במגוון רחב של תחומים

·        עידוד עסקים קטנים ובינוניים

·        סיוע במעונות יום כדי לעודד יציאה של נשים לעבודה

 

אלו דוגמאות עיקריות מתוך מגוון רב של נושאים בהם מטפל המשרד. חשוב כי אתם, ראשי הרשויות, תיחשפו ותכירו כלים אלו כדי לעשות בהם שימוש לפיתוח היישובים ורווחת תושביכם.

 

"בנוסף, חשוב לי להדגיש ולהסב את תשומת ליבכם לשני גופים חדשים הפועלים במסגרת המשרד - האחד הוא המטה לפיתוח הנגב והגליל המשמש לכם ממשק לתכנון משותף של פרויקטים חדשים לפיתוח כלכלי באזור הגליל כולו. השני הוא הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים אשר לראשונה מאגדת תחת קורת גג אחת את כל התוכניות השונות בתחום זה.

 

"חבריי, ראשי הרשויות, שבראשו אני עומד, יכול ורוצה לסייע לרשויות המוניציפאליות בישראל. עצם המפגש כאן היום בא להדגיש מחויבות זו אך גם לומר כי המשימה מוטלת לא רק על כתפיי, אלא כי המשימה העיקרית מוטלת על כתפיכם. רק אם אתם תעשו, תרצו, תתייעצו ותבקשו - תינתן לכם העזרה והליווי הדרושים לכם. לנו במשרד התמ"ת ישנה האפשרות לקיים וליישם את מה שאנחנו מאמינים בו, ואת הדברים אותם אנו יכולים ויודעים לעשות. אנו כמשרד ואני כשר בהחלט חפצים בשיתוף פעולה הדוק יותר ורחב יותר עם הרשויות המקומיות והמועצות השונות ברחבי הארץ. אך הרבה מהפעילות והיוזמה - יכולה ואף צריכה להיות בראש ובראשונה שלכם.

 

"מטרת בואי לכאן היום היא גם בכדי לברך אתכם על העשייה היומיומית שלכם, אך גם על מנת להעמיק את מערכת היחסים בין המשרד על אגפיו השונים לבין הרשויות המקומיות בישראל בכלל ובצפון הארץ בפרט. משרד התמ"ת, הנחשב אולי למשרד הכלכלי-חברתי החשוב והמשמעותי ביותר, מאגד בתוכו כלים רבים ואף ידע נרחב אשר רלוונטי לרשויות, לחברות העסקיות ולאזרחים.

 

"בהזדמנות זו חשוב לי להתייחס לנושא המפעלים במצוקה אשר נמצא בכותרות בתקופה האחרונה. אכן, ניתן אולי היה לראות סימנים ראשונים של יציאה מהמשבר העולמי. אולם, הידיעות האחרונות אודות המפעלים שנמצאים בסכנת סגירה מזכירות לנו שעלינו עדיין להתמודד עם השלכות המשבר. משרד התמ"ת עושה כל שביכולתו על מנת לסייע למפעלים אלו ולמנוע פיטוריהם של עשרות ומאות עובדים בצפון. מנכ"ל משרדי שרון קדמי מינה צוות מיוחד על מנת לבחון כלים לתמיכה במפעלים במצוקה בזמן אמת וכמענה מיידי, זאת בנוסף לצעדים שנבחנים במסלולים הקיימים דוגמת הלוואות, מסלולי הכשרת עובדים ומסלולי תעסוקה. הנושא נמצא בראש מעיניי, ואני מקווה שאכן נוכל לסייע למפעלים אלו להמשיך ולפעול.

 

"משרד התמ"ת נמצא בהליכים של ייעול, פיתוח והאצה בתחומים המקצועיים עליהם הוא אמון. יש בידי המשרד את מיטב האנשים העוסקים בתחום, אנשים אשר מצעידים את המשרד ותחומי עיסוקו אל עבר העתיד, במיטב ההשקעה והכלים האפשריים בימינו. אני מפציר בכולכם לראות במשרד התמ"ת את ביתכם, ובעובדיו, בסגל המקצועי ובי כשר הממונה, את הדלת והצוהר לקראת הצעדת הרשות שלכם לעבר העתיד בתחומים החשובים עליהם אמון משרדי".

 

סגנית שר התמ"ת אורית נוקד אמרה במהלך הכנס : "אנחנו באים לכנס עם תחמושת רבה לסייע למעגלי התעסוקה בצפון הארץ. היוזמה לקיים את הכנס במגרש הביתי מסמלת חשיבות לשיתוף פעולה וקידום פיתוח הצפון, אשר בא לידי ביטוי ביעדי המשרד והחזון" – אמרה סגנית השר.

 

יו"ר מועצת גליל עליון אהרון ולנסי אמר במהלך הכנס: "אין הרבה משרדים קופרטיבים בממלכה שלנו. אתה ציר מרכזי, יחד עם צוות משרדך על מנת לסייע לנו. החוסן של הקהילות בגליל והיכולת שלהם להצליח הם בראש ובראשונה תעסוקה" - אמר אהרון ולנסי.


מסמכים חדשים באתר המחלקה הפוליטית